‘A L İ Y A’ VE İNSAN OLMAK! / FÜSUN BALKAYA

Annem Güneş Sezai Akmen anısına..

‘Çoğumuz için Bosna sadece vatan değil ,o bir fikirdir.Bunun farklı dil,din,millet ve kültür geleneklerine sahip insanların bir arada ve beraberce yaşayabileceğinin inancıdır.Bunun için tek şart vardır.İnsan olmak .İnsan olamayanlar bunu yapamaz ! Ve kardeşlerim size söz veriyorum ki Bosnalı Müslümanlar yok olmayacak!’
Aliya İzzetbegoviç

Nova Oyun Yapım ile Eyüp Sultan Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği gala Eyüp Sultan Kültür Sanat Merkezinde Kasım ay’ının son haftasında yapılmıştır. ‘Aliya’ da geçmişte yaşanan ve dünya siyasetinde rastlanan düşündürücü oyunların üzerine yapılan bu oyun projesi ile bazı hususlara dikkat çekilmiş,ülkesine,bayrağına,milletine sığınan insanların hayatta kalma çabasına özenle önem verilmiştir. Bu çalışma ile yine tüm insanları sevmeye çalışan , unutulmaz lider için ise evrensele uzanan bir çizgi de ‘Aliya’ oyunu ilk kez sahneye koyulmuştur.

Nova Oyun Yapım Proje ayrıntıları

Bir liderin yaşam hikayesini anlatmakla kalmayan Nova Yapım ,savaş ortamında insan kalmayı esas alanların destanından, oyun yaratmaya ve sahnelemeyi hedeflemiştir. Bugün hala dünyanın birçok yerinde inançları yüzünden insanların haksız yere öldüğünü ,öldürüldüğünü özellikle gündeme taşımak istemiş ve Nova Yapım bunu da sevginin sınır tanımadığı bir lider olan Aliya ve Bosna üzerinden geniş kitlelere ulaştırmak isteğinde kararlı olarak gerçekleştirmiştir.

Yaşayan Lider Olmak…

1925 ile 2003 yıllarını içeren Aliya’nın yaşam öyküsünde en önemli husus! liderin fikirlerinin ilk günkü tazeleğini korumuş olmasında saklanmışlığıdır.Aliya İzzetbegoviç bu nedenle yaşayan liderler arasında önemini günümüzde de kaybetmemiştir.

Bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç Müslüman bir ailenin çocuğu olarak dünya’ya gelmiştir.Dini konuları tartışmak üzere arkadaşları ile16 yaşında Gençler Kulübünü kurmuş,24 yaşında İslamcılıktan 5 yıl hapis cezası almış sonra ki yıllarda 25 yıl avukatlık mesleğinde faaliyet göstermiş ve 1970 yılında ilk ‘İslam Manifestosu’ adlı kitabı yüzünden tutuklanmıştır. İzzetbegoviç 11 yıl tekrar mahkumiyet almış ,1989 yılında çıkan af ile özgürlüğüne 6yılda kavuşmuştur.1990 yılında ikinci kez siyasi kararlığının ve mücadelesinin aynası olan manifesto kitabını yayınlamış,1990 yılında ortak yönetime başkan olarak 1992 ile 1995 yıllarında ise Bosna Savaşında önemli roller üstlenmiştir.

Elçin Gürler ve ‘Aliya’

Oyunun yazarı Elçin Gürler ile oyunun Eyüp Sultan Belediyesi Kültür Merkezinde yaptığımız gala sohbetin de ‘’Balkan kökenli olmamasına rağmen Bosna da gerçekleşen dramın çok genç yaşından itibaren kendisini çokça etkilediğini ifade etmiştir. Biyografi alanına ilgili olması kronolojik olarak liderin hayatından kesitlerle oyun yazmak isteğinin kendisini Balkanlarda yaşanan dramı anlamaya ve anlatmaya kadar götürmüş,insani değerlere önem veren lider İzzetbegoviç ile buluşmanın’ Bilge Kral ‘mucizesinin çözümüyle yazım aşamasında hızlandığını ilk edebi metin kimliğinde ise ‘Aliya ‘ gerçekten ekip çalışmasının en güzel örneği ve başarısı olarak Gürler’i çok etkilediği konuşmalarından anlaşılmıştır. ‘’

Aliya’ ve Nova Proje Grubu

Oyunda İzzetbegoviç’ in insani yönünün yanı sıra mücadeleci ruhu, duygularının tüm ayrıntıları ile anlatıldığı mektuplar ve savaş yılları, destek gördüğü Türkiye’ye ilişkin sahneler de oyunda yerini almıştır.

