MEHMET ERGEN’den Dünyaca Ünlü Bir Oyun:PİLLOWMAN” / YAŞAM KAYA #GecmisSanatYazilari

İrlandalı yazar Martin McDonagh’ın, 2003 yılında yazdığı ünlü oyunu Yastık Adam, Mehmet Ergen’in akıl dolu rejisi ile Talimhane Tiyatrosu tarafından sahnelenmeye devam ediyor. 2004 senesinde Evening Standard Award; 2005’te ise Tony ödülleri alan oyun, 13 kasım 2003’te Londra’da oynanmaya başladığı günden bu yana büyük beğeni topladı. Bekir Çiçekdemir, Murat Garipağaoğlu, Murat Karasu, Serhat Tutumluer gibi sağlam oyunculardan oluşan kadrosu ile büyük ses getiren Yastık Adam, kara komedi öyküsü ile sahnelerimizde çok farklı duruyor.

Oyunda Katurian, çocuklara yönelik sapkın öyküler yazan bir kişidir. Yazdığı öyküler ülkenin dört bir yanında okunmaya başlayınca, sapıkça ölüm olgularının işlendiği çocuk öyküleri Ariel ve Tupolski adlı iki dedektif tarafından incelenmeye alınır. Öykülerden dolayı Yazar Katurian ve yazarın kardeşi Michal çocuk cinayeti zanlıları olarak tutuklanırlar. iki dedektifin karmaşık dünyaları ile acımasız bir sorgulama süreci başlar.

İn your face tiyatronun önde gelen yazarlarından Martin McDonagh, Yastık Adam oyununda aile ilişkilerinden yola çıkarak toplumsal sapıklığa kadar her türlü sevgi ağını sorguluyor. Derin psikolojik analizlerin de yer aldığı öyküde, Katurian ile Michal karakterleri sevgisiz büyüyen dünya toplumunun aynası niteliğinde. Ariel ve Tupolski dedektif olmadan önce geçirdikleri karanlık çocukluk günleri ile yine sevgiden yoksun kalmanın sonuçlarını gösteriyorlar.

Yazar psikanalitik tahlillerini oyuna yaymak için metni olabildiğine uzun tutmuş. Mehmet Ergen’in oyun metnini kısalttığı kesin. Fakat bu kısaltma dahi oyunun yorucu öyküsünü hafifletmeye yetmemiş. Bir anne babanın sapık fantezisi yüzünden sevgiden yoksun yetiştirilen Michal’in hüzünlü dünyası ile yine aynı anne baba tarafından bolca sevgi aşılanarak yetiştirilen Katurian’ın öyküleri oyunun ana hatlarını oluşturuyor. Özellikle iki kardeşin cinayet sorguları ve birbirleriyle diyalogları seyircileri derin bir hüznün içine sürüklüyor. Mehmet Ergen’in abartıya kaçmayan duygusal tahlilleri, sevgiyi öne çıkaran rejisi metni izlenir kılıyor.

Murat Karasu ve Serhat Tutumluer Ayrıcalığı

Oyunda Katurian’da karşımıza çıkan Serhat Tutumluer tiyatro sahnelerinin görmeyi arzuladığı bir oyuncu. Karakterinin ölüme doğru gittiği yolda, önce kardeşini daha sonra da öykülerini kurtarmak için verdiği çabayı çok güzel yorumluyor. Murat Karasu iyi polis Tupolski’de, kötü polis Ariel’in çatışma dolu yaşamını gözler önüne getiriyor. Bunu yaparken ses tonunu iyi kullanmış. Sorgulama sahnelerinde seyirciye merak duygusu yüklüyor. Murat Karasu, yönetmen olarak değil oyuncu olarak sahnelerde yer almalı. Muhteşem bir oyuncu kendisi. Bekir Çiçekdemir, kötü polis Ariel’in işkence sahnelerinde psikopat bir görüntü veremiyor. Öykülerin okunarak yorumlandığı sahnelerde ve çocukluk yıllarına gittiği bölümlerde rolünün hakkını vermiş. Hafif düzey zeka gerisi Michal karakterinde Murat Garipağaoğlu, Serhat Tutumluer’le girdiği diyaloglarda çok durağan kalıyor. Sevgisiz büyüyerek yetişen karakterini tekrardan analiz etmeli. Kız çocuğunu öldürdüğünü iddia ettiği sahnede biraz daha hırçın olabilirdi.

Yastık Adam, Mehmet Ergen’in çevirisi ve yönetimiyle sahnelerimize renk katan bir gösteri. Daha önce ‘Leenane’ın Güzellik Kraliçesi’, ‘Inishmorelu Yüzbaşı’ ve ‘Inishmaan’ın Sakatı’ oyunları ülkemizde tiyatro severler tarafından büyük beğeni toplayan yazar, Yastık Adam da aynı beğeniyi veremiyor. Mehmet Ergen’in olağanüstü çabası ile güzel bir şekle bürünen oyun, sezon bitmeden mutlaka izlenmeli.