Farklı Bedenlerle Dans@CKM

‘Farklı Bedenlerle Dans’ projesi; farklı fiziksel özellikleri olan kişilerle, bedenin düşünsel, duyusal ve plastik yapısındaki çeşitliliğe, farklılığa önem verir ve ‘engel’in ne olduğu, neye, kime ait olduğunu sorgular.

‘…İlk buluştuğumuz da henüz kendi çocuklarımız yoktu. Yeni yüzyıla yeni girilmişti. Zamanla proje de yer alan bazı sanatçılar, sanat kariyerlerinin başında DT. Taksim‐Venüs Sahnesi’nde gösteriyi seyretmişlerdi. Yıllar geçti…Taksim’deki ‘Venüs Sahnesi’ bile yıkıldı ama, projemiz atölyelerimiz, gösterimlerimiz ve turnelerimizle derinleşerek ve yoluna yeni projelerle akışına devam etmekte…’ 


2015’de 14. yılını kutlayan Farklı Bedenlerle Dans projesi, çağdaş dans ve performans sanatçısı,  koreograf, akademisyen ve sanat terapisti olan Tuğçe Tuna tarafından 2000 yılında İstanbul’da başlatıldı. 

İlk gösterimi 2001 yılında gerçekleştiren Farklı Bedenlerle Dans süreç içerisinde; Koç Üniversitesi SGKM, Alanya Kültür Merkezi, Enka Oditoryum, Salt Beyoğlu, CKM‐Cadde Bostan Kültür Merkezi, Enka Sanat, İstanbul Modern, İş Sanat, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, ODTÜ, Garajistanbul, Hacettepe Üniversitesi sahnelerinde seyircisiyle buluştu.

 

Konsept, Koreografi ve Yönetim: Tuğçe Tuna

Performans Sanatçıları: 

Sedat Akçam, Pınar Akyüz, Bülent Atsız, Sezer Arıçay, Begüm Balcıoğlu, Gunda Demiröz, Gülçin Erdiş, Muhsin Öngel, Gasia Papazyan, Kerim Keküç, Sinan Özer, Tuğçe Tuna.
Müzik: 

Marianne Faithfull, Vahit Tuna, Fati Fehmiju

Sahne arkası destek: 

Sude Kozalina, Turunç Çoşkun, Filiz Atsız.

Teşekkürler: 

Lal Tuna, Vahit Tuna, Kadıköy Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü.