Y BRAİN | KARGALAR Londra Turnesinde / Y BRAIN | KARGALAR London Tour / SUZANNA ROOD

Beaware Productions’ ın liderliğinde Meltem Arıkan’ın yazdığı, Memet Ali Alabora’nın yönettiği, Pınar Öğün’ün oynadığı Y Brain/Kargalar Galler turnesinden sonra 19-20 Mart’ta Londra’da sahnelenecek.

Gezi’den önce yazdığı ‘Mi Minör’ oyunu nedeniyle yandaş basın tarafından hedef gösterilen ve Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan Meltem Arıkan, yeni oyununda aidiyet kavraını sorguluyor.

İki karakterin diyaloğu üzerine kurulu oyunda, Meltem Arıkan’ın Türkçe konuşan, bastırılmış, rijit benliği Mel ile Galce konuşan, maceracı, doğa seven benliği Tem arasındaki bu diyalog, kişisel bir kriz anında, bir kadının kafasının içinde olup bitenlere tanıklık ediliyorç

Y Brain / Kargalar, baskılardan ve dilden yola çıkarak, kimlik ve yurt duygusunu ve özgürlük kavramını tartışmaya açıyor.

Oyundaki tüm diyaloglar Türkçe ve Galce olarak dekorun üzerine yansıtılıyor. Sadece İngilizce konuşanlar ise oyunu kendileri için özel olarak tasarlanmış kitaptan takip edebiliyorlar. Oyun iki farklı dili yan yana getirmesi, hareket tasarımı, müzikleri, dekor tasarımı, ışığı ve dijital teknoloji ile yaratılan görselliği ile seyirciye çok farklı bir deneyim sunuyor.

Oyunla ilgili Meltem Arıkan’ın söyledikleri

“Gezi Olayları sonrasında Türkiye’deki suçlamalar ve hedef haline getirilmem nedeniyle taşındığım Galler’de yeni hayatımı kurmaya çalışıyordum. Eşimin beklenmedik ölümünden sonra yeni acılar, yeni sorunlar ile başa çıkmaya çalışırken gerçekten her şeyden vazgeçmenin kıyılarında çok dolaştım…

Belki buradaki kazların, kargaların, ağaçların benimle kurduğu ilişki… Belki buradaki dağların, vadilerin, ormanların bana her zaman kucak açması… Belki buranın bakir doğası ile aramda hissettiğim bağ… Belki beni yutan dev binaların ürkütücü gölgeleri olmadığı için… Belki kalabalık trafik gürültüsü yerine hala kuş seslerini duyabildiğim için… Bu toprakların hayatımın en zor zamanlarında beni sarmaladığını ve bana şifa verdiğini hissettim.

Artık bu toprakların benim için özel bir anlamı olduğunu, bu toprakların benim kendimi bulmamı sağladığını biliyorum ve inanıyorum ki hepimizi çağıran bir yerler var aslında ama biz o çağrıyı nasıl duyacağımızı bilemiyoruz belki de…”

Oyunun programı:

14- 15- 16 Mart, 20.00 – Chapter, Cardiff
19- 20 Mart, 19.30 – Pleasance Theatre, London
23 Mart, 19.00 – St John’s College, Fisher Building, Cambridge

————————————-

Y BRAIN / KARGALAR
THEATRE

Ddrama newydd yn Nhyrceg a Chymraeg gan Meltem Arıkan, cyfieithiad Cymraeg gan Sharon Morgan
Meltem Arıkan tarafindan yazılan, Sharon Morgan tarafından Galce’ye çevirilen, Türkce ve Galce yeni bir oyun.
A new play in Turkish and Welsh by Meltem Arıkan, with Welsh translation by Sharon Morgan

Ar daith Chwefror – Mawrth 2019
Şubat – Mart 2019
On tour February – March 2019

ABOUT

Pan symudodd yr awdur Meltem Arikan i Gymru, yn dilyn blynyddoedd o orthrwm a sensoriaeth yn Nhwrci, fe gafodd deimlad dwfn o berthyn . Yng nghanol cyfnod o argyfwng personol, mae’r Mel gaeth, anhyblyg o Dwrci yn cyfarfod y Gymraes Gymraeg, anturus ac hoff o natur, Tem, am y tro cyntaf. Mae drama newydd Be Aware, wedi’i hysgrifennu gan Meltem Arikan, gydag rhannau Cymraeg wedi eu trosi gan Sharon Morgan, yn archwilio perthyn, hunaniaeth ac iaith. Mae hwn yn gynhyrchiad dwyieithog (Twrceg/Cymraeg) gyda chyfleuster mynediad Saesneg.

Yıllar süren baskı ve sansür sonucunda yazar Meltem, derin bir aidiyet duygusu hissettiği Galler’e taşınır. Kendi içinde yaşadığı büyük kırılma sırasında, Türkçe konuşan, bastırılmış, rijit kişiliği Mel, Galce konuşan maceraperest, doğa düşkünü kişiliği Tem ile karşılaşır. Meltem Arıkan’ın yazdığı, Galce bölümleri Sharon Morgan’ın çevirdigi, Be Aware’in yeni oyunu aidiyet, kimlik ve dili sorgulayan kişisel bir yolculuk. Oyun İngilizce konuşanlar tarafından da takip edilebilecek.

After years of repression and censorship writer Meltem Arikan moved to Wales where she feels a deep sense of belonging. In a state of personal crisis, her Turkish-speaking, repressed, rigid self, Mel, meets her Welsh-speaking, adventurous, nature-loving self, Tem, for the first time. Written by Meltem Arikan, with Welsh-language elements by Sharon Morgan, Be Aware’s new play is an exploration of belonging, identity and language. This is a bilingual production (Turkish/Welsh) with English-language access facility.

Dyddiadau a tocynnau
Tarihler ve biletler
Dates and tickets

8,9 Chwefror/Şubat/February – Yr Egin, Caerfyrddin
Galwch 01267 611 600 am tocynnau
Biletler için 01267 611 600
Call 01267 611 600 for tickets

14 Chwefror/Şubat/February – Canolfan Celfyddydau, Aberystwyth

16 Chwefror/Şubat/February – Yr Ucheldre, Caergybi
Galwch 01407 763361 am tocynnau
Biletler için 01407 763361
Call 01407 763361 for tickets

20 Chwefror/Şubat/February – Volcano, Abertawe

22 Chwefror/Şubat/February – Neuadd Ogwen, Bethesda

14, 15, 16 Mawrth/Mart/March – Chapter, Caerdydd

19, 20 Mawrth/Mart/March – Pleasance Theatre, London

23 Mawrth/Mart/March – St. John’s College, Fisher Building, Cambridge