DasDas MART 2019 Takvimi!

DasDas, Mart ayının son günlerinde kendi yapımlarıyla birlikte farklı konuk tiyatroları da sahnesine taşıyor. ‘Gece Sempozyumu’nun Anadolu Yakası’nda ilk kez sahneleneceği DasDas Sahne, Mabel Matiz konserine de ev sahipliği yapacak.

DasDas Sahne’nin büyük beğeniyle izlenen oyunu ‘Joseph K.’, 18 ve 28 Mart akşamı tiyatroseverlerle buluşuyor. İngiliz yazar Tom Basden’ın imzasını taşıyan; Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber ve Özgün Aydın’ın rol aldığı oyunda seyirciler, 30’uncu yaş gününde kapısını çalan iki adamın kendisine tutuklu olduğunu söylemesiyle hayatı değişen Joseph K. ile buluşacak ve Kafka’nın ‘Dava’sının yeniden açılmasına tanık olacak.

Usta oyuncu Nazan Kesal’ın tek kişilik yeni oyunu ‘Yaralarım Aşktandır’, 18 Mart’ta DasDasAtölye’de prömiyerini yapıyor. Şebnem İşigüzel’in kaleme aldığı ve Berfîn Zenderlioğlu’nun yönettiği oyun, İran şiirinin isyankar sesi Furuğ Ferruhzad’ın nefesini tiyatro sahnesine taşıyor.Furuğ, cesaret vermeye, “korkma” demeye geliyor. Ölüsüne bile tahammül edilemeyen, cenazesi bekletilen “aykırı bir kadın” aklınızdan çıkmayacak sözler fısıldamak üzere sahne alıyor. ‘Yaralarım Aşktandır’, 21 ve 28 Mart’ta da DasDas Atölye’de olacak.

Oscar ödüllü ‘Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri’filminin yönetmeni Martin McDonagh’ın imzasını taşıyan ‘Kayıp El’, 19 Mart akşamı DasDas Atölye’de sahnelenecek. 2010’da Broadway’de dünya prömiyerini yapan ve bugün ABD’nin hala pek çok şehrinde oynanmaya devam eden oyun, hayal kırıklıkları ve yüzleşmeler temelinde yeniden inşa edilmeye çalışılan yaşamları esprili bir dille anlatıyor.

Usta oyuncu Şener Şen’in yıllar sonra yeniden Lütfü Usta karakteriyle sahneye çıktığı ‘Zengin Mutfağı’, 20 ve 21 Mart tarihlerinde seyircilerle buluşuyor. Biletleri satışa çıktığı an saatler içinde tükenen, Vasıf Öngören’in kaleme aldığı oyun, Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının zengin bir ailenin mutfağına yansımasını sahneye taşıyor. ‘Zengin Mutfağı’nda Şen’e Gizem Ergün, Onay Kaya, Uğur Arda Başkan ve Kutay Sandıkçı eşlik ediyor.

Afife Jale ödüllü iki önemli ismi; Firuze Engin ile Selen Uçer’i buluşturan ‘Güle Güle Diva!’, seyircilerin kendi hayatların ayna tutacak kadın öyküleriyle 20 ve 29 Mart’ta DasDas Atölye’de olacak. Uçer’in aynı zamanda kendi sesinden şarkılarını dinlediğimiz oyunda hastanede sırasını bekleyen bir kadın, geri dönüşün, unutuşun, kaçıp gitmenin ve başka kadınların hikayesini anlatıyor.

Kendi ismini taşıyan çıkış albümünü 2011 senesinde yayımlayarak kısa sürede geniş bir kitleye ulaşan Mabel Matiz, ilk kez DasDas Sahne’de müzikseverlerle buluşacak. Sevilen tüm şarkılarını 22 Mart akşamı seyircilerle birlikte söyleyecek olan müzisyen, geçtiğimiz Haziran ayında son albümü ‘Maya’yı yayımladı. Ceylan Ertem, Sıla ve Göksel gibi isimlerle yaptığı düetlerle de beğeni toplayan Mabel Matiz, DasDas Sahne’nin ana salonunu dolduran herkese unutulmaz bir konser deneyimi yaşatacak.

DasDas ÇOCUK’TA MİNİK SEYİRCİLER RENGARENK HİKAYELERİN KAHRAMANI OLACAK!

23 Mart’ta çok ünlü bir aşçı olan Pi Hanım, tüm çocukları mutfağına bekliyor. Alper Baytekin’in tasarlayıp yönettiği ‘Pi Hanım’ın Tarifsiz Kurabiyeleri’nde Pi Hanım zamanla yarışacak. Özel günlerde tüm mahalleye kurabiye yapıp dağıtan bu ünlü aşçı, Geleneksel Benekli Kediler Günü’nde ikram edilecek kurabiyeleri yapmak için büyük bir sevinçle mutfağa girecek. Ancak beklemediği bir sürprizle karşılaşan Pi Hanım’ın her şeye rağmen kurabiyeleri yetiştirip yetiştirmeyeceği merakla beklenecek. Aynı günün akşamında ise DasDas Atölye’de güzellik kavramı masaya yatırılıyor. İbrahim Selim’in yönettiği ‘Çirkin’, insan bedeninin bir nesneye dönüştüğü, güzellik kavramının sosyal bir takıntı halini aldığı ve her şeyin satılık olduğu vahşi modern dünyadan sesleniyor. Edip Tepeli, Gizem Erdem, Ali Yoğurtçuoğlu veVolkan Yosunlu’nun rol aldığı kara komedi türündeki oyun, bu dünyada yolunu kaybeden bireyi absürt bir bakış açısıyla ele alıyor.

