15. KIBRIS TİYATRO FESTİVALİNDE SANATIN ZİRVESİ BULUŞTU / FÜSUN BALKAYA

Annem Güneş Sezai Akmen anısı için….
Festival ve Sanat’a Destek Ödülü

Bu yıl Kıbrıs Tiyatro Festivali tam 15.yaşını birbirinden kıymetli isimlerin, toplulukların katıldığı muhteşem program ve organizasyonla kutlamaya başlamıştır.Kıbrıs seyircisinin festivaline sahip çıkması ve katılım oranının inanılmazlığı ise bu festival’den seyircinin aradığını bulduğunun en iyi göstergesi olmuştur.Festival Komitesinin yorumu ise 15 yılın küçük ama nitelikli ve özverili ekip çalışması ile onları her geçen gün artan güven,tecrübe ve başarının sağlam doku üzerinden bu günlere taşımış olmasında gizlenmişliğidir.

Gerçekten çok özverili bir ekibin inanılmaz şekilde büyüyen güç halkaları merkezden festival alanına kadar dikkatli görev anlayışı içinde her yere yerleştirilmiş, dakikaların hatta saniyelerin şaşmadığı sanatın en çok isteklerinden biri olan zamanlama açısından uygunluğun disiplin anlamında uygulaması yine çalışan tüm bireylerin unvansız anlayışı benimsemiş olmasından festivalde yüksek başarı kaydedilmiştir.

Festival de Lefkoşa Belediye Başkanının yapıcı kimliğinin sanata sevgi ve ilgi ile yaklaşımının etiketlenmesinin açıkça görüldüğü ortamın bir başka olmazsa olmazlarından komite başkanı Kıymet Karabiber’in de ucu açık çalışma ve katkıları sayesinde insan, sanat kavramlarının uyumu ile müstesna bir bütünlük sağlaması gözlerimizi festival adına kamaştırmıştır.

Festival komitesinde repertuar sorumlusu olarak görev yapan Aliye Ummanel de ‘Yeryüzünde Bir Yer’ teması ile festival oluşumundaki hareket noktasına farklı bir özendirme getirmiş, hepimizin her zaman farklı istek ve katmanlarda ama mutlak yeryüzünde olan bir yer arayış ve isteğimizin oluşunu sorgulatırcasına, arayışımıza katılımcılarla doğal önderliğini bu seçkin tema da Kıymet Karabiber ile Aliye Ummanel ve ekip arkadaşları birlikte en yalını en görkemli biçimde gerçekleştirmişlerdir.

Festival’in değişmez ilk gece ve ilk oyun konuğu yine Dostlar Tiyatrosu olmuş, komite ile Dostlar Tiyatrosu ve Genco Erkal’ın güçlü dostluğunun yansımasının izlerini tüm festivali aydınlatan sanatsal güzelliklerin öne çıkarılmasının üzerinden geçen 15 yılı yine birlikte kutlamanın ortak anlayışına ayna tutmuşluğu en doğal akışı ile yine festival belirlemiştir.

FESTİVAL KİMLERE EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞTIR ?

15. Kıbrıs Tiyatro Festivali dokuz (9) ayrı topluluğa birisi ödenekli olmak üzere tüm konukseverliği ile ev sahipliğini en güzel şekilde yapmaya gönül vermiştir.

Gösteri tarihlerine göre 07 Eylül ile 03 Ekim 2017 tarihleri arası DostlarTiyatrosu ‘Güneşin Sofrasında’ ,Tiyatro Pera ‘Vanya, Sonya, Maşa ve Spike ‘ Tiyatro İn ‘Akciğer’ ,Kazan Dairesi ‘Hedwigve Angry Inch ‘ , İstanbul Şehir Tiyatroları ‘Macbeth’ , ‘Hayal-i Temsil ‘ , Sahne Ankara ‘ Terör’ ,Bakırköy Belediye Tiyatrosu ‘Gülünç Karanlık’ , Tiyatro 28 ‘Sınır’ ,Bi Tiyatro ‘Muallak’ festival sahnesinde yer almak üzere Lefkoşa’ya davet edilmiş, gönüllülük esasına dayalı profesyonelce yaklaşımla festival komitesince konuklar ağırlanmıştır.

