34. ULUSLARARASI İZMİR FESTİVALİ BAŞLIYOR

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), 34. Uluslararası İzmir Festivali’ni günümüzün olağanüstü koşullarının elverdiği ölçüde 19 – 31 Ağustos 2021 tarihleri arasında düzenleyecektir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları Eczacıbaşı Holding’in ana sponsorluğu, İzmir İtalya Konsolosluğu, İzmir Goethe Enstitüsü, Portekiz Büyükelçiliği ile Portekiz İzmir Fahri Konsolosluğu ve Fransız Kültür Merkezi İzmir işbirliği ile düzenlenen 34. Uluslararası İzmir Festivali’nin programında yer alan altı etkinlik Celsus Kütüphanesi, Çeşme Kalesi, İzmir Agora ve Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecektir.

Acılı geçen uzun salgın süreci yeni bilinmezlere doğru yol alırken, insanlık ‘yeni normallere’ alışmaya çalışmaktadır. İki büyük savaşı ve irili ufaklı pek çok badire atlatan yaşlı dünyamız kuşkusuz bu salgından da kurtulacaktır. Kurtuluşun hızlanması ve insanlığın daha çabuk iyileşebilmesi için evrensel sağaltım yolu olduğuna inandığımız sanata sığınıyor; Kuruca başkanımız Dr. Nejat F. Eczacıbaşı’nın “Yaşamın anlamı, her şeyden çok sanatla kavranabilir. 2000’li yıllar kültür ve sanatın, tüm toplumlar ölçüsünde yaratılıp paylaşıldığı, yepyeni bir kültür demokrasisinin başlangıcı olacaktır” sözlerini rehber kabul ediyoruz.

GELECEĞE İZ BIRAKMAK:

11. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması Konseri
34. Uluslararası İzmir Festivali, 19 Ağustos 2021 Perşembe günü saat 21.30’da Celsus Kütüphanesi’nde yapılacak anlamlı bir konserle başlayacaktır. İKSEV’in, ‘geleceğe bırakılan önemli bir kültür mirası’ olarak gördüğü, genç bestecilerimize yeni ufuklar açan 11. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması, ‘Viyolonsel Konçertoları’ nın yarışacağı bu konserle sonuçlanacaktır.
“11. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması”na on bir yapıt katılmıştır. Seçici Kurulun yaptığı Birinci Değerlendirme Toplantısı’nda iki konçertonun Yarışma Konserinde seslendirilmeleri uygun bulunmuştur. Seslendirilecek konçertolar, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine katılımcı değerlendirme ile Seçici Kurul, Orkestra üyeleri ve Dinleyicilerin oylarıyla ödüllendirilecektir.

Genç bestecilerimiz Recep Gül’ün ve Ufuk Biçak’ın eserlerini, genç ve başarılı şeflerimizden Orhun Orhon yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde günümüzün başarılı çello solistleri Poyraz Baltacıgil ve Nil Kocamangil seslendirecektir. Ücretsiz olan bu konseri izlemek ve değerlendirmeye katılmak isteyenlerin AASSM’deki ana gişeden davetiyelerini almaları gerekmektedir.

YILDIZLARIN ALTINDA ARYALAR

Çeşme Kalesi 20 Ağustos 2021 Cuma gecesi 21.30’da İtalya’nın en parlak genç yıldızlarını ağırlayacaktır. İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile gerçekleştirilecek ‘Bir Opera Gecesi’ konserinde, İtalya’nın ödüllere doymayan genç sopranosu Sabrina Sanza ve unutulmaz sesler arasına girmeye aday bariton Guido Dazzini, sıra dışı yetenekte piyanist Michele Renna eşliğinde söyleyecektir. İtalyan operasının genç yıldızları, Çeşme Kalesinin büyüleyici atmosferinde, Donizetti, Verdi, Rossini, Mascagni, Puccini ve Mozart operalarından seçilmiş unutulmaz bir program sunacaktır.

AGORA’DA BÜYÜK BULUŞMA

Antik dönemin en görkemli kent agoralarından biri olan İzmir Agorası 22 yıl sonra tekrar Uluslararası İzmir Festivali mekânları arasında yer alacaktır. 24 Ağustos 2021 Salı günü 21.30’da, gelmiş geçmiş en seçkin oda müziği gruplarından biri olarak tanımlanan Schumann Quartet İzmir Agora’da Festival izleyicisi ile buluşacaktır. İzmir Goethe Enstitüsü işbirliği ile gerçekleştirilecek konserde Erik Schumann, Ken Schumann (keman), Liisa Randalu (viyola), Mark Schumann’dan (viyolonsel)oluşan Schumann Quartet; Beethoven’ın Yaylı Çalgılar Dörtlüsü “La Malinconia ” ve 14 Numaralı Yaylı Kuarteti ile Aribert Reimann’ın Adagio – “Schumann’ın Anısına” adlı eserleri seslendirecektir.

FESTİVALDE PICASSO SAHNESİ

Her zaman bale literatürünün en güzel eserlerini programına almakla tanınan Uluslararası İzmir Festivali bu kez seyircisini çığır açmış bir eserle buluşturacaktır. 1917 yılında, 1. Dünya Savaşı henüz devam ederken, Jean Cocteau’nun bir Kübizm manifestosu olmasını düşünerek yazdığı, Pablo Picasso’nun sahne ve kostüm tasarımını yaptığı, Leonid Massine’nin koreografisini hazırladığı ve müziklerini döneminin müzik anlayışını değiştiren Erik Satie’nin yaptığı Parade & the Velvet Gentlemen balesi 26 Ağustos 2021 Perşembe günü 21.30’da Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnelenecektir.

