2018’ in EN İYİ TİYATRO OYUNLARI / YAŞAM KAYA

2018 yılı biterken yeni bir seneden tiyatro dolu günler olmasını diliyoruz, bu klasik bir dilek gibi görünebilir, ama biten bir yılın oyun bolluğunu düşündüğümüzde tiyatro için işlerin iyiye doğru gittiğini söyleyebilirim. Geçtiğimiz gün Cüneyt Özdemir’ in dediği gibi ‘tiyatro yapmayanı dövüyorlar…’ gibi bir moda henüz sahnelere yansımamış olsa da, bizde tiyatro yapmanın lüks bir şey olduğunu düşünen böylesi elitist cümleler duymak fazlasıyla can sıkıcı. Nicole Kidman’ ı Londra’da tiyatro sahnesinde izlediğimde kadının oyunculuk yeteneğinin nereden geldiğini rahatlıkla anlamıştık. Karakter oyuncusu olmanın birinci ve vazgeçilmez kuralı iyi bir tiyatro oyuncusu olmaktan geçer. Yoksa Türk tarihinin en saçma dizilerinde rol almak çok kolay, hatta bizler de kolaylıkla o basit kurguda var olabiliriz. Yüze odaklı, yavaş ve bitmek bilmeyen diyaloglar insanları ekran başında uyurgezer hale dönüştürürken elbette tiyatro sanatı oyunculuk anlamında her zaman önemli oluyor.

Bu sene danışmanı ve jürisi olduğum Uluslararası İzmir TiyatroFestivali’nin oyunlarını seçerken yüzlerce tiyatro oyununu izleme şansım oldu.Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde ise dokuz oyun izledim. 2018 yılıiçinde izlediğim oyunların sayısını hatırlamıyorum, ama yüzlerce oyun içindensezonun en iyisini belirlemek epeyce zor olacak. Ama bunları yaparken ‘bizimoyunu izlemediniz ama…’ cümleleri de duyabilirim, fakat insan olarak her gecebir tiyatro oyununa gitsem bile sahnelerdeki oyunların tamamını izlemem pekmümkün gözükmüyor.

Sözü çok fazla dolandırmadan sezonun en iyi 20 tiyatrooyununu sizlerle paylaşıyorum. Herkese şimdiden iyi oyun izlemeler olsun.

SEZONUN İZLENMESİ GEREKEN EN İYİ 20 OYUNU

 1. Esaretin Bedeli – Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu
 2. Dogville – Versus Tiyatro
 3. Persona – Tiyatro Öteki Hayatlar
 4. Closer / Sevgi Neden Yetmez – İkinci Kat
 5. Mutluyduk Belki Bugüne Kadar – Two Two Tiyatro
 6. Gloria – Tiyatro YanEtki
 7. Hakikat Elbet Bir Gün – Tiyatro D22
 8. Gece Sempozyumu – Zorlu PSM – İstanbul Tiyatro Festivali, Koninklijke Vlaamse Schouwburg-Brussel & Platform 0090
 9. Kral Lear – Oyun Atölyesi
 10. Timsah – DasDas
 11. Sahibinin Sesi – İstanbul Devlet Tiyatrosu
 12. Seni Seviyorum Türkiye – Bakırköy Belediye Tiyatrosu
 13. Kürklü Venüs – Yolcu Tiyatro
 14. Otel Kırık Bellek – Vol 5
 15. Meçhul Paşa – Tiyatro Adam
 16. Aile Sırları – İstanbul Devlet Tiyatrosu
 17. Gözlerin Ardında Müzikal – Tiyatro Keyfi
 18. 39 Basamak – Eskişehir Şehir Tiyatrosu
 19. Gerçek – Talimhane Tiyatrosu – Zorlu PSM
 20.  Leenane’ in Güzellik Kraliçesi – Hasan Özkaya Prodüksiyon