DEVLET TİYATROLARI NEREDE?

Festival süresince Devlet Tiyatrolarının afişlerini görmememiz bizi şaşırtmıştır. Festival Komitesine her sormak istediğimiz de araya bir başka şeyin girmesi ilgililerden yanıt almamızı engellemiştir.

Turne yapmak ,festivallere katılmak bildiğimiz üzere ödenekli yapının yönergesinde yer alan hususlar olduğu için ,Devlet Tiyatrolarının eksikliğini hissettiğimizi söylemeyi de buradan yazarak paylaşmak duygusallığın ötesini zorlayan bizde bir istek oluşturmuştur.

Gelecek yıl Devlet Tiyatrolarını bu festivalde görmek isteğimizi buradan yinelemek ise kendilerine yine dostça bir sesleniş olmuştur.

FESTİVAL, GELECEK YIL VERMEYİ UYGUN GÖRDÜĞÜ ‘SANATA DESTEK’ ÖDÜLÜ İLE DE DİKKAT ÇEKTİ.

Festival Onur Başkanı Mehmet Harmancı ve Festival Komitesi Başkanı Kıymet Karabiber ile birlikte diğer ilgililerle yapılan görüşmeler sonucunda festival yapısına gelecek yıldan itibaren’ Sanata Destek’ adı ile gelenekselleşecek yeni bir ödül konması söz konusu olmuştur.

16. Kıbrıs Tiyatro Festival yapısında sanata destek vermek amacı ile başarılı tiyatro oyuncusu,tiyatro topluluğu veya tiyatro kurumuna sadece manevi değil maddi katkılı ödül olan ‘Güneş Sezai Akmen Sanata Destek Ödülü ‘ verilmesi bu konuda çalışma yapanları sevindirmiştir. Bu ödül komisyonca tespit edilecek öncelikleri Kıbrıs’a ait olmak üzere değerlendirmesi yapalacaktır.Ödül’ün finansı adına ödül verilecek kişinin ailesi tarafından karşılanacaktır.Ödül jürisinde ilgili aileden kızının görev yapması söz konusu olmuştur.Ayrıntı çalışmaları ve ödül yönergesi yeni yıl (2018)öncesi tamamlanacaktır.

GÜNEŞ SEZAİ AKMEN KİMDİR?
İstanbul doğumlu, yaşamının büyük kısmını Ankara da sürdürmüş, eğitime gönül vermiş sivil toplum kuruluşlarından en yüksek altın madalyayı hak etmiş öncelikle anne,anneanne ve eştir.Taşıdığı isim ilk Milli Eğitim Bakanlarımızdan Sayın Mustafa Necati tarafından konulmuş yine Atatürk dönemi milletvekillerimizden Halit Bayrak’ın yeğeni ,Levazım-ı Umumiye Reisi İsmail Hakkı Akmen’in gelini Ankara’nın ilk çocuk doktorlarından Dr.Mehmet Fazıl Akmen’in eşi özelliklerine öncelikle sahip olmuş bir gönüllüdür.

En önemli özelliği ise erken kaybettiği eşinin ardından özellikle tıp fakültesi öğrencilerine verdiği onca karşılıksız burs olmuş,sanatla yakın ilişkisi ise kızı ile başlamış çeşitli sanat gecelerine ve güzel sanatlar öğrencilerine burs ve çeşitli yardımlar yapmayı ilkeleri arasına kısa zamanda almıştır.

