43. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ GÖRKEMLİ BİR AÇILIŞ TÖRENİ VE KONSERİYLE BAŞLADI

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen 43. İstanbul Müzik Festivali, 31 Mayıs Pazar akşamı Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan Açılış Töreni ve Konseri’yle başladı. Festivalde yer alan sanatçıların yanı sıra sanat dünyasından isimlerin katıldığı açılış töreni ve konseri, İKSV Resmi İletişim Sponsoru Vodafone’nun katkılarıyla internet üzerinden canlı yayınlandı. 43. İstanbul Müzik Festivali, 29 Haziran tarihine kadar “Kültürel Manazaralar” temasıyla 27 konserde 600’e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayarak klasik müzik severlere yine dopdolu bir Haziran ayı yaşatacak.

Sunuculuğunu Saadet Baykal’ın üstlendiği 43. İstanbul Müzik Festivali Açılış Töreni, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın açış konuşmasıyla başladı. Bülent Eczacıbaşı konuşmasında “43 yıldır kentimizde yazın başlangıcını renklendiren İstanbul Müzik Festivali, bugün başlıyor. Etkinliğimize destek veren tüm kurum ve kuruluşlara ve festival coşkumuzu paylaşan değerli izleyicilerimize içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Haziran ayı boyunca zamanın farklı noktalarından, dünyanın farklı yerlerinden, farklı kimliklerden, farklı aidiyetlerden kültürel manzaralara klasik müziğin merceğinden bakarken doyurucu bir festival geçireceğinizi ümit ediyoruz,” dedi.

Törende daha sonra İstanbul Müzik Festivali’ne desteklerinden dolayı TC Başbakanlık Tanıtma Fonu, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Beyoğlu, Kadıköy, Adalar ve Beşiktaş Belediyeleri yetkililerine; festivale mekan desteği veren Boğaziçi Üniversitesi, Aya Triada Manastırı ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) temsilcilerine teşekkür plaketleri takdim edildi.

  1. İstanbul Müzik Festivali’nin gerçekleştirilmesine büyük katkıda bulunan gösteri sponsorları Türkiye İş Bankası, E.C.A. Presdöküm Sanayii AŞ ve Mercedes-Benz Türk AŞ ile 2006 yılından bu yana festivalin sponsorluğunu üstlenen Borusan Holding’e teşekkür edildi. Borusan Holding adına plaketi Borusan Kocabıyık Vakfı Başkanı ve Borusan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Hamedi aldı.

Törende ayrıca İKSV’nin Öncü Sponsoru Eczacıbaşı Holding,  Resmi İletişim Sponsoru Vodafone, Resmi Taşıyıcısı DHL, Resmi Konaklama Sponsoru Martı Istanbul Hotel ve Servis Sponsoru Zurich Sigorta yetkililerine de birer teşekkür plaketi sunuldu. Plaketleri Bülent Eczacıbaşı verdi

Festivalin bu yılki onur ödülü Prof. Filiz Ali’ye

 

İstanbul Müzik Festivali’nin her yıl, Türkiye’de klasik müziğin gelişimine katkıda bulunmuş sanatçılara verdiği Onur Ödülü bu yıl, çok sesli batı müziğinin gelişip yaygınlaşmasına yönelik çalışmalarıyla Türkiye’nin kültür-sanat hayatına kattığı değer ve 50 yılı aşan eğitimci kimliğiyle birçok müzisyen ile müzikoloğun yetişmesindeki değerli emekleri nedeniyle Prof. Filiz Ali’ye takdim edildi. 1998 yılında kurduğu Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi ile pek çok genç müzisyenin kariyerine de eşsiz katkılarda bulunan piyanist, müzikolog, müzik eleştirmeni ve yazar Prof. Filiz Ali’ye ödülünü Bülent Eczacıbaşı verdi.

İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise klasik müziğe getirdikleri anlayış ve oda müziği repertuvarı konusundaki yetkinlikleri ile büyük beğeni toplayan ve 2015 yılında müzikal yolculuğunun 70. yılını kutlayan yaylı çalgılar dörtlüsü Borodin Quartet’e sunulacak. Borodin Quartet, ödülünü piyanist Boris Berezovsky’nin de solist olarak yer alacağı, 4 Haziran Perşembe akşamı Aya İrini Müzesi’ndeki konserinden önce alacak.

