KUNST KEBAB: Toplumsal Mekanda Sanat ve Yemek (02 – 16 Aralık 2017)

Viyana’nın müzeler bölgesi olan Museums Quartier’ın metro alt geçidinde yer alan bir restoranda gerçekleşen Kunst Kebab sergisi; yemek ve Çağdaş Sanat ilişkisine odaklanıyor. Deniz Güvensoy ve Deniz Beşer’in eş küratörlüğünde organize edilen sergiye farklı ülkelerden 13 sanatçı, mekana müdahale yöntemlerinin benimsendiği yapıtlarıyla katkıda bulunuyor. Türkiye’li bir göçmen tarafından işletilen mekanda; resim, fotoğraf, enstalasyon, video, heykel, dijital baskı ve performans gibi farklı medyumlardan yapıtlar yer alıyor. Sergi süresince çeşitli workshop, performans ve film gösterimleri yapılması da planlanıyor. Sergiye 55. Venedik Bienali’ne katılan küratör ve film yapımcısı Khaled Ramadan, Avusturya’lı feminist sanatçı ONA B., Bulgar sanatçı Kamen Stoyanov’un yanı sıra, Katharina Swoboda, Elisa Jule Braun, Jelena Micić, Žarko Aleksić, Boris Beja, Serra Tansel, Joshua James Zielinski ve Fatih Aydoğdu katkıda bulunuyor.

Serginin kavramsal çerçevesi, bir kültürel pratik ve de yaşamsal faaliyet olan yemek yeme ediminin Çağdaş Sanat’ta ele alınış biçimleri üzerine odaklanıyor. Sanat tarihinde yemek üzerine yapılmış önemli çalışmalar olmasına karşın yine de tat alma duyusu sanatın en az ilgi gösterdiği duyulardan biridir. Ancak yemek tat almanın dışında, aynı zamanda yerel ve ulusal kimliğimizi oluşturan önemli öğelerden biridir. Ortak yeme alışkanlıkları ve mutfakların benzerliği, toplumları birbirine yakınlaştırırken, dini yasaklar, ritüeller, gelenekler, ahlaki ve zihniyete dayalı farklılıklar nedeniyle kültürleri birbirinden de ayırabilir. Yemek, temel beslenme ihtiyacından çok daha fazlasını ifade edebilir; nereden geldiğinizi, yaşadığınız yeri, ait olduğunuz toplumsal sınıf ve de vücudunuzun durumu üzerine bir çok bilgiler taşır.

Bir diğer hedefi toplumsal mekanı sanat pratiklerini kullanarak dönüştürmenin yöntemlerini araştırmak olan sergide, kebap restoranı gibi gündelik hayata dair farklı bir mekanı bir sergi alanına dönüştürerek sanat ve hayatı yakınlaştıran yeni imkanlar ve karşılaşmalar yaratılması amaçlanıyor.

Adres: Museumsquartier U2 U Bahn Station Passage 1010 WIEN http://www.Kunstkebab.tumblr.com

KUNST KEBAB: Exploring food and contemporary art in social space

02 – 16 December 2017

Opening: 02.12.2017 19:00 – 23:00

Kunst Kebab, an international art exhibition, which focuses on the relation of food and art will take place in a Kebab Restaurant in the U2 Underground Passage in the Museum Quartier, Vienna. The restaurant, which is run by a Turkish immigrant, will be a site for artistic interventions and it will include artworks of different media such as digital printing, photography, installation, video and performance. The exhibition will host 13 artists from different backgrounds and it will be co – curated by Deniz Beşer and Deniz Güvensoy.

Although there are many examples that use food as a form of art, to taste is the one of the five senses that the contemporary art gives the minimum interest. But; eating is not only about senses, taste and pleasure; it is a vital biological activity and a cultural practice. Eating together is a cultural gesture that gathers people together and different cooking methods create traditions, which are part of the local identity. Common features of the cuisine and eating habits have the power to connect societies. A certain type of food gain different meanings when it is exported: A local food of lower classes in a distant country might become a signifier of a sophisticated palate in another country. Migrants, Gastarbeiter don’t only bring their own food culture to a different cultural context but they also transform their food to adapt to the different tasting habits. Food connects us in a way but it also separates because of religion prohibitions, rituals, different palates, different traditions, ethics and mentality. Food may signify much more than simple nutrition, it tells about where you come from, where you live, what social class you belong to and the condition of your body.

The main focus of the project is to discover the role of food, eating and tasting in contemporary art. Another important focus is to investigate the ways to transform the meaning and function of social spaces using art practices. Turning a Kebab restaurant into an art venue is both a challenge and a new opportunity to create new encounters in a new context.

Co-curators: Deniz Güvensoy and Deniz Beşer

Artists: Žarko Aleksić, Fatih Aydoğdu, ONA B., Boris Beja, Deniz Beşer, Elisa Jule Braun, Deniz Güvensoy, Jelena Micić, Khaled Ramadan, Kamen Stoyanov, Katharina Swoboda, Serra Tansel, Joshua James Zielinski

Address: Museumsquartier U2 U Bahn Station Passage 1010 WIEN Kunstkebab.tumblr.com

02 – 16 Aralık 2017 Açılış: 02.12.2017 19:00 – 23:00