PİNK MARTİNİ ŞARKILARI VOLKSWAGEN ARENADA

Pink Martini’nin toz pembe şarkıları
18 Ekim’de, Volkswagen Arena’da.

Romantik ve nostaljik tadıyla Türkiye’de en sevilen gruplardan biri haline gelen Pink Martini, yepyeni Avrupa turnesi kapsamında Pasion Turca organizasyonu ile 18 Ekim’de İstanbul Volkswagen Arena’ya geliyor.

Geçtiğimiz yaz Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda, ilk kez İspanyol Flamenko caz yıldızı Buika ile sahne alan Pink Martini’nin şarkılarına o konserde grubun diğer vokalisti, sarışın rock hatunu Storm Large eşlik ediyordu; bu kez Volkswagen Arena’ya grubun asıl divası China Forbes eşlik ediyor olacak. Storm bana göre daha içten ve deli dolu ama kimileri de China’nın romantikliğini ve zarafeti seviyor.

Harvard Üniversitesi’nden iki arkadaş China Forbes ve Thomas Lauderdale’in kurduğu Portland çıkışlı, Pink Martini şarkılarının çeşitliliğine bakıldığında tam bir global pop grubu.

Pink Martini’nin onlarca farklı dilde şarkılarıyla büyük bir orkestra havası verdikleri ekiplerinde, hemen her müzisyenin Klasik müzik geçmişi var. İş şarkılara karar vermeye gelince, grubun beyni, kurucusu ve bestecisi Thomas Lauderdale, seçtikleri Napolitan şarkılardan, şansonlara kadar repertuvara ilk el atan kişi oluyor.

Pink Martini şarkıları içinde benim bir dinleyici olarak en sevdiğim hala dinlemeye bayıldığım “Lilly”…

30 yıllık kariyerinde Madonna’nın bile ancak “La Isla Bonita” şarkısını öğrenebilen yurdum dinleyicisi tüm bu yıllar içinde Pink Martini’den de ancak iki üç şarkıyı tam öğrenebildi. Biri onları bugünlere taşıyan ve Fransa’da da hit olan “Sympatique” ve diğeri de aşk manifestoları “Amado Mio”…

Ne var ki Pink Martini’nin konserlerinde o romantik ve büyük orkestra şıklığı hemen hemen tüm şarkıları büyük bir keyifle dinlenir hale getiriyor. Grubun repertuvarında ayrıca “Sway” gibi “Quizas Quizas Quizas” gibi tüm zamanların en ünlü şarkıları ve henüz şarkıda geçtiği için bir türlü imara açılamayan “Üsküdar “ şarkısı da var.

Türkiye’de pek sevilen Pink Martini, konserlerinde kısa bir süredir Yeşilçam şarkısı “Aşkım Bahardı” ile ekstra coşku da yaratıyor; hele hele her Pink Martini konserinde sıra “Brazil” şarkısına geldiğinde ise dertler unutuluyor ve şarkılarla güzelleşiliyor. Pink Martini’nin toz pembe şarkıları 18 Ekim’de, Volkswagen Arena’da.