İYİ ŞANSLAR LEO GRANDE (2022): EMMA THOMPSON’ın KENDİSİNE HAYRAN BIRAKAN OYUNCULUĞU! / YAŞAM KAYA

Daha öncesinde ’52 Tuesdays, The Hunting, Fucking Adelaid’… gibi film ve dizilerden tanıdığımız yönetmen senarist Sophie Hyde’ in yönettiği ‘Good Luck to You, Leo Grande’ son dönemde ortaya çıkan yapımlar arasında dikkat çekici pozisyonda duruyor. Oscarlı iki oyuncu Emma Thompson ile Peaky Blinders’da rol alan Daryl McCormack’ ın başrolleri paylaştığı film, günümüz kadın kimliğini anlamamız açısından psikolojik şaheser diyebiliriz. Filmin yazarı ITV2 kanalına ait olan Big Ass Show ve Channel 4 kanalındaki Comedy Lab dizilerindeki rolleri ile tanınan İngiliz aktris, komedyen ve yazar Katy Brand. Filmin kritiğini şöyle tanımlayarak ilerleyebiliriz; bu film dört usta kişinin elinden çıkan ve yaşayan tüm kadınların mutlaka izlemesi gereken bir yapım!

Nancy Stokes, 30 küsür yıl İngiltere’de Din derslerine giren ve geçmişinde takındığı muhafazakar tavırları ile bilinen öğretmendir. Nancy yaşamında bir dönüm noktasına gelmiştir. Çok uzun süren evliliğinin ardından kendisine yeni macera ve heyecan arayan kadın, kendisini bir gün bir otel odasında Leo Grande ile birlikte bulur. Yaşadığı tüm hayat şartlarına aykırı biçimde yepyeni duyguları denemek isteyen Nancy’nin duygusal ve psikolojin açmazları mevcuttur. Genç Loe Grande ise kimliği belirsiz seks işçisi olarak kadının hayatına dokunuşlar yapabilecek midir? Nancy ve Loe gerçek karakterler olmamasına rağmen, yaşadıkları hayatlar tamamen gerçektir. İki yaralı insanın seks olarak değil ama insani olarak birbirlerine ihtiyaçları olduğunu konu boyunca anlarız. Ortada parayla tutulan bir adamın yaşlı kadınla seks birlikteliği varmış gibi görünüyor ama aslında varolan, gerçekle yüzleşmekten kaçınan iki insanın psikolojik isyanları filmde suratımıza tokat gibi iniyor.

Nancy kadın kimliğinin dünyadaki yansıması. Cinsel olarak mutsuz bir evlilikte mutluymuş gibi davranan tüm kadınların ortak yansıması. Ayrıca hayatını çocuklarına adayan ve yaşamını kendisine inandırılan muhafazakar değerlerle yaşamaya çalışan bir kadın. Peki sonunda neler oluyor? Büyük isyanla birlikte patlamalar çıkıyor ortaya. Leo Grande ise Nancy’ nin tam tersi. Annesinden uzaklaşmış ve kendisini var etmeye çalışan genç bir adam. Ama bu genç adamın yalanlarla dolu dünyası ona mutluluk getirecek gibi gözükmüyor. İki insanın gerçekle yüzleşme halini izledikçe hayatımızdan parçalar filmde akıyor.

Yönetmen Sophie Hyde konuyu dört ayrı episodda işlemiş. Her buluşmada karşımıza kadın ver erkekle ilgili değişimler çıkıyor. İki kişilik filmde her bölüm farklı psikolojik analizlerin yapıldığı alanlar. Hayatın insana getirdiklerini olayların akışı içinde değerlendirirken, Emma Thompson’ın Nancy’de yarattığı devinimsel karakter, muhteşem bir çalışmanın ortaya çıkmasına sebep oluyor. Kadını izlerken tiyatro oyununun içine girmiş gibisiniz. Nancy’nin ve bu tarz duyguları yaşayan tüm kadınların ortak isyanına dahil oluyorsunuz. Psikolojik yüzleşme Emma Thompson’ın büyüleyici oyunculuğu ile o kadar güzel işleniyor ki, konu duygulu ve düşünceli biçimde bir solukta bitiyor. Daryl McCormack, Leo Grande rolünde insanı cezbeden analizler ortaya koymuş. İki Oscarlı oyuncuya bakarken kendinizi olayların tam merkezinde buluyorsunuz.

‘Good Luck to You, Leo Grande – İyi Şanslar Leo Grande’ beyazperdede tiyatro oyunu gibi işlenmiş kaliteli bir proje. İki muhteşem oyuncunun elinde şekillenen filmi ajandanıza mutlaka kaydedin!

yasam.kaya@gmail.com