ÇARPIŞMA TESTİ”: Yeraltı Dünyamızın Sıkı Örneği

Normal olmanın tanımını kim yapmıştır, kurallarını kim koymuştur? ‘Normal olmak’ için nelerden vazgeçeriz? Sosyal düzen, çıkar ilişkileri ve ahlak yapısı mı normal saydığımız? Ersin Karahaliloğlu’nun buna itirazı var. Bu kitap otoriteyi reddeden öykülerden oluşuyor. Notabene Yayınları tarafından yayımlanan ‘Çarpışma Testi’ genç oyun yazarı Ersin Karahaliloğlu’nun ilk kitabı, yaşadığımız dünyaya alternatif mucizevî bir başka evreni gözlerimizin önüne seren, etkileyici bir kitap.

Kitapta gerçeklik ile gerçeküstü arasında ince ama sağlam bir iple geçiş yapan çılgın hikâyeler karşılıyor bizi. Yazar, öykülerin büyülü evrenine inanmamız için kimseyi zorlamıyor, sadece içeri buyur ediyor. Yabancısı olduğumuz ama yabancılamaya fırsat bulamadan içine girdiğimiz o garip dünyalara ait hissediyoruz kendimizi. Kahramanları her gün yanlarından geçtiğimiz, aynı toplu taşıma araçlarını paylaştığımız, sıradan ama toplumla uzlaşma sorunları yaşayan yalnız kişilerden oluşuyor. Bazen ‘normal’ görünmek için çabalayan, bazen kendi ‘normalliklerini’ alttan alta dayatan
karakterler bunlar. Hepimizin düşündüğü, hissettiği ama yüksek sesle dile getirmediğimiz ya(la)nlarımızı ifşa eden cesur insan figürleri.

Ersin Karahaliloğlu, öykülerin de insanlar gibi çift isimli olabileceğini, belki de tek gayemizin en büyük günahı bulmak olduğunu, çizme almak için ayaklarımızı sattığımız bir dünyada yaşadığımızı hatırlatıyor. Yemek yemek bazen hayatınızın anlamı olabilir, belki içinizden biri sevdiği kadınla buluşabilmek için saçlarını perukçuya satmış olabilir. Hepimiz bir sabah Gregor Samsa olarak uyanabiliriz. Bütün Samsa’lar birleşip bir Haziran ayında ‘isyana’ katılabiliriz.

Tanrının menekşeleri, kedileri, kuyuları ve aynaları neden yarattığını umursamayız mesela. İntiharı, sevdiklerine veda eden cesetleri, ötekileri, arıları, tuvaletleri, şeytanı, su katılmış biraları, cenazeleri, hırsızları, çağrı merkezinde çalışan rüya anlatıcılarını, cinayetleri konuşabiliriz kitabı okuyunca…

Eser Adı : Çarpışma Testi
Yazar Adı : Ersin Karahaliloğlu
Türü : Öykü
Sayfa Sayısı : 120
Etiket Fiyatı : 13,00 TL
Yayınevi : Notabene Yayınları

Ersin Karahaliloğlu Hakkında

1980 Kadıköy doğumludur. Yazıları melodrama meydan okur. Karakterleri genellikle uyumsuzlar, sıradan insanlar ve tutunamayanlardır. Öykülerinde, itiraf etmek istemediğimiz karanlık yanlarımızı kaşıyıp durur. İlk denemeleri 2007’de Cumba İstanbul dergisinde yayımlandı. ‘Hücre’ isimli tiyatro metni ile 2005 yılında Mehmet Ergen’in yönetimindeki ‘Oyun Yaz’ projesine katıldı. Yazın hayatına Galata Perform’un düzenlediği, Yeşim Özsoy ve Okan Urun yönetimindeki ‘Yeni Metin Yeni Tiyatro’ festivalinde sahnelenen ‘Dört Bacaklı Şey’ isimli tek perdelik oyunu ile adım attı. Aynı oyun 2015’te Galata Perform’da sezon oyunu olarak tekrar sahnelendi. İstanbul Şehir Tiyatroları’nda ‘Mekana Ait Oyun Kurma Projesi’ kapsamında Mürtüz Yolcu ve Emre Koyuncuoğlu yönetimindeki projede ‘Orta Kahve’ isimli 22 dakikalık kısa oyunu 2015 yılında Üsküdar Karadeniz Kıraathanesi’nde sahnelendi. ‘Suriye Tatlısı’ isimli tek perdelik son oyunu, sanat yönetmenliğini Egemen Sancak’ın yaptığı Kara Kutu Tiyatrosu’nda 2016 yılında sahnelendi ve halen sahnelenmekte. Gelecekte beyaz perde de buluşmayı umduğumuz genç yazar, 2014 yılında uzun ve kısa metraj senaryo çalışmalarına başladı.

Öyküleri ‘Dünyanın Öyküsü’, ‘Roman Kahramanları’, ‘Edebiyatist’ gibi edebiyat dergilerinde ve ‘Direniş Öyküleri’ (2013 Melike Uzun – Notabene Yayınları), ‘Yola Çıkan Öyküler Kars’ (2015 Ayşe Akaltun – Süreyya Köle Heyamola Yayınları), ‘Öyküden Çıktım Yola’ (2015 Remzi Karabulut – Aylak Adam Yayınları), ‘Erkekler’ (2015 Ayşe Akaltun – Notabene Yayınları) gibi derlemelerde yer aldı.

Notabene Yayınları Hakkında

Kolektif bir düşünsel mekan olarak tanımladığımız NotaBene Yayınları 2010 yılında kuruldu. NotaBene’yi fevkalade önemli kılan şey, toplumsal muhalefetin düşünsel olarak köklü bir yenilenme ihtiyacına yanıt arayışıdır. Ayrıca bu toprakların yazarlarına öncelik tanımak, yeni çalışmaları, yeni yazarları elden geldiğince özendirmek, kolektif çalışmaları arttırmak, muhalefetin gündemini düşünsel olarak beslemek de amaçları arasındadır. Bu arayış sadece kuramsal alanla sınırlı kalmayıp, güncel politikadan, edebiyata, sanata, çocuk kitaplarına dek yaşamın her alanını kapsama çabasını içermektedir.

http://notabene.com.tr/