FOSFORLU CEVRİYE / FÜSUN BALKAYA

Ayça Varlıer’ in müzikal boyunca gösterdiği performans hayranlık ötesi bir rüya görüntüsünü, güzel fiziği ile de bezeyerek seyircinin nefesini kesmiştir.

Başkent Ankara’da şiddet mağduru kadınların ihtiyaçlarının giderilmesi yönünde bir dernek tarafından toplanan gelirin kullanılacağı kararı Tiyatro Kare oyuncularını mutlu etti.

FOSFORLU CEVRİYE VE MÜZİKAL

Suat Derviş romanı olan ‘fosforlu Cevriye’ Tuncer Cücenoğlu uyarlaması ve Serkan Üstüner rejisi ile müzikal anlamda doyurucu bir çalışma olmuştur.

Dekor, kostüm ve ışık tasarımlarında Ayça Varlıer Pelit, Hale Eren, Yüksel Aymaz imzalarını taşıyan oyunda özgün müzik Eylem Pelit,Candan Baş dramaturji Cevdet Canver isimlerini de öne çıkarmıştır.

İstanbul’un Galata semtinde yaşanan eski bir aşk hikayesini anlatan oyun da, tüm ilgiyi üzerine çekebilen güzel ve zeki bir fahişe olan fosforlu Çevriye ‘nin ibretlik öyküsü anlatılmıştır.

Fosforlu sürgünden kaçış sonrası İstanbul da rastladığı siyasi düşüncenin getirdiği idam mahkumiyeti etiketini üzerinde taşıyan sevdiği adamla yaşadığı bir aşk hikayesi, hem fosforluyu mutlu etmiş, hem de başın sonu olarak fosforlunun akıbetini etkilemiştir.

KADIN VE ŞİDDET

Bu aşk hikayesinde aşk’ı örselenmeden, cinsellik ötesi duyguların sevginin kollarında yaşayan fosforlu çok mutlu olmuştur. Bu güzel aşk bitmemiş ama tamamlanamamışlığın hüznünde ilk günkü tazeliğini aşk olarak fosforlu ’nun ruhunun güzelliğin de dün ve bugün olduğu gibi yarın da korumaya ve kalıcılığını da çoktan taşımayı amaçlamıştır.

NEDİM SABAN VE TİYATRO KARE MARKASI

Genel Sanat Yönetmeni olarak Tiyatro Kare’ nin onca başarısında imzası bulunan Nedim Saban yine müzikal tür tanımını en doğru şekilde örnekleyen fosforlu müzikali ile zirveye oturmayı hem de hak ederek oturmayı bilmiştir.

Nedim Saban yaptığı tüm projelerinde elde ettiği başarısı ile Tiyatro Kare’ye bir marka niteliği kazandırmıştır.

İlklerin ,yenilerin ve başarıların yılmayan savaşçısı Nedim Saban pırıl,pırıl bir tiyatro sevdalısı olarak başarıyı çalışarak yakalamış ve haklı gururu da elde etmiştir.

AYÇA VARLIER, FATİH DÖNMEZ, PINAR YILDIRIM, CEM GÜLER, MERT CARİM, ECE DURAN

Ayça Varlıer’ in müzikal boyunca gösterdiği performans hayranlık ötesi bir rüya görüntüsünü, güzel fiziği ile de bezeyerek seyircinin nefesini kesmiştir.

Çok tanıdık hikayenin müzikal türde zorluğu aşıldığı gibi beklenilenin ötesine geçen tadı sahneler arası geçişlerde bütünlüğe giden yolda gerçekten oyunun muhteşemliği,bu muhteşemliğe tüm oyuncuların katkısı, gerçekten birbirleriyle yarışırcasına oyun da gerçekleşmiştir.

Birden fazla rolün bu başarılı oyuncu kadrosu tarafından paylaşılması, müzik, şarkı, dans ve performansın çağdaş örneği olarak fosforlu müzikali erişilmez zor bir örnek olarak hafızalarımıza kaydedilmiştir.

Ayça Varlıer kadına şiddetin en çok yaşandığı fahişe tanımı adı altında da ezilen kadın kimliğini ortaya çıkarmada eşsiz bir oyunculuk ortaya koymuştur. Canlı, enerjik, güzel, sabırsız, seven yüreğinin de sesini dinleyen Fosforlu Cevriye’ nin sesine vuran hüznün büyüsünde daha da oyunculuğunu taçlandırdığını görmemiz mümkün olmuştur.

Fatih Dönmez, Pınar Yıldırım, Cem Güler, Mert Carim, Ece Duran oyunculukları ile yaptıkları katkılar oyunun başarısındaki diğer önemli güç halkaları olmuştur.

BAŞKENT ANKARA VE ŞİNASİ SAHNE

İstanbul da yakalayamadığım ‘‘Fosforlu Müzikali’ni’’ Başkent Ankara’da “kadına şiddet” içerikli anlamlı bir gece de seyretmenin mutluluğu da bu muhteşem müzikalin etkisini yüreğim de daha da arttırmıştır.

FÜSUN AKMEN BALKAYA
18.ARALIK .2015/Şinasi Sahne-Ankara.

Reklamlar