SALONDA BU HAFTA (8-9 OCAK 2016)

Enerji dolu kıpır kıpır Kırıka

2000 yıllında kurulan Kırıka, Organize İşler ve Dondurmam Gaymak filmlerine verdikleri Pireli Sirto ve Hicazkar Zeybek parçalarıyla dikkatleri üzerine çekti. 2008 yılında Baykuş Müzik’ten yayımladıkları ilk albümleri Kaba Saz, büyük beğeni topladı ve Bant ile Roll dergileri tarafından yılın en iyi albümleri arasında gösterildi. Zeybekleri, rebetikoları, tangoları, oyun ve kasap havalarıyla birleştirerek kendi bestelerinden oluşan özgün müzikleriyle daha geniş kitlelere ulaşmayı başardılar. Tamamı kendi repertuarlarından oluşan parçaları seslendirdikleri bu albüm, Bant dergisi tarafından yılın en iyi albümü ödülüne layık görüldü. Grubun ikinci albümleri Yılların Ettiği’nin tanıtım konserini 2013’ün Ocak ayında Salon’da enerji dolu ve kıpır kıpır bir konserle gerçekleştirdi.

Salih Nazım Peker (cura, abdal sazı, elektro saz, buzuki, tzouras, bağlama, lavta, banjo, solo vokal), Orçun Baştürk (davullar, ziller, tef, bongo, shaker, asma davul, glockenspiel, geri vokal), Erdoğan Türksever (perdeli ve perdesiz elektrikli bas gitarlar, geri vokal) ve Özgür Yılmaz’dan (elektrikli gitar, geri vokal) oluşan Kırıka, 8 Ocak Cuma akşamı 22.00’da kendilerine has müzikleriyle yeniden Salon’un konuğu olacak.

Huzur Veren Sesleriyle Nilipek ve Can Kazaz

Nilipek – nam-ı diğer Nil İpek Hülagü – indie, rock ve akustik poptan beslendiği, kendi deyimiyle “MıyMıy Pop” türünde verdiği eserlerden oluşan ilk stüdyo albümü Sabah’ı, 2015’in sonbaharında dijital platformalarda yayımladı. Aynı zamanda çizim yapıyor. Klavyede Ozan Tekin, basgitarda Tufan Büyükgüngör, gitarda Can Aydınoğlu ve davulda Çağlar Aytan’la birlikte sahneye çıkan Nilipek’in kendisi de ukulele, keman, piyano ve bas gitarla ilgileniyor. Can Kazaz ise MC Recep adlı hip hop, rap tabanlı ve siyasi parodi müzikleriyle gün geçtikçe tanınırlığını artırdı. Akustik ekoloji ve yeni müzik kompozisyonu gibi alanlarda akademik çalışmalar yürüten Kazaz, 2012 yılında Bir Albüm, 2014’te ise Yolar ve Su ile Kesme Bardak isimli albümlerini yayımladı. Albümlerinde çoğu enstrümanı kendi çalan ve tüm prodüksiyonu üstlenen Can Kazaz, pastoral öğelerle süslediği alternatif pop/folktan, umutlu ve enerjik balladlarına uzanan geniş müzik yelpazesini dinleyicilerle paylaşıyor. Kazaz, geçtiğimiz Temmuz ayında 22. İstanbul Caz Festivali kapsamında Kadıköy’de gerçekleştirilen “Gece Gezmesi” etkinliği kapsamında da performans sergiledi.

İstanbul bağımsız müzik sahnelerinin yetenekli ve adını şimdiden kanıtlamış iki ismi Nilipek ve Can Kazaz, 9 Ocak Cumartesi akşamı 21.00’da bu çok özel konser için Salon’da bir araya geliyor.

Bilet Bilgileri

Etkinliklerin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir. İKSV ana gişesi Pazartesi’den Cumartesi’ye her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ve Salon’daki NT Live gösterimlerinin gerçekleştirileceği Pazar günlerinde 12.00-20.00 saatleri arasında açıktır. Etkinliğin olmadığı Pazar günleri gişe kapalı olacaktır. Ayrıca Salon etkinliklerinde Vodafone Red ve Vodafone FreeZone üyelerine bir bilet alana ikinci bilet hediye.

Lale Kart sahipleri %25’e varan indirimlerden yararlanabilirler. Ayrıca Lale Kart’ın en genç kategorisi Mavi Lale Kart ile siz de İKSV’yi destekleyebilir, tüm Salon İKSV etkinliklerinde %10 indirimden yararlanabilirsiniz. Mavi Lale Kart yalnızca 50 TL. Ayrıntılı bilgi için: lalekart.org

MasterCard da Salon etkinliklerine katkı veren kurumlar arasında yer alıyor.

Reklamlar