Mavi Adam Hindistan’da!

Eski Türk filmlerini restore eden Utku Çelik’in yazıp yönettiği “Mavi Adam” filmi Hindistan prömiyerini Bengaluru Uluslararası Film Festivali’nde yapıyor.

Savaş ve kadın haklarını konu alan film 4 – 11 Aralık 2014 tarihleri arasında düzenlenen festivalde “Dünya Sineması” bölümünde gösterilecek.

Geçen sene aynı festivalde Türkiye’yi Reha Erdem’in “Jin” filmi temsil etmişti.

FİLM TEK MEKANDA VE İNGİLİZCE
Tamamen İngilizce çekilen film Irak işgalinin patlak verdiği günlerde kaçırılan yabancı bir arkeoloğun başına gelenlerle birlikte 1991 ayaklanmasında öldürülen müslümanları da ele alıyor. Tek mekanda geçen film erkekler dünyasında bir nevi av ve avcı ilişkisine odaklanırken kadın haklarına da sahip çıkılıyor. O dönemde kadınların canlı bomba olarak kullanılması ve Amerikan bombalarındaki tükenmiş uranyumun sakat doğumlara yol açması da filmin ele alıp sorguladığı konulardan…

KADIN HAKLARINA SAHİP ÇIKIYOR
Kasım ayında Nevada Uluslararası Film Festivali’nde Gold Reel ödülüne layık görülen film savaşla beraber yitip giden insan ve onun öznelinde kadın haklarını ön plana taşıyor.

Filmin çekimlerinin ABD’de yapılması planlanırken son anda yapılan değişiklik sonucu Türkiye’ de yapıldı. Filmin oyuncu kadrosu Alex Dawe, Aydın Orak, Derya Aslan ve Sarper Semiz gibi isimlerinden oluşuyor.

unnamed1