Bu Jazz Anadolu’yla Bütünleşecek! / YAŞAM KAYA

Caz müziğin ülke genelinde yaygınlaşması adına önemli projelere imza atan piyanist Kerem Görsev, davulda Ferit Odman, kontrbasta Kaan Yıldız ve muhteşem sesiyle solist olarak karşımıza çıkan Fatih Erkoç, Türkiye’ yi caz ile bütünleştirmek için konser serilerine devam ediyor. 11 Aralık günü İzmir’de Adnan Saygun Sahnesi’ndeki konserde grupla beraberdik. Grup olmanın ötesinde, gerçek anlamda müziği hissederek, duygusal anlamda sağladıkları enerjiyi seyircinin üzerine yıkmayı başaran muhteşem dörtlünün performansıyla ilgili noktalara değineceğim. Öncelikle pop/jazz klasmanın sayılı ismi olan Fatih Erkoç’u ilk kez bir caz konserinde canlı dinlediğimi belirtmeliyim. Soft Caz üretimlerinden seçkilerle dinleyicilerinin karşısına çıkan sanatçı, sesini kullanmaktaki ustalığını bir kez daha bizlere gösterdi. Gerçi ben kendi adıma şunu söyleyeyim, daha ince tınılara sahip olan sanatçının kardeşi Sinan Erkoç’la yapacakları bir caz albümünün hayalini yıllarca kurmuşumdur. Fatih Erkoç’u babası Hasan Erkoç her iki kardeşi de adeta caz için yetiştirip Türkiye’ nin önüne koyarken, ben inatla muhteşem ikiliden bir caz albümü beklemeyi sürdürüyorum. Fatih Erkoç konserde söylediğine göre Ercan Saatçi’ nin yapımını üstlendiği bir caz albümü halihazırda çıkmak üzereymiş. Böylesi bir sesin caz müzik albümüyle sesini ölümsüz hale dönüştürmesi gerekir.

image (18)

Konserde Kerem Görsev Trio ile Fatih Erkoç, Amerikan caz kültürünün yansımalarından, Hollywood film müziklerine, AfroAmerikan kültürün hareketli melodilerine geniş yelpazede şarkılarla karşımıza çıktı. ‘Monalisa’, ‘Newyork Newyork’, ‘Wonderful World’, ‘Calamity Jane’ film müziği, Ray Charles’tan şarkılar dinleyenleri harika duygulara sürüklerken, Kerem Görsev 17 Aralık’ta çıkacak yeni albümü ‘Emirgan’dan seçme müzikleri grubuyla beraber ilk kez tanıttı.

Bir caz eleştirmeni olarak performans anlamında grubun hiçbir üyesinden şikayetçi değilim. Aksine İstanbul’da dinlediklerimin aksine Kerem Görsev ile Ferit Odman’ ın yüksek enerjisinin çaldıkları yerle ilişkili olduğunu düşünüyorum. Bana göre akustik anlamında Türkiye’ nin en iyi sahnesi olan Adnan Saygun Sanat Merkezi her müzisyenin çalmak, söylemek istediği bir salon. Kültürel anlamda seyircinin de sahne performansına katkısını unutmamız gerekir. Neden bu cümleyi kurduğumu hemen söyleyeyim; konser esnasında Kerem Görsev’in cazın hem müzikal hem de sinemasal tarihi hakkında seyirciye sorular sorup birbirinden ilginç cevaplar alması, seyirci profili açısından salondakilerin kültürel yapısını özetliyor.

Kerem Görsev Trio ve Fatih Erkoç konser serilerine hızla devam ediyor. Grup bugün Ankara ODTÜ’de Ankaralı dinleyicilerinin karşısına çıkacak. Ayrıca Kerem Görsev Trio 21 Aralık’ta Adanalı caz severlerle buluşmaya hazırlanıyor. Hani kaba tabir olmasın ama, ezilmiş bir halkın müziği olarak doğan caz seçkinlerin dinlediği bir müzik abidesi olmaktan yavaş yavaş çıkıyor. Avam kültürün caz ile bütünleşme süreci Kerem Görsev ve Fatih Erkoç gibi usta isimlerle devam edecek. Yani uzun lafın kısası; bu jazz Anadolu ile bütünleşecek!

Yaşam Kaya / yasam.kaya@gmail.com