TİYATROYA ADANMIŞ YAŞAM VE BOZKURT KURUÇ / FÜSUN BALKAYA

Annem Güneş S. Akmen anısına…

KENDİSİNDEN HİÇ VAZGEÇMEDİK..

Türk Tiyatrosunun yaşayan efsanesi Bozkurt Kuruç’un tiyatro sahnesi üzerinde oyuncu,yönetmen,öğretici,idareci olarak 86 yıllık yaşam maratonu 16 Ocak. 2022 tarihinde ve İzmirde sona erdi. Kendisini kolayca ele vermeyen kişiliğiyle kendisini tanımanın kolay olmadığı yaşam kitabını bu anlayışıyla oluşturmuştu. Hepimiz kendisini çok sevdik bazen çok kırıldık ama ustanın kendisinden hiç vazgeçmedik.Birbirine bağlı kısalı, uzunlu bölümlerden oluşan bu 86 yıllık Bozkurt Kuruç yaşam kitabında bazılarımız katılarak, bazılarımızda katkılarda bulunarak gizil satırlarında yer bulduk. Ustanın başvuru kaynağı gibi olan öneri ya da görüşlerinin ise yaşam sayfalarımızda bizlerinde uygulamada örneklerini görmemiz, kendisine inancımızı daima yüceltmiştir. Çalışma,proje vb işlerde ‘ama’ veya olumsuzu veya baş kaldırıyı çağrıştıran kelimeleri duymaktan hiç hoşlanmadığı gibi diğer bir alışkanlığı ise mutlak kendisine itaat anlamında ağırlıklı olan uyumu ilke edinmişliği öne çıkmıştır.Unutmak ve hatırlamak ve yine unutmak ustanın yaşamı içinde dengelerin değişimiyle yer değiştirebilmiştir. Belleğinde sakladığı tüm hikayeleri unutmamış, halının altına süpürülen tozlar gibi onları kendi deposunda tutmayı hep başarmış, ilişkilerinde bunları öne getirmeden de geliştirmeye devam edebilmiştir. Fakat bu anlamda en ufak koku,tat aldığında bunların ustanın olumsuz duygularını sessiz ve derinden tetiklediği açıkça gözlemlenmiştir…

ÜSKÜP VE BAŞLAYAN YAŞAM

Üsküp Projemiz esnasında Üsküp göçmeni olduğunu öğrendiğim Kuruç ‘un posta memuru babasını erken yaşlarda yitirdiğini nemlenen gözleriyle anlatmış ,Cebeci Konservatuvarı kendisinin en güzel anıları arasında yer almış ve mezuniyet sonrası hep ilişkisini okuluyla bu anlamda sıcak tutmuştur. Londra, Shakespeare ile yakın tanışıklığını ve hepimizin çok sevdiği eşi Christian Kuruç ile uzun mutlu yıllara imza atacakları yerin başlangıcı olmuştur.

Bozkurt Kuruç ‘un Devlet Tiyatrosu Sahnesinde oynanan ‘Guguk Kuşu’adlı oyunla uzun süre repertuarda kalarak kendisini oyuncu olarak taçlandıran bu oyunu ile iyice tanımamızın ardından sayısız oyunla çalışmalarına uzun yıllar sahnede aralıksız devam etmiştir. Tiyatro ve oyunculuk tutkusu sinema daha sonra kısa süreli buluştuğu dizi dünyasına sıcak bakmasını hep önlemiştir. Tiyatronun özgürlüğünü hep vurgulamış ve yaşam biçimi olarak seçtiği bu alanda hep mutluluğu bulduğuna inanmıştır.

UZUN ÇALIŞMA YILLARININ BAŞLANGICI, UNUTULMAZ!

Bozkurt Kuruç ile Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcılığı döneminde tanışıklığımız, kendisine telefon görüşmesiyle ulaşmam sonrasında 1980’li yıllarda başlamıştır. Sayın Özal’la sekreteri olarak çalıştığım dönemde kendisinin danışmanı sevgili Adnan Kahveciyi görevlendirdiği sanatçıların ekonomik yaşamlarını doğrudan ilgilendiren sözleşme yapısına ilişkin iyileştirme ve yenileştirme çalışmalarına ilişkin görüşme daveti ve sonrası devam eden bilgi akışı ve çabalar bugünkü ekonomik iyileştirmelerin ilklerini sanatçılara getirmeye yönelik olmuştur.Bu döneme ait çalışmalarda tercihan bulunmam ve yine Bozkurt Kuruç ile gelecekte Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne giden yolda dostlarımın tesadüfi olması bana özenle sakladığım anılarıma ait gururu armağan etmiştir.

