Bana Esmeyi Anlat / FÜSUN BALKAYA

İlhan Şeşen Aydan Şener, Hakan Altıner, Damla Cercisoğlu,Burçin Bildik ile ‘’Bana Esmeyi Anlat’’ ve Ankara Turnesi Ankara Şinasi Sahnesinde , Tiyatro Kedi ‘’İlhan Şeşen’’ Şarkılarını Dinletmek İçin Seyirciye Güzel Bir FırsatSundu…

Aşk ve söz
‘’ Bana Esmeyi Anlat’’ yıllarını müziğe adamış ve geçmişte yaşadığı büyük aşkın izlerini üzerinde taşıyan müzisyen Sonat( Deniz) ile ressam Gönül’ün hikayesi olarak karşımıza çıkmıştır. Konser – oyun çalışması ile birlikte düzenlenmiş ve bir uyarlama çalışması olarak belirtilmiştir..
Yirmibeş yıl önce (25) yaşanan ve uzun süreli yaşanmasa da unutulmayan ve maalesef tutulamayan bir söz uğruna kaybedilen aşkın aynı zaman da yarım kalışının, bu bitmeyen hikaye’ye dönüşümünün de seyirciyle paylaşımı,bu uyarlama çalışmasın da ortaya çıkarılmıştır..

İlhan Şeşen (Sonat/Deniz),Aydan Şener (Gönül)bu yarım kalan buaşk hikayesinin iki kahramanıdır. Şeşen ve Şener’e Damla Cercisoğlu ,Burçin Bildik ,Hakan Altıner debu çalışma da eşlik etmişlerdir.

Seyirci tarafından ,yönetmenHakan Altıner’in Ludwig Fulda’nın ‘DasVerloreneParadıes ‘adlı oyunundan olan bu çalışma da İlhan Şeşen ve şarkıları için özellikle oyunun uyarlanmış algısı hemen oluşturulmuştur.

Tiyatro’dan çok….
Sonat;Gitarı , aşkları ve bitmeyen’ Gönül’ aşkı içinde yaşayan ,bohem hayat yakıştırmasının da yaşamına aykırı olmadığı gerçeğiyle gençliğini biraz geride bırakmış,müzisyen olarak da başarılı olduğu söylenemeyen bu adam’la müşterisi olmayan bir barda şarkı söylerken seyirci tanışma imkanı bulmuştur.
Tiyatro’dan daha çok bir konser oluşumu içinde hazırlanan yapı da,onüç (13) Şeşen bestesiyle birlikte olmanın‘Şeşen’ şarkılarını dinlemenin mutluluğu Ankara seyircisinin de tiyatro beklentisininönüne geçmiştir.
Seyircinin çoğunlukla Şeşen şarkılarına eşlik etmesi, seyir yerinden yükselen doğal koronun seslerininboş olan bar’ı doldurarak bu güzel şarkılarla sıcak bir atmosferinde oluşumuna neden olmuştur.

Aydan Şener’le görüntüsel anlamda da bir uyum sağlayan ikili , aşkını geride bırakmış önce anne daha sonra başarılı bir meslek kadını olan Gönül , Sonat’tan daha güçlü olmayı da bu görünümü ile de başarmıştır.

Müzikli Oyun yada Müzikal
Müzikli Oyun ya da Müzikal tanımını kullanmak hususunda çekinceler yaratabilecek bu ve benzer tanımlar yerine İlhan Şeşen bestelerinden oluşan mükemmel bir konser ve bu bestelerin özüne uygun metinlerden oluşmuş uyarlamanın da değerlendirildiği bir çalışma olmuş tanımı ise daha doğru olacak düşüncesini doğal olarak seyirciye getirmiştir.

Hoşça vakit geçirmek isteyenlerin öncelikle dinleyici –seyirci olgusunda birleşerek ,daha çok konser ortamına odaklanarak, koltuklarında oturup öncelikle dinleyecekleri ve seyredecekleri dinlendirici bir çalışmayı izlemek için şanslarını….’’ Bana Esmeyi Anlat’’ da kullanabilmişlerdir…

Hoşça Vakit ve Müzik
Özellikle haftanın yorgunluğunu atmak ve müzik dinleyerek değerli sanatçıların eşlik ettiği bu çalışmayı dinlemek ve görmek için gittiğiniz de ; İlhan Şeşen ,Aydan Şener Hakan Altıner,DamlaCercisoğlu,Burçin Bildik sizleri sevgiyle karşılayacaklardır…
Emeği geçen herkese teşekkürler……
Füsun Akmen Balkaya
Ankara /12.12.2014​​​​​​​​​​​​​​​​​​