Prof. Dr. TALAT SAİT HALMAN / FÜSUN BALKAYA

İLK KÜLTÜR BAKANI, KÜLTÜR – SANAT ve ÇEVİRİNİN BÜYÜK USTASI HALMAN HOCAMIZ ARAMIZDAN 05.ARALIK 2014 TARİHİNDE AYRILDI.

‘’Nezaketi,Güzel Ses Tonu,Türkçe’ye Mükemmel Hakimiyeti,Dostluğu ve Tevazusu ile Bir Mükemmel İnsan daha artık aramızda yok.’’
‘’Talat Halman Öğrencileri ve Bizler Sanatsal Öğretinin En Önemli Öğretim Üyelerinden Birini Kaybettik.’’

Prof.Dr.Talat Sait Halman (07.07.1931-05.12.2014)
Bakan,akademisyen, çevirmen ,yazar Talat Halman Atatürk’ün İhtiyat Filosu Komutanı tümamiral Sait Halman’ın oğludur.Robert Kolej ‘i bitirdikten sonra Yüksek Lisansını
Columbia Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde tamamlamış,
1953 ile 1986 yılları arasında Columbia,Princeton ,Pennsylvania Üniversitelerinde ders vermiştir.
1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi tarafından onursal doktor unvanı verilmiş,
1986 -1996 yılları arasında New York Üniversitesi Ortadoğu Dilleri ve Edebiyat Bölümü ‘nde
Bölüm başkanlığı görevini üstlenmiştir.
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanlığı ve aynı üniversitenin İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanlığını yapmıştır.
Shakespeare çevirileri ile de çok özel bir yere sahip olan Halman’ın İngilizce ve Türkçe yayımlanmış elli(50) şiir kitabı tesbit edilmiştir.
Eski uygarlıkların şiirlerinden oluşan antolojisi,Shakespeare sone çevirileri,Mısır,Ortadoğu,Eskimo şiirleri ,Makaleleri ve seçilmiş makalelerinden oluşan kitapları,Faulknerçevirileri,Amerikan şairleriyle ilgili kitaplar ve Mevlana ,Yunus Emre üzerine kitapları ilk akla gelenler arasında yer almıştır.
Sevgi
Talat Halman hocamızın engin bilgi ve deneyimleriyle birlikte zarif kişiliğiyle yerinin doldurulamayacağı olmuştur.
Gülen yüzü,hoşgörüsü ve sohbetlerinin bile öğreti tadında olmasısevgi sözcüğünü en güzel şekilde kullanarak yüce kişiliğinde onu hep var etmesi en önemli ayrıcalıklarından biri olarak belirlenmiştir.

Olumlu olmak ve EVET!
Sevgili Talat Halman hocamız kendisiyle yapılması istenen her çalışma, her proje de birlikte olmanın destek vermenin üstün çabaları içine girerek çok kısıtlı yoğun programı içinde bile olumlu yanıt vermenin eşsiz örneği olarak akademik dünyamıza da atılmış unutulmaz bir imza olmuştur.

Beyefendi olmak
Prof.Dr.Talat Sait Halman tüm başarıları,ödülleri ve sahip olduğu kendi yaşamına özgü değerli özelliklerini kendi içinde çözümlemiş beyefendiliğin de en son temsilcilerinden biri olmuştur.
Aydınlık yüzü,sabrı,sevgisiyle katıldığı her toplantı,panel ,konferans ,projenin atmosferini sıcak sohbetleriyle değiştiren, taşıdığı zarif çizgilerinin de hoş etkisini bırakan müstesna bir kimliğin de sahibi olarak onsuzluğun zorluğunu da bizlere armağan etmiştir.

Sıradışı ve Aşk Şiirleri
Aşk Şiirleri çalışmasını ‘canlı belgesel performans’ olarak isimlendirmiş, yakın arkadaşı Yıldız Kenter ile ulusal ve uluslararası bir çok gösteride birlik de olmayı da başarmıştır.
Aşk ‘ın tarihsel süreç içinde şiirsel anlatım çalışmasını Halmangençlerle paylaşabilmek için üniversitelerle de işbirliği yapmış ve uzun yıllar bu misyonu yerine getirebilmek için hiçbir fedakarlıktan da kaçınmamıştır.

Mevlana
Mevlana araştırması ve Mevlana şiirlerinin en güzel anlatımcısı olarak daHalman akademik yapı da olduğu gibi sosyal yapıda da bıkmadan usanmadan hep yanımızda olmanın eşsiz tadını bizlere yaşatmıştır.

Dünya Tiyatro( Ulusal)Bildirisi ( 27 Mart 2006)
‘Asıl görev ‘,tiyatro devrimi yaratmak’tır.Gönül ister ki, bugün Türkiye ,’tiyatro devrimi’ planı hazırlamaya başlasın…Talat Halman’ın yazdığı 2006 ulusal Tiyatro bildirisin de bu sözlerine Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Anasanat Dalında okuduğu zaman tanık olmak şansımızolmuştur.Yaptığımız pek çok çalışma,proje ve panel de olduğu gibi öğrencilere , öğretim üyesi ve konuklara da bu sözleri kendi ağzından duymak kısmet olmuştur.

Sayısız unvan , Şiir’e aşık ve….
Sayın Halman çalışmalarının getirdiği sayısız unvan yerine Şiir’e aşık ve şiir sanatının engin sularında var olmayı isteyen, alçak gönüllü bir sanat adamı olmayı her zaman tercih etmiştir..

Prof.Dr.Talat Sait Halman,Sevgili Hocamız sizsiz kalmak çok zor ! Yarın sizi Başkent Ankara’dan son kez uğurlarken öğretilerinizi hatırlamak, üretmek ve size layık olmanın müstesna güzelliği için çalışacağımıza ve de hep örneğimiz olarak varlığınızı daima bizimle birlikte taptaze tutarak,bizden sonra ki çok sevdiğiniz gençlere kuşaktan kuşağa devam ettirmek için emanet edeceğimize inanmanızı temenni ederim….
Saygılarımla……….

Füsun AKMEN BALKAYA
ANKARA/08.12.2014