DÜNÜN ULVİ URAZ TİYATROSUNDAN BUGÜN TİYATRO SEYİRLİĞE!

Türkiye’de, tapusunda “Tiyatro” yazan nadir binalardan birisine tiyatrosunu taşıyan Hüseyin Avni Danyal; zamanında Ulvi Uraz Tiyatrosu, Gelenbe Tiyatrosu gibi birçok tiyatronun oyun oynadığı binayı, farklı işletmelerin ardından tekrar özüne döndürdü. Danyal’ın, Kadıköy/Bahariye Caddesi’nde geçen yıl açtığı Tiyatro Seyirlik sahnesi, 198 kişilik seyirci kapasitesi, ses akustiği, özenli fuaye alanı ile Anadolu Yakası’nda tiyatro severleri ağırlıyor.

Tiyatro Seyirlik (1)

Tiyatro’nun sadece bir iş değil; bir tutku ve yaşam biçimi olduğunu belirten Hüseyin Avni Danyal, sağlığı el verdiği sürece tiyatrodan elini çekmeyeceğini söylüyor. Başarılı sanatçının, 2006 yılında kurduğu Tiyatro Seyirlik ise geçtiğimiz sezondan itibaren Kadıköy/Bahariye’de kendi sahnesine sahip.1966-1967 yıllarında inşa edilen binaya tiyatrosunu taşıyan Danyal, binanın en büyük özelliğinin tapusunda “Tiyatro” yazan sayılı birkaç binadan biri olduğunu belirtiyor.

Ünlü tiyatrocunun büyük bir özenle restore ettiği salonda; sahneden, ışık sistemine, ses akustiğinden, koltuk sayısı ve konforuna, fuaye alanından kulisine kadar her şey düşünülmüş. Salon, yıllarca farklı ticari gelirler için kullanılsa da bir zamanlar Ulvi Uraz Tiyatrosu’ndan, Gelenbe Tiyatrosu’na kadar birçok efsaneye ev sahipliği yapmış.

Salonun yıllar sonra özüne döndüğünü belirten Hüseyin Avni Danyal, artık bu sahnede tiyatrolara ev sahipliği yapıyor, hayalindeki oyunları sahneye koyuyor, kendi oyunlarında sahne alıyor ve birçok yeteneğe kapılarını açıyor.

Tiyatro Seyirlik, bu sezon kapılarını genel sanat yönetmenliğini Hüseyin Avni Danyal’ın üstlendiği “Soytarılar” oyunu ile açtı. R. Ppavelkic’in yazdığı, Yunus Emre Bozdoğan’ın yönettiği, Salih Usta, Serdar Yeğin ve Mertcan Semerci’nin temposu hiç düşmeyen performansları ve kondisyon isteyen akrobatik hareketleriyle seyircinin kalp atışlarını değiştirdiği oyun, 28 Kasım 2014, Cuma akşamı saat 20:30’da, Tiyatro Seyirlik’te.

Tiyatro Seyirlik (8)
Bilgi için: http://www.tiyatroseyirlik.com
Adres: Caferağa Mahallesi, Asım Gündüz Cad. Sakız Gülü Sk.
Mustafa Kemal Ekşi Pasajı
No: 31/B 34710 Kadıköy/İSTANBUL
Tel: 0 (216) 345 66 65