Yaşam Kaya’nın ‘SES’ Oyunu Tiyatro Zinos Tarafından Sahneleniyor!

Tiyatro Zinos; insan ruhunun derinliklerinden gelen, psikotik bir zihin karmaşasının ürünü “SES”leri, sinir bozacak kadar sade diyaloglarla sahneye taşıyor.

Yaşam Kaya’nın kıvrak kaleminin ürünü, alışılmış tiyatro kalıplarının dışına çıkan, “in yer face” tiyatro anlayışıyla yazılmış olan oyunumuz 15 Kasım 2018 Perşembe günü saat 20.oo’de Hüseyin Kazaz Kültür Mer- kezi’nde seyircilerimize “Merhaba!” diyecek.

Çok ağır gelen acının, kendine zarar vermenin, intihara dair düşüncelerin ve klinik depresyonun işlendiği oyunumuz, psikolojik açıdan zorlu ve gerçek bir karakterin yalın, derin ve mazoşist duygularını anlatıyor. Karakterimiz çok derin bir yaşama sancısı ve ölüm arzusuyla bize “SES”leniyor.

“SES” aykırı bir oyundur, somut ve bağımsız bir metni vardır, post-modernist özü ve şiirsel anlatımıyla tiyatro edebiyatımızın seçkin örnekleri arasında yerini alacaktır.

Tiyatro Zinos, tiyatro salonlarının sıcaklığını seyircileriyle paylaşırken yöresel kültürümüze sahip çıkmış; sanatsal olgunluğu her zaman ön planda tutmuştur.

Bir kültür ve sanat şehri olan Trabzon’umuzda gençleri sanatsal etkinliklere katarak onların tiyatral birikimlerini artırmalarına, beceri kazanmalarına, yeteneklerini geliştirmelerine ve meslek sahibi olmalarına yardımcı oluyoruz. Açtığımız tiyatro kurslarından geçen 276 kişi arasından seçilen ve oyunlarımızda görev alan yedi arkadaşımız şu anda çeşitli üniversitelerin oyunculuk bölümlerinde öğrenim görüyorlar. Türk Tiyatrosuna bu arkadaşlarımızı kazandırmanın mutluluğunu yaşıyor ve bu durum bizim çalışma azmimizi kamçılıyor.

“SES” psikolojik bir oyun olduğu için izleyicilere on beş yaş sınırı koyduk. Oyunumuzu danslarla zengin- leştirdik. Yoğun ve zorlu bir prova süreci sonucu beğeninize sunacağımız oyunumuzu İbrahim Kavzoğlu yönet- ti. Dekor ve kostüm Hasan Kavzoğlu’na ait. Işık tasarımını Kutluhan Çolak yaptı. Koreografi için M. Berk Tuğcu ile çalıştık. Afişimizi Bülent Sümer hazırladı. Kondüvitimiz Burak Birol. Teknik sorumlumuz Çağla Aktürk. Son- gül Yüksel, Asena Seven, Alpay Yıldız, Emine Keleş, Ceren Turhal ve Muhammet Yılmaz sahnede görev yapan arkadaşlarımız.

Şehrimizde her geçen gün kültür ve sanat adına çok güzel işler yapılıyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosunun kurulmasını büyük bir sevinçle karşıladık. Tiyatronun kurulmasında emeği geçen herkese ve bu konuda çok büyük sorumluluk üstlenen Sayın Tayfun Yurtsever’e teşekkür ediyor, belediye tiyatromuzun başarılarını alkışlamaya devam etmek istiyoruz.

Trabzon Devlet Tiyatrosu, bizim yüz akımızdır. Bugüne kadar onlarla hep iyi ilişkiler kurduk. Bize her zaman destek oldular ve yardım ettiler. Bu davranışları nedeniyle Tiyatromuzda görev yapan sayın müdürlere ve çalışanlara teşekkür ediyor, bundan sonra da ilişkilerimizin aynı samimiyetle devam edeceğine inanıyoruz.

Trabzon’da bizim gibi tiyatro yapan ve çok güzel oyunlar sergileyen topluluklar da var. Trabzonluların bizi destekledikleri gibi onları da desteklemelerini istiyoruz. Çünkü onlar da çok zor koşullarda tiyatro yapıyorlar.

Çalışmalarımızda bize her zaman destek olan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasına, Ortahisar Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Metin Genç’e ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Orhan Fevzi Gümrükçüoğ-lu’na teşekkürlerimizi sunarız.

Kalıtımsal özellikleri, ilişkileri, çevresi ve dünyada yaşanılan olumsuzluklar ekseninde bir kadının ruhsal bunalımını ortaya koyan oyunumuzda buluşmak dileğiyle hepinize saygılar sunarız.