İKSV ALT KAT ve ANUŞKA’nın ATÖLYESİ’nin Ortak Prodüksiyonu “MİTOLOJİK HİKAYELER” Zorlu PSM SKY LOUNGE’ da!

25. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında festival sahnesinde yer alan ve yoğun ilgi gören, İKSV Alt Kat ve Anuşka’nın Atölyesi’nin ortaklaşa ürettiği kuklalı çocuk gösterisi “Mitolojik Hikâyeler” 2-3 Nisan’da Zorlu PSM Sky Lounge’da sahneleniyor.

İlk kez 25. İstanbul Tiyatro Festivali’nde Paribu’nun gösteri sponsorluğunda sahnelenen, Ani Haddeler’in tasarlayıp yazdığı kuklalı çocuk gösterisi “Mitolojik Hikâyeler”in her bölümünde ayrı bir mit anlatılıyor. Ana karakter/kukla Afrodit’in anlatımıyla canlandırılan bu hikâyelerde, coğrafyamızda geçen efsaneler, bu projeye özel olarak hazırlanan tahta kuklalar ve her bölümde ekibe katılan konuk sanatçılarla birlikte sahneleniyor. Mitolojik Hikâyeler’in her birinde ayrı bir mit anlatılan dört farklı bölümü, 2-3 Nisan tarihlerinde Zorlu PSM Sky Lounge’da yeniden izleyiciyle buluşuyor.

Mitolojik Hikâyeler I ve Mitolojik Hikâyeler II olarak iki gün boyunca izleyiciyle buluşacak gösterilerde serinin 4 farklı bölümü sahnelenecek. 2 Nisan günü Mitolojik Hikayeler!: Pandora’nın Kutusu – Truva Atı, 3 Nisan günü ise Mitolojik Hikayeler II: Ariyana’nın Yün Yumağı – Midas’ın Altınları sahnede olacak. Hikâyelerde Afrodit’e Ezgi Çelik, KeKeÇa, Gülinler ve Gökçe ÇeÇe Gürçay eşlik edecek.

Gösterinin tasarımcısı ve yazarı Ani Haddeler proje hakkında “Mitolojik Hikâyeler projesini oluştururken amaç, Truva Atı veya Midas’ın Altınları efsanesi gibi coğrafyamızda geçen mitleri çocuklara kuklayla, onları sıkmayacak şekilde anlatmaktı. Çünkü bu mitler aslında çok uzun; her biri bir destan gibi uzayabilir. Kısa bölümler halinde anlatmak fikri o noktada gelişti. Bir hikâye, alışılmışın dışı bir biçimde/görsellikte sunulduğunda daha vurucu oluyor. Bu anlamda kukla, hikâyelerin kendisi kadar bir büyü uyandırıyor çocukta. Gösteriyi izleyicinin bir an bile boşluğa düşmeyeceği şekilde tasarladık. Gözünün kuklaya alıştığı noktada gölge perdesinde tasvirler beliriyor, bir yandan gösterinin bütün efektleri (rüzgâr, kuş sesi, şimşek… ) onun gözü önünde çeşitli malzemelerle canlı yapılıyor. Bütün bunların üzerine bir de her bölümde değişen konuk sanatçı (oyuncu, müzisyen) bambaşka bir dinamik getiriyor sahneye. İlk başta yola çıkarken ortaya böyle bir şölen çıkacağını biz de tahmin etmemiştik. İlk kez Tiyatro Festivali’nde sahneleneceği zaman, pandemi koşulları gereği sadece çocuk izleyicileri salona alacağımızı duyurduğumuzda anne-babalardan çok sitem geldi “biz neden izleyemiyoruz?” diye. Çok da haklılardı. Kimin daha çok eğleneceğine biz ekip olarak karar veremedik. Çocuklar mı, aileler mi, yoksa biz mi?” dedi.

Seride, kuklaları Ani Haddeler, Onur Gürçay ve Hande Ömürlü Yılmazer canlandırıyor.

Mitolojik Hikâyeler’in dekor tasarımını Tolunay Türköz, kostüm tasarımını Hande Ömürlü Yılmazer, ışık tasarımını Cem Yılmazer, tasvir tasarımını, akustik müzik ve efektleri Ayşe Akarsu üstlendi. Metinlerin danışmanlığını ise Prof. Dr. Nihal Kuyumcu yaptı.

Etkinlik Bilgileri

Kapı Açılış Saati: 12.30 – 14.30
Etkinlik Saati: 13.00 – 15.00
Biletler passo.com.tr’de .

Bilet Fiyatları:

Üç Kişilik (1 Yetişkin +2 Çocuk veya 2 Yetişkin+ 1 Çocuk) Fiyat: 247,50 TL
İki Kişilik (1 Yetişkin + 1 Çocuk) Fiyat: 165,00 TL
Tek Kişilik (12 Yaş ve Üstü) Fiyat: 82,50 T