Kıbrıs ise aşık olduğu memleketi İstanbul’dan sonra Güneş Sezai tarafından ikinci sevdiği yer olarak ilan edilmiş ,her yıl en az üç kez Kıbrıs ziyaretleri ise vazgeçilmezleri arasına girmiştir.Ailesi ve özellikle kızının isteği ile ‘Güneş Sezai Akmen Sanata Destek’ Ödülü’nün ilk basamağı Kıbrıs Tiyatro Festivali olarak seçilmiş, komisyona sunulmuş ve kabul görmüştür.

FESTİVAL FISILTILARI VE ‘ Güneşin Sofrasında ‘ / ’Vanya,Sonya,Maşa ve Spike’

Lefkoşa Belediyesi’nin bu yıl ilk kez tüm festivalin sponsorluğunu üstlenmesi festivalin başarısını bir kez daha zirveye taşıması ,Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’ya duyulan sevginin gittikçe artması,Kıbrıs Belediye Tiyatrosu’nun, Türkiye de yapılan ulusal festivaller olduğu gibi uluslar arası festivallere de davet edilmek konusunda hassasiyetlerin ve öncelikleri olduğunun bilinmesini istemelerini duymak keyif getirmiştir.

‘Güneşin Sofrasında’ Brecht ile Nazım’ın buluştuğu müzikal söyleşi de Genco Erkal sahne büyüsünü bir kez daha hayranlıkla izleme şansı bulmak Tülay Günal’ın sahne de oyunculuğuyla devleşmesine eşlik eden müzikal özelliğine şahit olmak da yaşamaya dair her şey için duyulan özlemsel yapıda seyirciyi tatlı bir şaskınlığa sürüklemiştir.

‘Vanya ,Sonya,Maşa ve Spike ‘yönetmeni Yücel Erten’in seyirciler arasında oturduğu koltuktan oyuncularla birlikte sahnedeymiş gibi kendini hissetmesi ve aldığı yeni evin katkılarıyla kendini Kıbrıslı gibi görmesi yine yanında oturan gazetecinin profesyonelce yaklaşımı ile eleştirmenin gazabından korunması gece boyunca tatlı bir şakalaşmaya neden olmuştur.

Tilbe Saran,Şerif Erol,Nesrin Kazankaya ile Cehov oyunlarına yapılan göndermelerin çağdaş yorumlanması üzerinden oluşturulan öykünün Gamze İpek,Doğan Akdoğan ve Başak Meşe ile gelişmesi ve öykünün hüzünlü yalnızlığının komedisini izleyen seyirciyi mutlu etmiştir.Tilbe Saran’ın inanılmaz oyunculuk performansını izlemek enerjinin,doğallığın bıraktığı etkiden kurtulmanın zorluğunu ,Kıbrıs seyircisi de her canlının yaşayacağı olağanüstü çaresizliği bu muhteşem oyuncu karşısında yaşamıştır.

Şerif Erol’un Cehov kişilerine uygunluğu ve dingin oyunculuğu da seyircinin alkışlarının kendisi için gittikçe yükselmesine neden olmuştur.

Gamze İpek’in çılgın halleri ile Doğan Akdoğan’ın başarının seslerini duyduğumuz oyunculuğu yine tüm başarının tamamlayıcı hallerinin öne çıktığı anların bütünün de önemli ve güçlü olmuştur.

TEŞEKKÜR ETMEK ÜZERİNE…
Sayın Harmancı başta olmak üzere Karabiber, Ummanel, Kanatlı, Çakır, Sözer, Hınçal, Yetkili, Şen, Eseri, Güney, Hatay-Yazgın, Erdil, Ersoy, Bozkurt, Alkaş, Belediye Orkestrası, Demir, Kanatlı olmak üzere festivalde emeği geçen herkese bu muhteşem sanatsal buluşmayı festival kapsamında gerçekleştirdikleri için tesekkürlerimizi iletmek tatlı bir zorunluluk olmuştur.

Füsun Akmen Balkaya/Lefkoşa 06-12Eylül2017