24 Mart’ta çocuklar, ‘Göçebe’adlı oyunda Palika ve Putnik ile tanışacaklar. Fırtına sonucu sürüklenerek kendini daha önce hiç görmediği bir sahilde bulan Palika ile sahile kamp yapmaya gelen Putnik, birbirlerinin dillerini bilmemelerine rağmen iletişim kurmaya çalışacaklar. Alper Baytekin’in yazdığı, Sercan Özinan’ın yönettiği ‘Göçebe’de Gözde Kısa ve Ozan Karabulut rol alıyor.

Şehsuvar Aktaş, Tansu Biçer, Tülin Özen, Kerem Arslanoğlu, Sezer Arıçay, İlda Özgürel, Derya Şahan ve İnci Sefa Cingöz’ün rol aldığı ‘Ivanov’, 24 Mart’ta DasDas Sahne’de oynanacak. Çehov’un tüm oyunlarının ortak temalarından ‘kendine acıma’ ve ‘kendi yok oluşunu hazırlama’ hissini taşıyan oyun, toplumsal yaşantının dışında kalmış ve bunalıma sürüklenmiş, oldukları yerde ‘dönüp duran’ aydınlarla küçük burjuvaları sahneye taşıyor.

Reha Özcan ve Öykü Karayel’in rol aldığı ‘Terk’, kalp kıran erkeklerin, kadınların, rastlantıların, kayıp babaların, durmayan yağmurun ve iyileşmenin hikayesini anlatıyor. Milay Ezengin’in yazdığı ve Serkan Salihoğlu’nun yönettiği ‘Terk’, terk edemeyen genç bir kadın ve gitme diyemeyen bir terapistin arasında geçen süresi çoktan aşılmış bir seansa izleyiciyi davet ediyor. Oyun, 25 Mart’ta DasDas Sahne’de seyircilerle buluşacak.

DasDas Atölye’nin geçtiğimiz sezon büyük beğeni toplayan oyunlarından tek perdelik komedi ‘Çok Satanlar’, 27 Mart’ta Anadolu Efes Mavi Sahne kapsamında seyircilerle buluşacak. A. Tansu Taşanlar ve Oya Unustası’nın rol aldığı oyun, internette yayınladığı müstehcen anılarıyla şöhreti yakalayan Ethan ve edebi yeteneğine rağmen tanınmayan Olivia’nın tesadüfen karşılaşmaları sonucu yaşananları sahneye taşıyor. İnternet çağında mahrem olanın sınırları bulanıklaşırken, çağa ayak uydurmak diye nitelendirilen kariyer hırsının sınırları nedir? Kısa yoldan ulaşılan zaferler, uzun ve emek isteyen yolculuğu engeller mi? Başarılı ve popüler olmak için nelerden vazgeçilir? Tüm bu sorular, ‘Çok Satanlar’da yanıt bulacak.

GECE SEMPOZYUMU, ANADOLU YAKASINDA İLK KEZ DasDas’TA!

İstanbul Tiyatro Festivali, uluslararası ve disiplinlerarası bir çalışma alanı olan Belçika merkezli Platform 0090 ve Brüksel KVS Flaman Kraliyet Tiyatrosu işbirliğiyle sahnelenen ‘Gece Sempozyumu’, Anadolu Yakası’nda ilk kez DasDas Sahne’de tiyatroseverlerle buluşacak. Farklı sahne tasarımı, seyirciyle kurduğu ilişki ve anlatısıyla öne çıkan, 29 Mart’ta sahnelenecek oyunda bir anne, üç oğlu ve ortada olmayan bir baba, plastik sanatçısı Lawrence Malstaf ve Meryem Bayram’ın tasarladığı kusursuz arenada, topaçlar ile birlikte hareket ederek iletişimin sınırlarını keşfediyor. Eric De Volder’in kaleme aldığı, Mesut Arslan’ın yönettiği ‘Gece Sempozyumu’nda Güven Kıraç, Derya Alabora, Serhat Kılıç, Mert Fırat / Ersin Umut Güler (dönüşümlü), Yaşar Bayram Gül / Gökhan Girginol (dönüşümlü) ve Pervin Bağdat rol alıyor.

Metropol İstanbul’daki yeni yerinde sayısız tiyatro oyunu ve konsere ev sahipliği yapan DasDas’ın biletleri Biletix’te satışta! Maximum Kart sahipleri, yüzde 10 indirimli olarak biletlerini satın alabilirler.