H.Ü ANKARA DEVLET KONSERVATUVARI

Bozkurt Kuruç ile dostluğumuz devam ederken, çalışma anlamında yollarımız Ankara Devlet Konservatuvarında bir kez daha H.Ü Ankara Devlet Konservatuvarı olarak ve öğretim üyesi kimliğiyle buluşmuştur.Burada çalışma birlikteliği 1996 -2011 yılına kadar aralıksız sürmüş ve Anasanat Dalı Başkanlığıma destek vermiştir. Birlikte ulusal ve uluslararası çokça Türk Tiyatrosu Projesine hayat vererek,gerçekleşmesi sağlanmış yine Bozkurt Kuruç’un 50.Sanat Yıl Kutlama Töreni şölen gibi kutlanmış(2009) , Konservatuvar ön bahçesine 2010 yılında Carl Ebert,Cüneyt Gökçer ve Bozkurt Kuruç kaideli büstler proje olarak yapılmış , dönemin Yüksek Öğretim Kurul Başkanı Yusuf Ziya Özcan ‘ında katılımıyla yine törensel düzen ve özenle büstlerin açılması sağlanmıştır.

KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Tiyatro Oyunculuk Bölümü ile Tiyatro Anasanat Dalı arasında imzalanan kardeşlik ,dostluk antlaşmalarıyla öğretim elemanları arasında ders ve seminer olanaklarının gerçekleşmesi oluşturulmuş, Alanya Belediye Konservatuvar ve Tiyatro Topluluğunun kurulması gibi 2009-2010 yılında gene zorun başarılmasına destek verilmiş,yenilikçi kimliğiyle Kuruç H.Ü ADK Tiyatro Y.Lisans ve Sanatta Yeterlik Yönergelerinin yenilenmesine ,vakıf üniversiteleriyle karşılıklı oyun izleme ,izletme çalışma ve ilişkilerinin benimsetilmesine eşlikçi olmuştur.

GÜÇLÜ OLMAK!

Bozkurt Kuruç oyuncu, yönetmen, idareci, öğretici kimliklerinin hepsinde başarısını kanıtlamış sanat adamı olarak gelmek istediği her yere ulaşmış,Devlet Sanatçısı ünvanıyla yine sayısız ödülün sahibi olmuştur.Bunları en mütevazi şekliyle kendi yapısında buluşturmuş ama bulunduğu her konumda gücün kendisinden ayrılmasına sıcak bakmamış olduğu inancını yaşamı boyunca davranışlarıyla desteklemiştir. Politik yanını daima yüreğinde saklamış,bu anlamda olabilecek isyanlarında asla öne çıkmamayı tercih etmiştir.

BİR ÖĞÜT VE BİR VASİYET

Bozkurt beyin bana daima öğüdü ‘ Sen ateşe hep doğrudan elini sokuyorsun maşa ile tutmasını öğrenemedin’ olmuştur.Bu öğüdün doğruluğunu ve kıymetini biliyorum…Yerine getirebilirmiyim bundan sonra bilemiyorum!. Fakat size sevgili hocam söz verdiğim isteğinizi yerine bu yazımla getirdiğimi biliyorum ve inanıyorum…

Konservatuar Tiyatro Anasanat Dalında 2010 yılında toplantı sonrası Bozkurt beyle baş başa keyifle yaptığımız sohbetimiz esnasında bana birden ‘’Öldükten !sonra arkamdan ancak sen yazı yazarsın ‘demiş ve sonra ilave etmişti ’Christian ile ilk defa sana hediye aldık,unutma ! ona bakınca bana sözünü hatırla’ demiştir. Sizleri saygı ve sevgiyle hep hatırlayacağım.

FÜSUN AKMEN BALKAYA