Hanna Schygulla, Şener Şen ve Yavuz Turgul’a 20. Türkiye / Almanya Film Festivali’nin Onur Ödülleri verilecek

Hanna Schygulla, Şener Şen ve Yavuz Turgul’a 20. Türkiye / Almanya Film Festivali’nin Onur Ödülleri verilecek

13 – 22 Mart 2015 tarihleri arasında Türkiye / Almanya Film Festivali sinefilleri 20. kez Nürnberg’e davet ediyor. 2015 yılının programının hazırlanması son hızla devam ediyor.

Heyecanla beklenen programın önemli bir parçası olan Onur Ödülleri sahipleri belirlendi. Festival, 2015 yılında dünya çapında üne kavuşmuş olan Alman oyuncu Hanna Schygulla‘ya, Türkiye’nin en çok sevilen oyuncusu Şener Şen‘e ve yönetmenlik ve senaryo yazarlığı konusunda referans kabul edilen Yavuz Turgul’a festivalin Onur Ödülü’nü takdim edecektir.

Üç sanatçıyı birleştiren olgu, yüksek kalite anlayış ve standartlarıyla kendi ülkelerinde nesilleri kalıcı olarak etkilemiş olmalarıdır.

image

Onur Ödülü: Hanna Schygulla

Hanna Schygulla, Fassbinder ile ortak çalışmalarıyla Alman savaş sonrası film tarihinin belirleyici parçası olmuştur. Maria Braun’un Evliliği ile dünya çapında üne kavuştuğunda kendisini starlıkla özdeşleştirmek istememesiyle hayatına farklı bir yön vermeye karar verir. İşinin rutine dönüştüğünü hissedince, risk aldı, birbirinden çok farklı Avrupalı yönetmenlerle çalıştı, aşkının peşinden Paris’e, tatlı bir sürgüne gitti. Böylelikle Alman sinema sanatının Avrupa sinemasında temsilcisi oldu ve Avrupa sinemasına büyük katkı sağladı.

Fassbinder’den sonra Ettore Scola, Carlos Saura ve Jean-Luc Godard gibi Avrupa’nın en etkili yönetmenlerle birlikte çalışan Hanna Schygulla 1993 yılında Erden Kıral’ın yönettiği Mavi Sürgün adlı filmde de rol almıştır. En son calışmalarından biri de Fatih Akın’ın Yaşamın Kıyısında adlı filmdeki rolüdür. Festival Türkiye sinemasının başarılı yapıtı Mavi Sürgün‘ü 20 yıldan sonra yeniden seyirci ile buluşturacak.

Hanna Schygulla festival acılışından bir gün önce, 12.03.2015 tarihinde, saat 19:00’da sinema söyleşisine katılacak.

Festivalde Hanna Schygulla Etkinlikleri:

12.3.2015, 19:00 Hanna Schygulla ile okuma ve sohbet, Festsaal, Künstlerhaus

13.3.2015, 19:00 Açılış galası ve Hanna Schygulla’ya Onur Ödülü’nün takdimi

14.3.2015, 16:00 Film: Mavi Sürgün (Yönetmen: Erden Kıral)

image

Onur Ödülü: Şener Şen

Şener Şen’in kariyeri olağanüstü bir şekile sürekli zirvede kalmıştır. Tiyatro aşığı olarak ilk başlarda figüran olarak çalıştığı tiyatrodan 70li yıllarda sinemaya geçiş yapan Şener Şen komedi filmlerinin vazgeçilmez starı oldu ve özellikle 80li yıllarda Türkiye sinemasına yön verenlerin arasına katıldı.

Festival gazetemizde yayınladığımız söyleşide „Benim derdim bu dünyada iyi filmlerde oynamak, oyunculuğumun keşfedilmemiş yanlarını hâlâ ortaya çıkarmak.“ diyen Şener Şen’in 90lı ve 2000li yıllarda başrolünü üstlendiği filmler, kalite ve gişe başarısının garantisi olmuştur her zaman. Türkiye sineması pazarını 20 yıl içerisinde ona katlayabildiyse ve yerli filmlerin toplam pazarda %10’dan %50ye ulaştıysa, Şener Şen ve filmlerinin bu müthiş gelişmede payı büyüktür. Mizah, kendi kendimize gülebilmek ve biraz da kendimizle alay edebilmektir. Ve Şener Şen her zaman rahatlıkla kendimizle özdeşleştirebileceğimiz ve gülebileceğimiz karakterler yaratmıştır. Türkiye’de Kürt sorunu neredeyse iç savaş boyutlarına varmışken Şener Şen, dilinde güneydoğu insanının şivesi ile tüm ülkenin sempatisini kazanmayı başardı. Taşra ile kent kültürünün entegrasyonuna büyük katkı sağlarken, kültürlerin bir arada yaşayabileceğini müthiş bir şekilde yansıttı ve herkes tarafından benimsenebilmesine yol açtı. Her türlü önyargıya mizah ve samimiyet ile karşı durmak, Şener Şen’in başarı formülü oldu.

