LGBTİ+ Kısa Film Yarışması

British Council ile KuirFest‘ in birlikte düzenlediği LGBTİ+ kısa film yarışması başvuruları başladı. 20 Eylül’e kadar British Council online formu doldurularak, LGBTİ+ temalı filmler bekleniyor.

British Council konu yarışma ile ilgili şu duyuruyu paylaştı:

KuirFest Opens in a new tab or window. ortaklığı ile Türkiye’de LGBTİ+ temalı film üretimini teşvik etmek ve farklı gösterim alanları yaratmak amacıyla kısa film yarışması düzenliyoruz. Başvurular arasından yapılacak 10 kısa filmlik seçki Türkiye ve Birleşik Krallık’taki farklı şehirlerde gösterim olanağı bulacak.

Proje, British Council’in LGBTİ+ hakları için dünya genelinde düzenlenen dijital bir film programı #FiveFilms4Freedom’dan esinlenerek geliştirilmiştir.

Değerlendirme Süreci ve Ödül

İki bölümden oluşacak seçim sürecinde, ön jürinin tüm başvurular arasından seçtiği en iyi 10 filmi daha sonrasında ana jüri ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yapılacak gösterimlere katılacak seyirciler tarafından değerlendirecektir. Süreç sonucunda belirlenen en iyi film ve seyirci ödülünü kazanan filmlerin yönetmenleri ise, British Council tarafından masrafları karşılanarak BFI Flare Festivali’ne seyahat hakkı kazanacaktır.

Nasıl katılabilirim?

Açık çağrıya katılmak için lütfen 20 Eylül 2017 tarihine kadar online formu doldurarak kısa filminizin linkini bize gönderin .

Sorularınız için arts.info@britishcouncil.org.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Başvuru şartları

Yönetmen Türkiye’de ikamet ediyor olmalıdır.
Kısa filmler 25 dakikayı aşmamalıdır.
Birleşik Krallık’ta tiyatral ya da video ortamında daha önce yayınlanan filmler diskalifiye edilecektir. Başvurular son iki yıl içinde üretilmiş olmalıdır. (Mart 2016 ve sonrası)

Filmler herhangi bir dilde olabilir. İngilizce ve Türkçe dışındaki dillerde çekilen filmlerde İngilizce ve Türkçe alt yazı olması zorunludur.
Yapımcıdan izin alınması kaydıyla, filmden alınan klipler tanıtım amacıyla sosyal medyada kullanılabilecektir.

#FIVEFILMS4FREEDOM GLOBAL PROGRAMI

#FiveFilms4Freedom Opens in a new tab or window., LGBTİ hakları için dünya genelinde düzenlenen dijital bir film programıdır. Son üç yıldır gerçekleştirilen ve tüm dünyada büyük övgü alan program, izleyici sayısını her yıl arttırıyor. #FiveFilms4Freedom BFI Flare Opens in a new tab or window., Britanya Film Enstitüsü Lezbiyen, Gay, Biseksüel ve Trans Birey (LGBT) Film Festivalleri işbirliğinde gerçekleştiriliyor. British Council her yıl Flare Film Festivali’nden beş film seçiyor ve on gün boyunca bu filmler dünyanın her yerinden insanların izleyebilmeleri için online erişilebilir hale getiriliyor. Birleşik Krallık insan hakları sürecinde önemli bir yere sahip homoseksüelliğin suç olmaktan çıkarılmasının 2017 yıldönümü çerçevesinde, bu yılki filmlerin beşi de Birleşik Krallık’tan seçildi.