MUHTEŞEM DİVAFLORENCE FOSTER JENKINS VEMİRAÇ ERONAT” / FÜSUN BALKAYA

Annem Güneş Sezai Akmen anısına …

Devlet Tiyatrosu ‘nun yeni oyunu ‘Muhteşem Diva’ da doğal hali, enerjisi,tutkuları,hayalleri ile sıra dışı bir kadın olan Madam Jenkins ile Miraç Eronat Ankara seyircisinin gönlünü fethetti. Ankara seyircisi koltuğunda Foster Jenkins için ilk dakikalarda yaşadığı şaşkınlık anlarının ardından oyunda bu güzel kadının inanılmaz sesini!, olmazı olur yapan sıcacık yüreğini çok sevdi.Seyirciye elini uzatırken ağlamak yerine gülmeyi hedefleyen yine bu kadın kısacık yaşamda umutlarımızın sözcülüğünü de yapmayı başarmıştır.

Peter Quilter ve şans!

Oyunun yazarı Peter Quilter’ın yarattığı eserlerinde içten,samimi ve sıcak konuları ile birlikte müzikli oyun ve müzikallere olan ilgisi seyircinin daha da dikkatini çekmiştir.Yazarın en büyük özelliği olan sayısız ülkede sahnelenen eserlerinin yine sayısız olması üzerindeki şansın bilinmemesinin gizemi ise daha açıklanamamıştır.

’Diva’ ülkemizle birlikte Avustralya,Japonya,Hırvatistan,Kanada,Çek Cumhuriyeti,Rusya,Polonya Ukrayna da bu sezonda perde açmıştır.

Diva ansızın hayatınıza girerse!

Yukarıda bahsettiğimiz isim Foster Jenkins ya da Diva sahne ışıklarının yanması ile birlikte hayatınıza hemen girmeye başlamıştır. Önce kendisinin size yakınlaşmasını istemeyecek hatta dudağınızın bir ucu ile küçümser bir tavırla uzak açı yaratmaya çalıştığınızı zannederken tüm sevimliliği ile görselden öte yüreğinize bu kadını yerleştirdiğinizi yine bilmeden fark edeceksiniz. Nedeni? Yaşamında var olan tüm olumsuzluklara ve savaşın etkilerine rağmen Foster’ın en önemli özelliğinin tüm bunlardan tebessüm ve sanatla çıkışı bulmasında etkisi olmuştur.

Fenomen olmak ve Diva..

Parası , seven dostları ve mevcut sosyal ortamı bir çok şeyi Foster Jenkins (Diva) için olumlu görünüyor olsa da bu tatlı birazda şımarık kadının arkasında onu en sevdiği şeyi yapmaktan alıkoyan ya da buna çalışan iyileşme imkanı olmayan hastalığı olmuştur.

Şarkı , iyi şarkı söylemesini önleyen hastalığına rağmen bu dikenli yolda Foster Jenkins ‘En Kötü Şarkıcı’ olarak Fenomen olmayı olumsuzdan olumluya varışla ipi göğüslemesi gerçekten insan denen alaycı varlığa bile şaşırtıcı gelmiştir.

Mutluluğun,tebessümün aydınlattığı yolların sözcülüğünü üstlenen bu kadınlar sayıca az da olsa tarihe bile sadece dokunmamış ,akışının yönünde etkili olmayı başarmışlardır.

N.Florence Foster Jenkins(Diva)ve NY Carnegie Hall..

Zengin bir ailenin kızı olan Foster ‘ın yaşamı boyunca en büyük tutkusu müzik olmuş,ailesinin müzik anlamında kendisine destek vermeyişleri Dr.Frank Thornton Jenkins ile evliliğini getirmiştir.Bu evlilik ise onu ömür boyunca en sevdiği şarkı söylemek ,iyi şarkı söylemek zevkinden mahrum edecek frengi mikrobu ile tanışmasını maalesef ki sağlamıştır.

Ekonomik ve sağlıksal anlamda geçen zor yıllarının ardından gelen baba mirası NewYork ile St.Clair Bayfield aşkında Foster’i buluşturmuştur.

