BALLET TALKS VE ALPER KAFA / FÜSUN BALKAYA

Annem Güneş Sezai Akmen anısına …

(Muasır Medeniyet Hizasında Bir Komedi)

Başkent Ankara da kar var!

Başkent Ankara’ya ayak bastığım andan itibaren kar kokusu almaya başlamış,dostlarımı ,arkadaşlarımı,ailemi özellikle annemi çok ama çok özlemiştim. Ankara’nın kar yağış şeklini oldukça iyi tanıdığım için Cebeci ziyaretim ve diğer annem ile ilgili yerlere gidişim de olabilecek aksaklık vb şeylerin olasılığı beni bu durumda birden korkutmuş, hissettiğim kar kokusu nedeniyle birden panik oluvermiştim.

Bu düşünceler içinde kar dokusuna dayalı gün içinde koşuşturma şeklinde çeşitli anlamlarda ben de danslarımı ! yaparken , Tatbikat Sahnesi’nde ‘Ballet Talks’ gösterisine ait biletimin çantamdaki varlığını hatırlamam ise bu danslarıma ayrı bir renk ve ahenk getirmiştir ..Kısa süreli yaşadığım bu anların arkasından başlayan daha güçlü koşturma ise her şeyin kendi yapısı içinde olağan hallerini bozmadan tamamlanış serüvenin de beni yukarıda bahsettiğim sahnenin fuayesine beklenen muhteşem kar yağışı eşliğinde günün nihayetinde heyecanla götürmeyi başarmıştır.

Bersun Goriça,Rezzan Ümran Ürey ve Bale aşkı!

Beş yaşımdan onbir yaşıma kadar özel bale dersleri aldığım sevgili hocalarım Bersun Goriça ve Rezzan Ümran Ürey ile dolu çocukluk yıllarıma gitmem, erken fuaye girişimde gördüğüm çok genç bale öğrencileri ile başlamış ,zarif annemin sanata destek veren şefkatli sesini hatırlamam ile yeni bir şekle bürünmüştür.

Müziğe,dansa ,tiyatro’ya ilgisi çok yüksek olan annemin her konuda olduğu gibi bu anlamda da unutulmaz güçlü destek ve eşlikçiliğini yeniden hatırlamam ,nem’i gitmeyen gözlerimin iyice ıslanmasını da yine o gece önleyememiştir.

Yollarımız ayrılsa da …

Bale sanatına sonra ki yıllarda meslek olarak devam edememiş ama kolej yıllarımın ardından Üniversite de Tiyatro okumayı başarmıştım. Bersun öğretmenimin torunu Kerem’in Konservatuarda talebem olması gibi müstesna bir olayı da öğretim üyeliğim ile anasanat dalı başkanlığımda yaşamış olmam ve bu nedenle yıllar sonra Bersun Öğretmenimle de yeniden kucaklaşma şansını Konservatuarda bulmuşluğum benim için gerçek hayat mucizesi olmuştur. Duygusallığımın zirve yaptığı bu süreç içinde anılarım yükünü almış vagonlar gibi süratle zihnimden geçmeye ve beni de zorlamaya başlamışken, ‘Ballet Talks ‘ afişi ile bu sırada tanışmak beni biraz yoğun duygulardan uzaklaştırmıştır.

Ballet Talks ve afiş!

Ballet Talks afişinde ‘Muasır Medeniyet Hizasında Bir Komedi’ ve’ Türkiye de Bir İlk’ notlarının tarafımızdan tesadüf olmasının düşünülmemesi ,aksine düşüncelerimizin her iki özellik ile uzlaştığı noktada ortaya çıkmasının muhtemel türsel oluşum da geleneksel’den çağdaş’a uzanan yani Meddah’tan Stand-up Comedy giden yolda belirlenmiş bir anlam birliği olduğu hissedilmiş, sahnede Alper Kafa ile tanışmamızı sağlayan anlatı düzeni ile de bu durum açıkça gösterilmiştir.

Bale ​Sanatı’nın toplumda çoğunlukla ulaşılmaz belki de uzlaşılmaz hallerinin anlatımsal bir uslupla Alper Kafa tarafından kendi yaşam malzemeleri üzerinden ele alındığı sahnede görülmüştür.

