ALFONSO CUARÓN’ un Altın Aslan Ödüllü Son Filmi “ROMAFİLMEKİMİ’nin Kapanış Filmi!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl Birlikte Güzel işbirliğiyle 5-14 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan Filmekimi, programa eklenen film ve ek seanslarla sinemaseverlerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Meksikalı yönetmen Alfonso Cuarón imzalı ve Netflix’te gösterime girecek ROMA, Türkiye’de ilk defa Filmekimi’nin kapanış filmi olarak 15 Ekim Pazartesi günü izleyici ile buluşacak.

Oscar ödüllü yönetmen ve yazar Alfonso Cuarón’un (Yerçekimi, Son Umut, Y Tu Mama Tambien) bugüne kadarki en kişisel projesi olan ROMA, Meksiko’nun orta sınıftan ailelerin yaşadığı Roma mahallesindeki bir evde hizmetçi olarak çalışan genç Cleo’yu (Yalitza Aparicio) konu alıyor. Kendisini yetiştiren kadınlara bir sevgi mektubu niteliğindeki filmde Cuarón, kendi çocukluğunu anımsayarak 1970’lerin çalkantılı siyasi ortamındaki sosyal hiyerarşi ve aile içi çatışmaların canlı ve duygusal bir portresini çiziyor. ROMA, Cuarón’un 2013’te büyük ses getiren Gravity’den bu yana çektiği ilk film.

8 Eylül’de biten Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan Ödülü’nü alan ROMA’nın oyuncu kadrosunda Carlos Peralta, Yalitza Aparicio, Marina De Tavira, Marco Graf, Daniela Demesa, Enoc Leaño ve Daniel Valtierra yer alıyor. ROMA, Filmekimi’nin kapanış filmi olarak 15 Ekim Pazartesi akşamı 19.30 ve 22.00 seanslarında Cinemaximum Zorlu’da gösterilecek.

17. Filmekimi’nde ek seanslar
Filmekimi’nde sinemaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği filmlere de ek seanslar kondu.

• Kült yazar Haruki Murakami’nin öyküsünden sinemaya uyarlanan ve dünya prömiyerini yaptığı Cannes’da tüm eleştirmenlerin beğenisini kazanarak FIPRESCI ödülünü alan Şüphe / Burning için 5 Ekim Cuma günü 21.30’da Beyoğlu Sineması’nda,

• Cannes’da Altın Palmiye kazanan, Hirokazu Kore-eda’nın yeni filmi Arakçılar / Shoplifters için 5 Ekim Cuma günü 21.30’da, Cinemaximum Nişantaşı City’s’de,

• Her filminde izleyiciyi zorlayan Lars Von Trier’in Cannes’da dünya prömiyerini yapan son filmi Jack’in Yaptığı Ev / The House That Jack Built için 5 Ekim Cuma günü 21.30’da, Kadıköy Rexx’te,

• Her filmi büyük ses getiren Yorgos Lanthimos’un, Venedik Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan, modern dönem filmi Sarayın Gözdesi / The Favourite için 13 Ekim Cumartesi akşamı 21.30’da, Atlas Sineması’nda,

• Sinemanın en sıra dışı yönetmenlerinden Gaspar Noé’nin Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünün en iyi filmi seçilen Climax için ise; 14 Ekim Pazar akşamı 21.30’da, Atlas Sineması’nda bir ek gösterim yapılacak.

Bu gösterimler için biletler 29 Eylül Cumartesi günü 10.30’dan itibaren satın alınabilecek.

Filmekimi bu yıl Ankara ve İzmir’de
Filmekimi, Birlikte Güzel işbirliğiyle, 5-14 Ekim tarihlerinde İstanbul’da 11 gün sürecek bir maratonun yanı sıra 12-16 Ekim’de Ankara’da, 1923 Ekim’de ise İzmir’de sinemaseverlere yılın en iyi ve en güncel filmlerini sunmaya devam edecek. 17. Filmekimi’ne bu yıl Hopi de destek veriyor.

Sinemaseverler Filmekimi’ni İstanbul Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s ve Kadıköy’de Rexx Sineması’nda, Ankara’da Cinemaximum Cepa, İzmir’de Cinemaximum Konak Pier’de takip edebilecek.

Biletler bugün satışa çıkıyor
Sinemaseverlerin merakla beklediği Filmekimi’nin biletleri İstanbul’da, bugün saat 10.30’da Beyoğlu ve Kadıköy Rexx sinemalarına açılacak gişelerden ve Biletix satış kanalları (biletix.com, Biletix Çağrı Merkezi, satış noktaları) üzerinden satışa sunulacak. Ankara ve İzmir’de bilet satışları bugünden itibaren Biletix satış kanalları (biletix.com, Biletix Çağrı Merkezi, satış noktaları) üzerinden ve etkinlik tarihinden bir gün önce sinema gişelerinden yapılacak. Filmekimi biletleri tüm satış kanallarında hizmet bedeli eklenmeden satışa sunulacak.

Filmekimi İstanbul gösterimlerinin hafta içi gündüz seansları (11.00-13.30-16.00) sadece 10 TL. Hafta içi 19.00 ve hafta sonu seansları (11.00-13.30-16.00-19.00) tam 25 TL, indirimli 15 TL, tüm 21.30 seansları ise 25 TL. Ankara ve İzmir’de ise tüm seanslar tam 18 TL, öğrenci 15 TL.

Ayrıntılı bilgi için: filmekimi.iksv.org