Teatral performans çalışmalarının ardından foster de ateşlenen şarkı söyleme arzusunun gittikçe büyümesi tutulan şan hocaları ve piyanistlere rağmen olumsuz neticeyi değiştirmemiştir. Yetmişaltı yaşında NY Carnegie Hall’da verdiği son konseri ise inanılmaz kalabalık seyircinin katılımı ile bu sanat aşığı kadın son kez ödüllendirilmiştir.

Oyun üzerine notlarımız…

‘Muhteşem Diva ‘ da hayal etmenin gücü cesaret ile yaratılmış,yaşayan hayallere ise henüz değer biçilemediği de açıkça görülmüştür.

Peter Quilter teksti, Nazlı Gözde Yolcu çevirisi ,Funda Mete tarafından Ankara Devlet Tiyatrosunda sahneye konmuştur.

Funda Mete’nin sıcak,kadınca yaklaşımlarını unutulmaz sesi ve göz alıcı biçimsel özellikleri Florence Foster Jenkins (Diva)etiketinde Miraç Eronat ‘ın başarılı performansı ile yönetmen Foster Jenkins ‘i seyirciyle buluşturmayı bilmiş,alışılmışın dışında duruşu biçimsel anlamda tutku ve ihtirasla beslenen kişiliğinde Jenkins- Eronat uyumu da mükemmel yansıtılmıştır.

Foster kimliği Eronat’ın oyunculuğu ile biraz daha görkem kazanmış ,hem özsel hem de biçimsel anlamda Eronat inanılmaz enerjisinin yine olağanüstü hallerini başarılı performansında birleştirmeyi aynı titizlikle oyunda başarmıştır.

Kötü şarkı söylemeyi başarmanın da ayrıcalık olduğunu ispat edercesine çocuksu iyimserlik hallerindeki doğallık ise oyuncunun oyunda yakaladığı en önemli an’ları oluşturmuştur.Seyircisinin ayakta alkışladığı bu oyun Miraç Eronat oyunculuğu ile de taçlandırılmıştır.

Özgür Deniz Kaya(Cosme McMoon )Başarılı piyanist olarak tüm duygularındaki değişimi adeta görsel bir şölen şeklinde seyirciye aktarmayı genç oyuncu başarmıştır.Elif Şeker Saka (Maria)Oyunda olması gerektiği gibi küçük,küçük dokunuşları ile kendini hissettiren oyunculuk performansı anlamında alkışlarımızı almıştır.Serap Doğan (Dorothy),Cevat Duman(St.Clair Bayfield),Tuğba Yılmaz (Bayan Verrinder Gedge)için oyuna katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunarken , başarılı Şan Eğitmeni olarak ‘Muhteşem Diva’ oyun düzeninde gördüğümüz Ayşe Mine Burç ismi bize ayrı heyecan katmıştır.Seyhan Karaca(Dekor Tasarımı)Sahneyi son derece anlamlı ve akıllı dekor parçaları ile kullanmış amacına yeterli hizmet etmesi bakımından başarılı tasarımı yakalamıştır.Deniz Çağrı Bilgili(Kostüm Tasarımı)1940’ların esintilerini üzerinde taşıyan kostümlerin renksel ve biçimsel özellikleri Foster Jenkins için abartıya gidilerek sahne uyumunun tamamlanması sağlanmıştır. Işık tasarımında özellikle yarı karanlık sahnelerin ağırlıkı olması şaşırtmış,Foster için daha aydınlık, vurgu’ya eşlikçi ışık tasarımı aranmıştır.Müzikli Oyun özelliklerinin tamamını bulduğumuz bu sıra dışı kadın sezonun kesintisiz olarak sahnelerimizde seyircinin alkışına açık olması dileğimiz olmuştur.

Oyunda emeği geçen herkese yazımızda teşekkürlerimizi ilave etmek de ayrıca güçlü isteğimiz olmuştur.

Füsun Akmen Balkaya/29.Ekim.2017 K.Sahne -Ankara.

Alışılmışın dışında duruşunu oluşturan tutku ve ihtiraslarının yansıdığı kişiliği ile de hep düşündüren bir kadın olan foster aslında hayallerin tılsımında hep güçlü durmayı bilmiştir.