EVİN CAZ HALİ Konserleri Devam Ediyor!

Akbank Sanat, Haziran ayında da kültür sanat etkinliklerini sosyal medya kanallarında sanatseverlerle buluşturuyor. 30. Akbank Caz Festivali Akbank Sanat Instagram sayfasında “Evin Caz Hali” konserleri ile devam ediyor.

Yoğun ile gören “Evin Caz Hali” konserler serisi Sanat Deliorman & Her Jazz Bros ve Can Tutuğ & Aytaç Aydoğdu Duo ile Haziran ayında da devam edecek. Sanat Deliorman, piyanist Baturay Yarkın ve kontrbasçı Enver Muhamedi’nin önceden yapmış olduğu kayıtlar üzerine solo vokal performans sergileyecek.

Konserler cuma akşamları saat: 20.00’da Akbank Sanat Instagram hesabında canlı izlenebilecek.

AKBANK SANAT CAZ GÜNLERİ KONSERİ

05 Haziran Cuma – Sanat Deliorman & Her Jazz Bros
19 Haziran Cuma – Can Tutuğ & Aytaç Aydoğdu Duo

SANAT DELİORMAN & HER JAZZ BROS

Sanat Deliorman – vokal

Caz söylemeye 2003’te, çevirmenlik okuduğu Boğaziçi Üniversitesi’nin a cappella caz korosunda başlayan Sanat Deliorman caz vokal yarışmalarında dereceler toplamış, 2010’da İKSV Caz Festivali’ne genç yetenek olarak davet edilmiştir. Özellikle güçlü sesi ve tiyatral yorumuyla akıllarda kalan Deliorman, 2012’den beri Nardis Jazz Club ve CRR Konser Salonu başta olmak üzere İstanbul, Ankara, Antalya, Bodrum, Marmaris ve Balkanlar’ın bilinen sahnelerinde konserler vermektedir. Ayrıca 2017 yazında Güney Polonya Wojanów’da düzenlenen New York Jazz Masters Workshop’ına burslu olarak kabul edilmiş, burada Aaron Goldberg, Judy Niemack, Kendrick Scott, Matt Penman, Greg Osby ve Mike Moreno ile çalışma imkânı bulmuştur. Bugüne dek Sanat Deliorman & Her Jazz Bros, From Poland with Love, Konuşan Gitarlar, Jazz Sisters ve Ukulele Jazz gibi projelere imza atan Deliorman, şu aralar kendi Türkçe caz, tango ve pop bestelerini albümleştirme çalışmalarını sürdürmektedir.

Profesyonel yaşamının diğer cephesinde festival program editörü, seslendirme sanatçısı ve grafik tasarımcı olarak aktif olan Deliorman, aynı zamanda her salı akşamı Açık Radyo’da “Dünyanın Cazı” programını hazırlayıp sunmakta, konuklu programlarıyla hem yerli hem yabancı sanatçıların yeni çalışmalarını desteklemekte, bir yandan da jazzdergisi.com’da yorum yazıları kaleme almaktadır.

Baturay Yarkın – piyano

1991 İstanbul doğumlu Baturay Yarkın İstanbul Üniversitesi Yarı Zamanlı Piyano Bölümü’nde Meral Yapalı’nın öğrencisi oldu. 2004 Bitola “Avrupa Genç Piyanistler Yarışması’nda üçüncülük elde etti. “2013 Türk-Çin Yılı” kapsamında yapılan kültürel etkinlikler çerçevesinde, Çin’de Yarkın Türk Ritm Grubu ile Kültür Bakanlığı Senfoni Orkestrası’na eşlik etti. Erasmus değişim programıyla Codarts’a gittiği dönemde Leo Vervelde’nin kurduğu tango orkestrası OTRA ile Hollanda’nın birçok konser salonunda, Arjantin tangoları icra etti. 2016’da CRR’de gerçekleşen “Louis Armstrong’dan, Astor Piazzolla’ya Yeni Yıl Konseri” kapsamında sahneye çıktı. 2017’de “Tangesta” grubu ile Arjantin tangolarını kaydettiği Tangueros de Estambul albümü raflarda yerini aldı.

Bahçeşehir Üniversitesi Caz Sertifika Bölümü^nde burslu olarak okuyan Yarkın, 2014’te İstanbul Caz Festivali’ne triosuyla katılarak Genç Caz sahnesinde takdir topladı. 2014 Puławy Caz, 2015 New York Caz ve 2016 Eric Alexander, Greg Ozby ve Barry Harris atölyelerine katıldı. Yo-Yo Ma’nın kurduğu Silk Road Ensemble’ın düzenlediği 3. Global Musician Workshop (GMW)’u burslu kazanarak Indianapolis’teki atölyede Sandeep Das ve Shane Shanahan gibi isimlerle çalıştı. Sonraki yıllar tekrar eden workshoplar’da konserler verdi ve eğitmenlik yaptı. Şu anda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Caz Bölümü’nde öğretim görevlisi olan sanatçı, bugüne dek Su, One, Blue Love ve Anadolu’nun Renkleri adlı dört albüme imza attı. Anadolu’nun Renkleri projesinde klasik kemençe sanatçısı kız kardeşi Nağme Yarkın ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanında konserler gerçekleştirdi.

