SOLVEIG SLETTAHJELL DUYGUSAL ŞARKILARI İLE AKBANK SANATTA

Duygu dolu şarkılarıyla müzikseverlerin büyük beğenisi kazanan Norveçli ünlü caz vokalisti Solveig Slettahjell, 28 Ocak 2015, Çarşamba günü Akbank Sanat’ta sahne alıyor.

2013 yılında usta piyanist Tord Gustavsen, Sjur Miljeteig and Nils Økland ile birlikte Arven albümünü yayınlayan Solveig Slettahjell, albümün dünya turnesi kapsamında izleyenlere unutamayacakları bir müzikal deneyim sunacak. İskandinav cazının gözde vokalleri arasında yer alan sanatçıya piyanoda Morten Qvenild eşlik edecek.

Etkinlik: Konser – Solveig Slettahjell
Tarih: 28 Ocak 2015, Çarşamba
Saat: 20.00
Yer: Akbank Sanat
Bilet Fiyatı: Tam: 20 TL / Öğr: 10 TL

Solveig Slettahjell hakkında
Norveç’in önde gelen caz vokalistlerinden olan Solveig Slettahjell 1971 yılında Oslo’da doğdu. 7 yaşından itibaren gerek sesi gerekse piyanosu ile korolara eşlik eden Solveig Slettahjell, müzik eğitimini 1992-2000 yılları arası Norveç Müzik Akademisi’nde tamamladı ve ünlü vokalist Sidsel Endresen’le çalıştı.
Kendi grubu Slow Motion Orchestra ile beş albüm kaydeden sanatçı, 2007 yılında ünlü Norveçli piyanist Tord Gustavsen ile gerçekleştirdiği konserin ardından aralarına aralarına trompetçi Sjur Miljeteig’i de alarak “Natt i Betlehem” kaydını gerçekleştirdi.

Piyanist Håkon Hartberg’le Slettahjell/Hartberg Duo’yu oluşturdu, 1995 yılında soul, acid caz ve funk müzik grubu Squid’e katıldı ve 1998’de “Super” adlı bir albümü kaydettiler. 1997 yılında Norveçli deneysel vokal dörtlüsü Kvitretten’e katıldı. “Everything turns” (1999) ve “Kloden er en snurrebass som snurrer oss” (2002) adlı albümleriyle Finlandiya, Almanya, İsveç ve Norveç’te turneler gerçekleştirdi. Solveig Slettahjell’in kazandığı ödüllerden bazıları; Spellemanpreisen (2004), Radka Tonef Memorial Award (2005), Kongsberg Jazz Award (2005), Gammleng-prisen Award (2011).

http://www.akbanksanat.com

Solveig Slettahjell, Morten Qvenild