LEONARDO DA VİNCİ’nin Eserindeki Kritik Hata Bulundu!

Uzmanlar, İtalyan ressam ve bilim insanı Leonardo da Vinci’nin son eserinde kritik bir hata bulunduğunu iddia etti.

İtalyan ressam ve bilim insanı Leonardo da Vinci’nin Salvator Munti (Dünyanın Kurtarıcısı) isimli son eseri 15 Kasım’da New York’ta müzayedeye çıkarılacak. 90 milyon dolara alıcı bulması beklenen tablo, 60 yıl önce sadece 60 dolara ismi açıklanmayan bir sanatsever tarafından satın alınmıştı.

Lenardo da Vinci’nin ünlü eseri Mona Lisa ile aynı dönemde, 1500’lü yıllarda yaptığı düşünülen Salvator Munti’de, Rönesans giyim tarzı ve elinde cam bir küreyle tasvir edilmiş “Hz. İsa” görülüyor.

Fakat uzmanlar, Da Vinci’nin “Hz. İsa”nın elinde görülen cam küreyi tarzına aykırı olarak gerçekçi bir şekilde resmetmediğini iddia etti.

Buna göre sanatçı, son tablosunda fizik biliminin optik kurallarını ihlal etti.
Buna göre sanatçı, son tablosunda fizik biliminin optik kurallarını ihlal etti.

Hz. İsa’nın elinde bulunan şeffaf kürede gerçek hayatta olması gerektiği gibi ışık kırılmıyor.

Guardian’ın haberine göre, Da Vinci hakkında araştırma yapan yazar Walter Isaacson, konuyla ilgili olarak “Küresel bir düzlemde katı cam veya kristal üzerinden yansıyan ışık cisimlerin gerçeğinden daha büyük ve ters çevrilmiş görüntülerini üretir. Aksine Da Vinci, küreyi sanki içinden geçen ışığı bozmayan boş bir cam baloncuk gibi çizdi. Sanatçı bu küreyi dikkat dağıtmamak için bu şekilde resmetmeyi tercih etmiş olabilir. Belki de Hz. İsa ve onun yörüngesine mucizevi bir nitelik kazandırmak istiyordur” ifadelerini kullandı.