“Emek” ve “Sinema” Grand Pera ve Cinemo ile yeniden!

Emek Sineması, 600 kişilik seyirci kapasitesi, 1.250 m2’lik fuaye alanı
ve yüksek teknolojik donanımıyla kapılarını açmaya hazırlanıyor.

İstiklal Caddesi’ndeki Grand Pera projesi kapsamında, tüm resmi kurum ve kuruluşların bilgi, izin ve onayları dahilinde, iç bezemeleri renove edilerek, inşa edildiği dönemin mimari özelliklerine uygun şekilde yeni mekânına taşınan Emek Sineması, sinemaseverlerle buluşmak için gün sayıyor. Güneş ışığı alan, 11 metre yüksekliğinde cam tavanlı, Haliç ve Beyoğlu manzaralı 1.250 m2’lik fuaye alanına sahip 600 kişilik Emek Sineması; 800 kişilik 8 yeni sinema salonu ve 150 kişilik teleskopik oturma düzenine sahip tiyatro salonuyla birlikte, tüm ihtişamıyla Grand Pera’nın en üst katında, Mart 2016’da kapılarını açacak. Grand Pera, toplamda 1.550 kişiye ulaşan koltuk kapasitesiyle sinemaseverlerin ve kültür-sanat tutkunlarının vazgeçilmez mekanlarından biri olacak. Sinema sunum teknikleri açısından en yüksek teknolojik donanıma sahip olacak Emek ve 8 sinema salonunun yönetimini, yenilikçi bir anlayışla hizmet vermeyi hedefleyen, yeni sinema işletmesi Cinemo üstlenecek. Ticari anlamda Grand Pera’ya entegre olan Cinemo, Emek başta olmak üzere sinema kompleksinin sürdürülebilirliğine zemin yaratacak. Projenin kültürel faaliyetlerinde söz sahibi olacak Yedi Sanat ve Kültür Vakfı desteğiyle, yönetmen haftaları, özel gösterimler, ödüllü film ve yönetmenler gibi projelere de salonlarını açacak Cinemo, üstün teknolojik altyapısıyla, Beyoğlu’nu yeniden sinemanın cazibe merkezi haline getirecek.

Emek Sineması, sahne performanslarına da ev sahipliği yapacak…
Yeni mekanında, misafirlerinin konforunu, sağlığını ve güvenliğini ön plana alan Emek Sineması ayrıca sahne performanslarına da ev sahipliği yapacak. Emek Sineması, ihtiyaç durumunda, fonksiyonel sahnesiyle birlikte her türlü ses ve ışık sistemi için uygun teknik altyapıyı sunacak. Emek sahnesinde ayrıca, kulis alanı da yer alacak. Modern teknolojiyle donatılmış Emek, özel ses yalıtımlı, akustik kontrollü salonuyla ziyaretçilerini ağırlayacak. Emek’le birlikte hizmet verecek yeni salonlar, yeni nesil üç boyutlu ses teknolojisi Dolby Atmos, 4K sinema projeksiyonu ve 3D deneyimi gibi özellikleriyle sinema dünyasına yeni bir soluk getirecek.

Yeni mekânındaki Emek ile sinema yeniden…
Çağdaş güvenlik ve mimarlık standartları doğrultusunda, gelecek nesillere hizmet verebilecek niteliğe kavuşturulan Emek Sineması’nın taşıma çalışmaları, 1924 yılındaki orijinal projeye uygun olarak gerçekleştirildi. Emek Sineması’nın, Topkapı Müzesi’nin restorasyonunda görev alan uzman ekip tarafından numaralandırılarak yerinden sökülen duvar ve tavan bezemeleri, atölyede konservasyon ve restorasyondan geçirildikten sonra orijinal yerlerine yerleştirildi. Temel kaygısı güvenlik, hijyen, estetik ve tarihi dokuya saygı olan çalışmalarla, Emek Sineması’nda daha önce problem teşkil eden deprem güvenliği, yangın ve acil çıkış gibi kritik zorunluluklar yerine getirildi; geniş fuaye alanı, izleyici konforu, teknolojik yeterlilikler gibi temel ihtiyaçlar karşılandı.

Cinemo Hakkında

Grand Pera ile birlikte Mart 2016’da hizmete girecek yeni sinema işletmesi Cinemo, sinema kültürüne katkı sağlamak ve yol göstermek amacıyla kuruldu. Cinemo, gişe filmlerinin yanı sıra festival filmlerine de destek ve mekân sağlamayı hedefliyor. Grand Pera’da hizmete girecek Emek Sineması ve diğer 8 salonun işletmesini, yenilikçi bir anlayışla çalışan Cinemo markası üstleniyor.

Grand Pera Hakkında

19. yüzyıldan bu yana çekim merkezi ve alışveriş kültürünün sembolü olan Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesi’nin kalbinde Mart 2016’da kapılarını açacak Grand Pera, kültür, sanat, eğlence, moda ve gastronominin hizmetine sunulan yeni nesil bir yaşam merkezi. Grand Pera, Madame Tussauds Müzesi’nin yanı sıra tarihi Cercle d’Orient binası, 1.250 m2’lik fuaye alanına sahip 600 kişilik Emek Sineması, toplam 800 kişilik 8 yeni sinema salonu ve 150 kişilik teleskopik oturma düzenine sahip tiyatro salonu ile 1.550 kişiye ulaşan seyirci kapasitesiyle, İstanbul ve Türkiye’nin cazibe merkezlerinden biri olmayı hedefliyor. Grand Pera’da ayrıca zengin etkinlik programıyla sanatın her dalına hizmet verip ulusal ve uluslararası gösterilere ev sahipliği yapacak performans ve gösteri merkezi yer alıyor. Beyoğlu’nun ruhunu yansıtan pasaj anlayışı ve “Beyoğlu Yeniden” konseptiyle hayata geçirilen Grand Pera, çağdaş ve uluslararası standartlar ekseninde, bir dönemin ruhunu yeniden canlandırmayı amaçlıyor.