TATAVLA SAHNE’de “İnce Şeyler”

1 Ekim’de Özen Yula’nın “Rahvan Giden Atlılar” oyunuyla  perdelerini açmaya hazırlanan Tatavla Tiyatro’nun yeni sezon ismi belli oldu.

Geçen sezona “İyi Şeyler Sezonu” ile damgasını vuran Tatavla Tiyatro, bu sene “İnce Şeyler Sezonu”nu 1 Ekim’de açıyor. Tatavla Sahne çatısı altında eski ve yeni oyunları, farklı projeleri ve misafir ekiplerin oyunlarını izleyici ile buluşturmanın heyecanı içinde olan Tatavla Tiyatro, tüm tiyatroseverleri bu heyecana ortak olmaya davet ediyor.

Sezona iddialı eserlerle ‘merhaba’ demeye hazırlanan Tatavla Tiyatro, bu yıl da adından söz ettirecek. 2013’te Atölye Tatavla olarak kurulan, 2014’te ise Cihangir’de Tatavla Sahne adıyla kendi sahnesine kavuşan  Tatavla Tiyatro, kurulduğu günden beri kendi oyuncusunu, yazarını ve yönetmenini yetiştirmeyi hedefleyerek, sezon boyunca sergilenen profesyonel oyunlarında tüm oyuncularını seyirciyle buluşturuyor. Bu yıl da bu ilkesinden vazgeçmeyen Tatavla Tiyatro, sahnesinde yine iddialı oyunlarıyla sezon boyunca tiyatroseverlerle olacak.

Sezon Oyunları

Bu sene 2 yeni oyunla tiyatroseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanan Tatavla Tiyatro’nun ilk sezon prömiyeri 1 Ekim’de “Özen Yula” nın kaleminden çıkan “Rahvan Giden Atlılar” oyunuyla gerçekleşecek. Eraslan Sağlam’ın yönettiği ve Tatavla Tiyatro oyuncularından Erhan Tuna ve Edip Tepeli’nin rol aldığı iki meddahın hikayesinin anlatıldığı oyunu 1-4-7-14-21 ve 28 Ekim tarihlerinde izleyebilirsiniz.

Tatavla Tiyatro, yapacağı 2. tur oyunu için sezona başlamadan 73 adayın katıldığı 2 aşamalı bir seçme düzenledi. 2.Aşamaya kalan 15 aday arasından en başarılı bulunan 8 oyuncuyla “Jean Tardieu – Cabaret” oyununun hazırlıklarına başladı. Sezon içersinde takvime girecek olan oyunun yönetmen koltuğunda ise Prof. Dr. Erhan Tuna var.

Ödüllü çevirmen Sevgi Sanlı’nın türkçeleştirdiği tek kişilik oyunolan; “Kültür Vakfı En İyi Erkek “, “Lions Başarı Ödülü”ve “Direklerarası En İyi Tek Kişilik Oyun ” gibi ödüllere de sahip “Aktör Kean” Tatavla Tiyatro’da 5.sezonuna giriyor. Tolga Yeter’in yönettiği İngiliz sahnesinin hükümdarı haline gelen, taşkınlıkları İngiltere ‘de olduğu kadar Amerika ‘da da dillere destan olan, büyük romantik oyuncuların birincisi, Shakespeare’in eşsiz yorumcusu Edmund Kean’in yaşamının anlatıldığı oyunda yine ödüllü oyuncu Eraslan Sağlam oynuyor.

Geçen sezonun büyük ses getiren ve”En İyi Sahne Tasarımı” dalında aday olan, Selim İleri’nin yazdığı, Eraslan Sağlam’ın yönettiği Tatavla Tiyatro oyuncularından Hale Akınlı, Tuba Zehra Sağlam, Cansu Diktaş ve Can Ertuğrul’un oynadığı cumhuriyet tarihine başka bir açıdan tanıklık eden “Allahaısmarladık Cumhuriyet” oyununu 2017-2018 sezonunda da Tatavla Sahne’de izlemeniz mümkün.

Sezonun bir başka oyunu da “Antik” bir oyuna değişik reji anlayışıyla izleyenlerden tam not alan Tatavla Tiyatro oyuncularının rol aldığı ”Antigone”. Antigone,  kardeşinin ölüsünü gömdürmek için kendini feda ederken, iktidar sahiplerinin ve bir kralın ne kadar pis bir iş yaptıklarını ortaya koyuyor.

Ayrıca Tatavla Tiyatro’nun başarılı prodüksiyonlarından ‘’3 Kadın Bin Turna’’ bu sezon yeniden havalanıyor ! 74 yaşındaki usta oyuncu Aysan Sümercan’dan, 14 yaşındaki çocuk gelin karakterini bir beden performansı olarak izlerken, kadın olmanın ama en önemlisi de çocuk olmanın bu topraklarda nasıl da unutulduğuna tanık olacaksınız.

Tatavla Atölye, bu sezonda da Jale Karabekir’le Kadın / Beden, Aslı Tohumcu ile Yaratıcı Yazarlık Atölyesi ve Eraslan Sağlam ile Dramaturji, Konuşma, Temel Oyunculuk, İleri Oyunculuk, Konservatuvara Hazırlık atölyelerini sürdürüyor.