Mizah duygusunu da unutmadan tıka –basa dolu yaşamından seçtiklerini müzik,dans eşliğinde yeni ama gizemli olmayan bir süreç içinde tebessümü arkada bırakmadan bugüne kadar anlatamadıklarını veya anlatılamayanları Bale Sanatı adına anlatma ve ilk olma yolunda çabasına anlatıcı kimliği ile çoktan başlatmıştır.

Bir Hayatınız Varsa !

Bir hayatınız varsa mutlak bir rolünüzde vardır.Bu temel ilkeden hareket eden Alper Kafa öncelikle yaşamının her katmanından oluşan malzemesi ile ilişki kurmuş,komik olmak yerine kendi olmayı,samimi olmayı tercih etmiş ve kendi eğlenmeyi esas aldığı için de tavrını açıkça ortaya koymuştur.

Düğüm -darbe şeklinde gelişen yapıda düğüm bilgi,darbe abartı şeklindeki Stand-up formatı Kuğu’nun Gölü,Fındığın Kıranı,Uyuyan’ın Güzeli tekrarlarında eğlence ile teze varışı da hem eğlenerek hem de eğlendirerek vurgulamıştır.

Kıyaslama,benzetme,gözlem,taklit,mizah,müzik,dans ile bale sanatının öz ve biçim anlamında ulaşılabirliğini göstermek istemiş. Sahneye en yalın,en taze, en abartısız şekli ve onca yıllara dayanan bilgi ile emeği çağdaş ama kendi özümüzle sentezleyerek korkusuzca getirmeye öncelik vermiştir.

Ballet Talks tek perde ve 85 dakika

Türkiye de ilk kez mizah ağırlıklı politik olmayan bale sanatına ilişkin bu çok özel yolculukta Alper Kafa ‘nın bu çalışmasına destek veren sanatçı ve teknik kadrosuna da seyircinin beğenisi alkışlar ile ulaşmıştır..Tek perdelik ve 85 dakikalık gösterinin akıcılığı ise gösterinin başarısına işaret olmuştur.

Ateş Selçuk,Semra Öcal,Günay Güllü,Burcu Türkoğlu ,Umut Delivelioğlu adımdan dansa giden yolda farklı yaş gruplarından oluşan dansçıların başarısı anlamlı çalışmanın bütünün etkileyen diğer önemli özelliği olarak görülmüştür.

Ateş Selçuk ile Semra Öcal tarafından yapılan tango ise seyirci tarafından görsel ahenk anlamında dikkat çekici bulunmuştur.

Yedinci Gösteri ve Alper Kafa

Yedinci gösterisini tamamlayan dünden bugüne hatta yarınlara da göz kırpan bale sanatının anlatısı olan ‘Ballet Talks’ için Koreografi Binnaz Dorkip, Kostüm Gazal Erten, Işık Ahmet Defne imzalarını buluşturmuştur.

Genel Sanat Yönetmenliğini Alper Kafa’nın üstlendiği ‘Ballet Talks’ ilk olmanın özelliğini ,ağırlığını ve başarısını en yalın haliyle seyircisi ile paylaşmıştır.

Bu çalışmaya bazı küçük notlarımız

Koreograf -Yönetmen çalışmasının bazı sahnelerde oluşan hareketliliğinin sakinleştirilmesine ,anlatıcı ve dansçıların ortak sahnelerinde mekan kargaşasından uzaklaştırılmasına , Işık anlamında mutlak daha detaylı çalışmanın yapılması gibi genel anlamda küçük notlarımız sizler için olmuştur.

Dansçı ve Teknik kadro

‘Ballet Talks’ve bale sanatı üzerine yapılan bu ilk ve özel çalışmanın dansçı ve teknik kadrosunu başta Genel Sanat Yönetmeni Alper Kafa olmak üzere ayrı ayrı kutluyoruz.

Bale Sanatının büyüsü anlatımla da farklı bir yere taşınmış ve yine farklı bir güzelliğe ulaşmış üstelik muasır medeniyet hizasında bir çizgiyi de yakalamıştır.

Teşekkür ve başarı dileklerimiz sizin içindir….

Füsun Akmen Balkaya
Tatbikat Sahne-Ankara / 23.12.2017