Akbank Caz Günleri’nde Haziran Esintisi! / YAŞAM KAYA

Akbank Caz Günleri 2 Haziran 2015 Salı günü caz severlerin gönlünü fethetmeye çıkarken, cazın festivaller dışında da artık kendisine yer bulmaya başladığını görüyoruz. Köklü bir caz kültürünün toplumun genç tabakasına yayıldığı şu günlerde İKSV İstanbul Caz Festivali öncesinde İstanbul’ un önemli caz sanatçılarını ağırlayacak olması heyecan verici bir durum. Geçtiğimiz yıllarda neredeyse tamamını takip ettiğim ‘Akbank Caz Festivali’ şehrin cazla tanışma kültürünü gitgide her kesime doğru açıp, genel anlamda tüm toplumla bütünleşmiş bir caz kitlesi yaratmayı başarabildi. Sonuçta her ne üretirseniz üretin, karşınızdakine yaptığınız sanatı nasıl sunuyorsunuz, işte asıl problem bu. Cazı önce Neşet Ertaş’la buluşturup daha sonra tasavvuf müziğiyle iç içe geçiren üretimleri boy boy sahnelerde gösterirseniz herkes kendisinden bir parça bulduğu caza karşı duygusal yakınlık hissedecektir. Bunu başarabilen Akbank Caz Kültürü, geçmişten günümüze kadar uzanan üretimleriyle dikkatlerini üzerine çekmeyi başarıyor.

Caz günlerinin doğası gereği, festivaller dışında yer alan grupların üretimleri kendi çapında dünyada ses getirmiş isimlerden oluşuyor. Bir caz eleştirmeni olarak yarın başlayacak konser dizilerinde sizlere önereceğim üç grup olacak. Bunlardan ilki festivalin açılış konserinin olduğu ‘Amerikan Trio’ grubu. Dünyanın en önemli gitaristi Dave Allen; dünyaca ünlü Carmen McRae, Dizzy Gillespie, Tony Bennett, Hampton Hawes, Chet Baker, Philip Glass, Randy Brecker gibi sanatçılarla çalışan baterinin büyük ustası Joey Baron; New York’lu bas gitarist Drew Gress’ den oluşan topluluğun insanları etkileyen geniş caz yelpazesi açılışa dam vuracak. Dave Allen’ı yakinen dinleyen birisi olarak New York çevresinden başlayıp dünyanın uzak köşelerine kadar insanları kendisine hayran bırakan caz gitaristini mutlaka ama mutlaka canlı olarak görmenizi isterim.

karima-nayt_2757_1

İkinci olarak önereceğim isim Cezayirli ünlü caz sanatçısı Karima Nayt. Ekim ayındaki Akbank Caz Festivali’nde dinlediğimiz Lübnanlı trompet ustası İbrahim Maalouf’un ardından Kuzey Afrika bölgesinden bir caz sanatçısını dinleyecek olmamız mükemmel bir durum. Kahire’den 2007 yılında ayrılıp İsveç’te solo albümü “Quoi d’Autre?”‘u çıkardı. 13 farklı karakter hakkında 13 şarkı içeren albüm 2013’te İsveç Folk & Dünya Müziği Ödülü Yarışması’nda 2012 yılının en iyi CD’si ödülünü kazandı. Büyüleyici sese sahip Karima’yı 30 haziranda kaçırmayın.

senay-lambaoglu_2752_1

Üçüncü ve son olarak önereceğim isim ise Şenay Lambaoğlu. Almanya asıllı Türk cazcı öğrenimini Almanya’da ABD’de ve Türkiye’de tamamlayıp Nilüfer Verdi, Andreas Buchmann ve Kürşat Başar’la aynı sahneyi paylaşmış bir isim. 19. İstanbul Caz Festivali’nde Mederic Collignon ile albüm çalışması yapan Şenay, 2014 yılında ‘Zarf Tümleci’ adlı ilk kişisel albümünü çıkardı. Buğulu sesinin gizem dolu inceliklerinde cazı keşfetmek isteyenler 10 Hazirandaki konseri mutlaka not alsın.

Caz eleştirmeni olarak önerdiğim üç konser farklı kulvarda caza renk katan isimlerden oluşuyor. Bunların yanında ‘Akbank Caz Günleri’nde birbirinden güzel isimler sizleri bekliyor olacak.

Festivalin detaylarına

http://www.akbanksanat.com/akbank-sanat-beyoglu/konser/tarih

adresinden ulaşabilirsiniz. Konserler Akbank Sanat Çok Amaçlı Salon’da.

yasam.kaya@gmail.com