Türkiye / Almanya Film Festivali 2015 yılının Onur Ödülü’nü Şener Şen’e oyunculuk sanatı ile Türkiye’de kültürlerin kaynaşmasına sağladığı önemli katkılarından dolayı vermektedir.

image

Onur Ödülü: Yavuz Turgul

Yavuz Turgul’un senaryoları ve Eşkıya filmi olmasaydı, Türkiye sinemasının bugün hala ne krizler yaşadığını tahmin bile edemeyiz. Gazetecilik eğitimi ve gazeteci olarak ilk deneyimlerinden sonra senaryo yazarı olarak sinemaya geçiş yapan Turgul, hızla 80li yılların en başarılı en nitelikli ve gişesi en bol filmlerin yazarı oldu.

Günümüzde de hala Türkiye’nin senaryo referansı olarak kabul edilen Turgul, festival gazetemizde yayınladığımız söyleşide başarısını „Öykülerimi akıl ve mantıktan çok duygularımla geliştirmeyi deniyorum“ diye açıklıyor.

Türkiye sinemasının en saygın yönetmenlerinden biri olan Turgul „az ama iyi“ ilkesini takip ediyor. 68 yaşındaki yönetmen şu ana kadar 7 filmin yönetmenliğini, 11 filmin de senaryo yazarlığını üstlendi. Bu süreç içinde Yavuz Turgul ve Şener Şen Türkiye sinemasının muhteşem ikilisi oldu. Filmlerinin çoğu Türkiye sinemasının tartışmasız klasiklerine, tüm zamanların „en iyileri“ arasına girdi.

Türkiye / Almanya Film Festivali yönetmen Yavuz Turgul’a özgün hikayeleri ile Türkiye sinemasının yeniden canlanmasına ve otantik kimliğini bulmasında muazzam ve başarılı rolünden dolayı festivalin Onur Ödülü’nü vermektedir.

Festivalde Şener Şen ve Yavuz Turgul Etkinlikleri:

13. Mart, 19:00
Festival Açılışı ve Şener Şen ve Yavuz Turgul’a Onur Ödülü’nün takdimi
Açılış Filmi: „Eşkıya“ (Yönetmen: Yavuz Turgul, Başrol Şener Şen)

14. Mart, 19:00
Film gösterimi „Muhsin Bey“ (Yönetmen: Yavuz Turgul)
Şener Şen ve Uğur Yücel ile söyleşi

Türkiye / Almanya Film Festivali bu sıradışı sanatçıları sinema sanatı ile ülkelerinin toplumsal gelişimine ve sanatları ile Türkiye ve Almanya’da sinemanın gelişimine katkıda bulunmaları nedeni ile vermekten gurur duyar.

Türkiye / Almanya Film Festivali Onur Ödülleri:

Kültürlerarası diyaloğa katkıda bulunan sanatçılara Türkiye / Almanya Film Festivali tarafından verilen Onur Ödülleri:

Edgar Reitz, Fatma Girik (2014)

Hannelore Elsner, Türkan Şoray (2013)

Tarık Akan (2012),

Fatih Akın (2011),

Klaus Eder (2010),

Armin Mueller-Stahl (2009),

Zülfü Livaneli (2008),

Mario Adorf (2007),

Ferzan Özpetek (2006),

Hülya Koçyiğit (2005) und Tunçel Kurtiz (2005)

Hülya Uçansu, Heinz Badewitz (2004)

Halil Ergün(2000)

20. Türkiye / Almanya Film Festivali:

13 – 22 Mart 2015 tarihleri arasında Nürnberg’de 20. kez düzenlenecek olan Türkiye/Almanya Film Festivali kapsamında her yıl olduğu gibi yine sinemacılar, sanatçılar ve seyirciler arasındaki kültürel diyaloğu teşvik eden uzun metraj, kısa metraj ve belgesel filmler gösterilecek. Festival programı Şubat’ın ortasında açıklanacak.

1992 yılında Türkiye Sinema Günleri adı altında başlayan Türkiye/Almanya Film Festivali bu yıl 18. yaşını kutluyor. Etkinlik, iki ülke sinemasını konu alan filmlerin, uluslararası seçici kurullar ve yarışma bölümleri eşliğinde gösterildiği tek film festivali olma özelliğine sahip. Festival, Türkiye sinema sanatının ülke dışında tanıtıldığı en büyük platform, Almanya’da ise, kültürlerarası diyaloğu sinema sanatı bağlamında sürekli kılan tek film festivali. Bu bağlamda Türkiye/Almanya Film Festivali sadece Almanya’daki çokkültürlü diyaloğa hizmet etmekle kalmıyor, aynı zamanda iki ülke arasındaki kültürel ve sanatsal diyaloğu da yıllardan beri teşvik ediyor. Türkiye / Almanya Film Festivali Almanya’nın önde gelen festivallerden sayılırken konulu festivaller arasında en önemlisi olarak sayılmaktadır.

Ayrıntılı bilgilere festival sitesinden ulaşılabilir: http://www.fftd.net

Kurumsal Destekleyenler:

Nürnberg Şehir Belediyesi (ortak düzenleyen)

T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu
Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı

Bavyera Başbakanlık Dairesi

Federal Almanya Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı

Sponsorlar:

Siemens, SIGOS