  1. İstanbul Müzik Festivali bir dünya prömiyeriyle başladı

 

Törenin ardından İstanbul Müzik Festivali, Hasan Niyazi Tura’nın festival tarafından sipariş edilen yeni eserinin dünya prömiyeriyle açıldı. Hasan Niyazi Tura’nın Çanakkale Savaşı’nın 100. yılına ithafen, Çanakkale gazisi dedesi anısına yazdığı Şehidin Türküsü adlı eserini şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) ve tenor Serkan Bodur seslendirdi.

Orkestra daha sonra, yurtdışındaki pek çok yarışmadan ödüllerle dönen 18 yaşındaki genç piyanist Can Çakmur’a eşlik ederek Shostakovich’in 2. Piyano Konçertosu eserini icra etti. Güher ve Süher Pekinel’in Pekinel Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler programına kabul edilen genç piyanist, 2014 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Genç Müzisyeni, 4. Franz Liszt Genç Piyanistler’de üçüncülük ve Bartok özel ödülü gibi pek çok başarısıyla adından sıklıkla bahsettiriyor. Konser BİFO’nun seslendirdiği, festivalin temasına atıfta bulunan Mussorgsky’nin Bir Sergiden Tablolar adlı eseriyle sona erdi.

 

  1. İstanbul Müzik Festivali’nin Açılış Töreni ve Konseri, İKSV Resmi İletişim Sponsoru Vodafone’un desteğiyle muzik.iksv.org/tr, vodafone.com.tr/red adresleri ve Vodafone TV üzerinden canlı yayınlandı.

Festivalde ilk hafta

1 Haziran Pazartesi: Dünyanın en önemli orkestralarından Berlin Filarmoni’nin viyolonsel grubundan oluşan 12 Çellist, 1 Haziran akşamı 20.30’da Aya İrini Müzesi’nde dinleyicilerle buluşacak. Bach’tan Fransız şansonlarına ve Piazzolla’ya uzanan konser programında ayrıca Cemal Reşit Rey’in öğrencisi, besteci Tayfun Erdem’in Mavi Kelebeklerin Marşı’nın Türkiye prömiyeri de yer alıyor.

2 Haziran Salı: 40 yılı aşkın bir süredir dünyanın en ünlü orkestra ve sanatçılarıyla birlikte çalışan, 2011 İstanbul Müzik Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü sahibi Gidon Kremer, sıradışı bir konser deneyimi için yeniden festivalin konuğu oluyor. 2 Haziran Salı akşamı 20.30’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki konserde, hem şef hem de solist olacak Gidon Kremer ve topluluğu Kremerata Baltica, dinleyenleri Piazzolla’nın “Buenos Aires’in Dört Mevsimi”nden  Truman Show, Saatler (The Hours) ve Sihirbaz (The Illusionist) gibi filmlere bestelediği müziklerle de bilinen Philip Glass’ın “Amerikan Dört Mevsimi”ne benzersiz bir yolculuğa çıkartacak. Çeşitli multimedya sanatçılarının bu projeye özel hazırladıkları video enstalasyonları eşlik ederek konseri görsel bir şölene dönüştürecek.

 

4 Haziran Perşembe: Borodin Quartet, Grammophone dergisinin “büyük Rus piyanistlerinin gerçek halefi” ilan ettiği virtüöz piyanist Boris Berezovsky ile birlikte 4 Haziran akşamı 20.30’da Aya İrini Müzesi’ndeki konserde festivalin bu yılki “Kültürel Manzaralar” temasını zenginleştiren bir program sunacak. Global Yatırım Holding sponsorluğunda gerçekleştirilecek konser öncesinde Borodin Quartet’e festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü takdim edilecek.

5 Haziran Cuma: Süreyya Operası’nda 5 Haziran akşamı 20.30’daki “İspanyon Manzarası” başlıklı Işıklar Holding AŞ sponsorluğundaki konserde, ünlü piyanist Angela Hewitt‘i ağırlayarak dinleyenleri Granados’un danslarından Falla’nın fantezilerine, İspanyol manzaralarını keşfe çıkaracak.

Ayrıntılı bilgi için: muzik.iksv.org

İstanbul Müzik Festivali’ni sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/istanbulmuzikfestivali

twitter.com/muzikfestivali

instagram.com/istanbulmuzikfestivali