BİR PİYANO İKİ PİYANİST

27 Ağustos 2021 Cuma günü İzmir Agora, alışılmışın dışında bir piyano resitaline sahne olacaktır. Dünyanın sayılı 4 el piyano ikililerinden MusicOrba, Portekiz Büyükelçiliği ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile 34. Uluslararası İzmir Festivali’ne katılacaktır. Ricardo Vieira ve Tomohiro Hatta, Fernando Lopes-Graça’nın “Rustik Portekiz Melodileri” ve Felix Mendelssohn’un “Bir Yaz gecesi Rüyası Uvertürü”nü seslendirecektir.

ÇEŞME KALESİ’NDE FLAMENKO ESİNTİLERİ

34. Uluslararası İzmir Festivali, Fransız Kültür Merkezi İzmir işbirliği ile yapılacak “TROVAORES – Antonio Placer Sextet – Antonio Campos & Rafael Campallo” konseriyle sona erecektir. Trovaores projesi, Flamenko, caz ve şansonların, Grenoble ve Granada’nın karla kaplı dağlarının kalbinden çıkıp bir araya gelişinin hikâyesidir. Antonio Campos (vokal, cajón), Pablo Suárez (piyano), Juan Antonio Suárez “Canito”(gitar), Jose Luis López (çello), Gabriele Mirabassi (klarnet), Antonio Placer’dan (vokal) oluşan altı müzisyen ve dansçı Rafael Campallo, kurallardan oluşan ama sınırları aşan müzikal bir hikâye anlatmak için büyük bir heyecanla, 31 Ağustos 2021 Salı günü Çeşme Kalesi’nde bir araya gelecektir.

FESTİVAL AFİŞİ RESUL ÇELİK’TEN

34. Uluslararası İzmir Festivali’nin afişi genç grafik sanatçısı Resul Çelik’in imzasını taşımaktadır. 2018 yılında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik bölümünden mezun olan Resul Çelik, aynı yıl, Erzurum’da bir ajansta grafik tasarımcı olarak işe başlamıştır. 2019 yılından itibaren yaklaşık bir buçuk yıl, yerli ve yabancı markalarla; kurumsal kimlik ve kullanıcı ara yüzü tasarımı alanlarında freelance olarak çalışan Çelik, halen 74 Studio’da Sanat Yönetmeni olarak kariyerine devam etmektedir.

BİLETLER BİLETİX’DE

İKSEV’in “COVID-19/SALGIN YÖNETİMİ VE ÇALIŞMA REHBERİ” kurallarına uygun olarak gerçekleştireceği 34. Uluslararası İzmir Festivali biletleri 6 Ağustos 2021 Cuma günü Biletix’de satışa sunulacaktır. Ücretsiz yapılacak 11. Dr. Nejat. F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması Konseri dışında kalan konserlerin bilet fiyatları 250, 100 ve 50 lira olarak belirlenmiştir. Tüm konserler için öğretmen, öğrenci, emekli ve 60 yaş üstü: 50 liradır. (sınırlı sayıda ve belirli kategoride)

İBB’DEN ULAŞIM DESTEĞİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çeşme Kalesi ve Celsus Kütüphanesi’nde yapılacak konserler için ücretsiz ulaşım desteği verecektir. Belediye otobüsleri konser günleri saat 18.00 ve 18.30 arasında DEÜ. Sabancı Kültür Merkezi’nin Mithatpaşa Caddesi tarafındaki kapısı önünden doldukça hareket edecektir.
Saygıyla duyurulur.

34. ULUSLARARASI İZMİR FESTİVALİ ÖN PROGRAMI (19-31 Ağustos 2021)

19 Ağustos 2021• Perşembe • Celsus Kütüphanesi • 21.30

11. DR. NEJAT F. ECZACIBAŞI ULUSAL BESTE YARIŞMASI KONSERİ
“VİYOLONSEL KONÇERTOLARI”
İZMİR DEVLET SENFONİ ORKESTRASI
Orhun Orhon, şef
Poyraz Baltacıgil, viyolonsel
Nil Kocamangil, viyolonsel
***

20 Ağustos 2021 • Cuma • Çeşme Kalesi • 21.30

BİR OPERA GECESİ
Sabrina Sanza, soprano
Guido Dazzini, bariton
Michele Renna, piyano
***

24 Ağustos 2021 Salı • İzmir Agora • 21.30
SCHUMANN QUARTET

Erik Schumann, keman
Ken Schumann, keman
Liisa Randalu, viyola
Mark Schumann, viyolonsel
***

26 Ağustos 2021 Perşembe • Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu • 21.30

PARADE & THE VELVET GENTLEMAN
Erik Satie, müzik
Ruben Zahra, genel sanat yönetmeni
Pablo Picasso, kostüm ve dekor
Tricia Dawn Williams, piyano & oyuncak piyano
Moveo Dance Company – Dorian Mallia, Diane Portelli

27 Ağustos 2021 Cuma • İzmir Agora • 21.30

MUSICORBA
Ricardo Vieira, piyano
Tomohiro Hatta, piyano
***

31 Ağustos 2021 Salı • Çeşme Kalesi • 21.30

« TROVAORES »
Antonio Placer Sextet
Antonio Campos & Rafael Campallo
Antonio Campos ,vokal, cajón
Pablo Suárez, piyano
Juan Antonio Suárez “Canito”, gitar
Jose Luis López, çello
Gabriele Mirabassi, klarnet
Antonio Placer, vokal
Rafael Campallo, Flamenko dans