Elçin Gürler’in yazdığı’ Aliya’ da Çetin Kaya,Tuna Gürcoşkun,Özgür Aygün,Ali Oğuz Şenol,Müfit Çağlayan,Romina Buldanlıoğlu,Özge Sivrikaya,Burak Çevik,Emre Özmen,Muhammed Bozoklu ve Emre Avşar başarılı oyuncu kadrosunu oluşturmuştur.

Yönetmen Hidayet Erdinç ve Başarı

Edebi metinden oyunlaştırılan ‘Aliya’ gerçekten sahne uygulaması zor bir oyun olmuş,okunmak için dokusu nedeniyle daha uygun olan metnin ayrıntılarda yoğunluk kazanmış olması özellikle yönetmen Hidayet Erdinç’in işini daha da zorlaştırmıştır.

Yönetmenin ‘Aliya’ için gerekli dramaturgi çalışmasını yapma gayreti gözlemlenmiş, oyunun felsefesine uygun olarak insan,sevgi,savaş,evrensel kavramlarının dinamikliğinin sürekli taze tutulması için gerekli budamaların tekst üzerinde yapıldığı görülmüştür.

Oyunun kalabalık ,genç ve tecrübe anlamında genelde naifliği düşünülen üstte isimleri yazılı oyuncularla takım oyunculuk düzeninde açık biçim çalışması yönetmene başarıyı getirmiştir.

Oyunda Aliya İzzetbegoviç rolü ile Çetin Kaya’nın omuzlarındaki ağırlık açıkça hissedilmiştir.

Işık Tasarımında Mustafa Türkoğlu ,Dekor- Kostüm Tasarımında Sibel Tomaç,Koreografi Murat Turhan imzaları oyun genelinde başarıyı desteklemiştir..

Afiş ve Broşür düzenlemesinde Murat Buldanlıoğlu alkışlarımızı almış,emeği geçen Romina Buldanlıoğlu,Öz Demir, Uğur Yıldız,Hakkı Can Arslan ve diğer çalışanlara da teşekkürlerimiz olmuştur.

Eyüp Sultan Belediyesi Kültür Sanat Merkezi ve Gala Üzerine !

Eyüp Sultan Belediyesi ile Nova Yapımın birlikte organize ettiği geceye Belediye Başkanı Remzi Aydın,Kaymakam Abdullah Dölek,Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Nidzara Ercan , Aliya İzzetbegoviç Müze Müdürü Adnan Zisko , davetliler ve belediyenin sanatsever konukları geceye katılmıştır.

Büyük bir konukseverlik ve fuaye ikramı ile başlayan geceye belediye protokolünü idare eden kadın ve erkek görevlilerin Tiyatro Salonu’na davetlilerin alınışı sırasında geleneksel konukseverliğe uygun olmayan davranış ve konuşmaları maalesef bu güzel geceye gölge düşürmüştür. Özellikle protokolde isimleri yazılı misafirleri tanımadıkları için yerlerine almakta imtina etmeleri yine davetli misafirlerin salonu terk etmelerine kadar gitmiş ve bu kişiler nedeniyle gereksiz sıkıntı yaşanmıştır.

Sanat Sever Eyüp Sultan Belediyesinin bu önemli konukseverliliğin eksilmemesi hususunda gerekli hassasiyetini yineleyeceği hususunu önemsemesi ise dileğimiz olmuştur

Füsun Akmen Balkaya
Eyüp Sultan KSM/24.12.2017