Enver Muhamedi – kontrbas

Enver Muhamedi 1994 yılında Kosovo’da doğdu. 6 yaşında, Mitrovica’daki ilkokulda klasik gitar çalarak başladığı müzik hayatına, lisede değişik şehirlerde klasik müzik konserleri çalarak ve resitaller vererek devam etti. Lisede klasik gitarın yanı sıra, kontrbas çalmaya başladı ve klasik müzik orkestralarına katıldı. Kosova ve Arnavutluk’ta yerel gruplarla caz ve rock projelerinde yer aldı. Daha sonra, ülkesinde Rock School Mitrovica, Hollanda’da Fontys Tilburg ve Türkiye İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi’nde müzik öğrenimini sürdürdü.
Önder Focan, Ayşe Tütüncü, Baturay Yarkın Trio, Agron Peni Flamenco, Evrencan Gündüz gibi isimlerin albüm kayıtlarında yer alan Muhamedi, ayrıca Zürih, Friburg, Bern, Luzern, Basel, Tilburg, Breda, Lviv ve Utrecht gibi şehirlerde birçok konser verdi; İstanbul Caz, Leopolis Caz, Tiran Caz, Priştina Caz, Leskovac Film ve Akbank Caz Festivallerinde yer aldı.
Enver Muhamedi en son olarak, 2020 ocak ayında memleketi Kosova’ya ithaf ettiği, ilk albüm çalışması Letter to K’yı cazseverlerle buluşturdu.

CAN TUTUĞ & AYTAÇ AYDOĞDU DUO

Can Tutuğ, vibrafon

Zonguldak’ta doğdu. 2013’te İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde Amy Salsgiver ile vibrafon çalıştı. Tony Miceli’den aldığı derslerle caz armonisi ve doğaçlaması üzerine yoğunlaştı. Trakya Akademi Oda Orkestrası’nda solist olarak çaldı. 2015 yılında Kurduğu “The Cold Vibes” adlı caz grubuyla 22. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin Genç Caz yarışmasını kazanarak festivalin “Parklarda Caz” etkinliğinde yer aldı.

Sonraki yıllarda düzenlenen Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nde sahne almaya devam etti. 2017 yılında Indonesian Art And Culture Scholarship Guidance Projesini kazanarak, Endonezya’da üç ay boyunca gamelan eğitimi görmeye hak kazandı.

Aynı yıl ‪30 Nisan Dünya Caz Günü’nde Thelonious Monk’un 100. doğumgünü anısına Thelonious Monk bestelerinden oluşan bir repertuvarla halka açık konser verdi. Aynı zamanda elektronik midi mallet controller olan Xylosynth’in resmi artisti olan Tutuğ, son on yılda başta Türkiye’nin birçok şehri ve caz kulübü olmak üzere; Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde, çeşitli caz festivallerinde kendi bestelerini seslendirdi. ‬‬‬‬

Aytaç Aydoğdu, trompet

Kırklareli’de doğdu. 14 yaşında TSK Bando Okulları Komutanlığı’nda trompet ile tanıştı. Klasik müzik ve trompet eğitimini bu okulda tamamladı.2011 yılında Kara Kuvvetleri bünyesindeki tek bigband olan “Türkay” ile caz yolculuğu başladı.2013 yılında 11. Eskişehir Amatör Caz Festivali ,13. Afyonkarahisar Caz Festivali ve 16. Uluslararası Ankara Caz Festivali’nde Türkay ile birlikte solo trompetçi olarak yer aldı. Yine aynı orkestrayla Bosna ve Kosova ‘ da konserlerde bulundu.
2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Caz Ana Sanat Dalı öğrencisi olup birçok bigband konserine katıldı. Eğitimini burada tamamladıktan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ile birçok projede yer aldı. Zuhal müzik’te trompet ve caz teorisi dersleri vermeye devam ediyor.

AKBANK SANAT Hakkında

27 yıldır Türkiye’de çağdaş sanatın gelişimini destekleyen ve sanatın birçok farklı alanında uluslararası projelere yer veren Akbank Sanat, özellikle genç sanatçılara kendilerini geliştirebilmeleri için çeşitli imkanlar sunmaktadır.
“Değişimin hiç bitmediği yer” olma misyonuyla yılda 700’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirmekte olan Akbank Sanat sergilerden modern dans gösterilerine, caz konserlerinden seminerlere, söyleşilerden çocuk atölyelerine, film gösterimlerinden çocuk tiyatro gösterilerine uzanan geniş bir yelpazede birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.