Irkçılıkla Suçlanan OSCAR Ödülleri’nde Ödül Yönetmeliği Değişiyor!

Irkçılık ve ayrımcılık tartışmalarıyla gündeme gelen Oscar Ödüllerinin yapısında değişikliğe gidiliyor. Ödüllerin düzenleyicisi Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, bir dizi yapısal değişiklik kararı aldı. 14 Ocak’ta açıklanan 88. Oscar Ödülleri’nin aday listesindeki bütün oyuncu adaylıklarının -tıpkı geçen yıl olduğu gibi- beyaz isimlerden oluşması ‘Oscar Hâlâ Çok Beyaz’ (OscarStillSoWhite) etiketiyle sosyal medyada tepkilere neden olmuştu. Hatta Spike Lee, Jada-Pinkett Smith ve Will Smith, sinema dünyasını ödül törenini boykot etmeye çağırdı. Tartışmanın büyümesi üzerine Akademi’nin siyahi Başkanı Cheryl Boone Isaacs, 19 Ocak’ta yazılı bir açıklama yaptı. Değişim için zamana ihtiyaçları olduğunu söyleyen Isaacs, üyelerin oryantasyonu konusunda çalıştıklarını belirterek sinemacılardan ‘anlayış’ beklemişti.

ÖMÜR BOYU OY HAKKI SONA ERİYOR

Oscar töreninin boykot edilme tehlikesi üzerine Akademi somut adımlar attı. Özel bir toplantı yapan Akademi Komitesi, oylama sisteminden üyelik sürecine kadar bir dizi değişiklik kararı aldı. Buna göre, Akedemi’nin 6 bini aşan üyelerinin oylama statüsü gözden geçirilecek. Yani, Akademi’ye üye olan her sinemacı ömür boyu oy veremeyecek; gerekirse oy verme statüsü değiştirilecek. Sadece ödül veya adaylık almış isimler ile 30 yıl boyunca oy kullanmış sinemacılar süresiz oy hakkına sahip olacak. Onlar haricindeki üyelere son 10 yılda akfif olarak sinema sektöründe yer alıp almadıklarına bakılarak oy hakkı verilecek. Akademi’nin yönetim kurulu da ‘çeşitlenecek’. Akademi’nin karar komitesi olan 51 kişilik Governorlar Kurulu’na üç yeni üye alınırken, başkan tarafından belirlenecek üyeler, yönetim kurulu tarafından onaylanacak.

Gelinen noktada Akademi, 28 Şubat’taki ödül töreninin boykot edilmesi ve son yıllarda izlenme oranları düşen Oscar ödüllerinin itibarının tehlikeye girme ihtimali karşısında bir hamle yaptı. İki yıl üst üste bütün oyuncu adaylarının beyaz olması konusunda “Bunu aşmamız gerek.” diyen Isaacs, dün AP’ye yaptığı açıklamada, kadın üyeler ile azınlığa mensup üyelerin sayısının 2020’ye kadar mevcudun iki katına çıkarılacağının sözünü verdi. Hedef, halihazırda % 23 olan kadın üye oranını % 48’e, % 6’larda olan ‘renk’ oranını % 14’lere çıkarmak. Mevcut durumda, yaş ortalaması 63 olan Akademi üyelerinin % 94’ü beyaz, % 77’si erkek.

CHARLOTTE RAMPLING’DEN İLGİNÇ ÇIKIŞ

Bütün bu tartışmalar içinde en ilginç açıklama İngiliz oyuncu Charlotte Rampling’den geldi. Sonradan ‘yanlış anlaşıldığını dile getirse de Rampling, Fransız Europe 1 radyosuna verdiği demeçte Oscar boykotunu “beyazlara karşı ırkçılık” olarak değerlendirdi. 45 Yıl filmiyle En İyi Kadın Oyuncu dalında yarışacak Rampling, “Belki de siyahi oyuncular Oscar’a aday olacak kadar iyi değildir.” sözleriyle tepki çekti.

Akademi’nin kararı genel olarak olumlu karşılansa da siyahi sinemacılar açıklamaya temkinli yaklaşıyor. Hotel Rwanda (2004) filmiyle Oscar’a aday olan Don Cheadle, bu ‘deneme’nin güzel olduğunu, ancak esas sorunun ıskalandığını düşünüyor: “Oscar adaylıkları bir belirti; hastalığın kökünü kurutmak gerekir. Sektörde çalışan siyahilerin, kadınların ve azınlıkların sayısına, onların hangi kademelerde ne kadar görev alabildiklerine bakmak önemli.” Selma’nın yönetmeni Ava DuVernay ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Akademi’nin hamlesini “uzun bir yol için iyi bir adım.” sözleriyle değerlendirdi. DuVernay, “Kadınlar ve siyahiler için zorlu bir yolculuk.” yorumunu yaptı.

K: Zaman

Reklamlar