2015’TE ÇATALHÖYÜKTE Keşfedilenler!

Sculpted and painted animal head feature from B132

Yapı Kredi’nin 1997 yılından beri ana sponsorlarından olduğu Çatalhöyük kazıları geçmişin sırlarını aralamaya devam ediyor. 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren kazılarda geçtiğimiz yıl elde edilen en ilginç buluntulardan biri sıvalı, boyalı ve içine göz olarak obsidiyen yerleştirilmiş baş oldu. Hayvan ya da insan olarak yorumlanabilecek bu objenin bugüne kadar Çatalhöyük’te benzerinin görülmediği bildirildi. 2015 yılı kazılarında farklı bir taş figürinin yanı sıra geometrik desenlerle süslenmiş duvarlar, fırınlar, oturma köşeleri, boğa kafatasları da gün ışığına çıkarıldı.

Dünya Mirası listesine giren birkaç prehistorik merkezden biri olan Çatalhöyük kazılarını 1993 yılından bu yana yöneten Çatalhöyük Kazı Başkanı Prof. Dr Ian Hodder, 2015 döneminde elde edilen yeni bulguların Çatalhöyük’ün eşitlikçi bir toplum olup olmadığı tartışmalarına da yeni bir boyut kazandırabilecek nitelikte olduğunun altını çizdi.

“Eşitlikçi toplum” tartışmalarına yeni boyut

Daha önce elde edilen bulgular ışığında Çatalhöyük’te herhangi bir lider olmadığı, erkek ve kadınların aynı toplumsal rollere sahip olduğu gibi sonuçların elde edildiğini belirten Çatalhöyük Kazı Başkanı Prof. Dr Ian Hodder: “2015 yılında çok önemli buluntulara ulaşılmasının yanı sıra özellikle Kuzey alanındaki bir binada yapılan kazılar sonucunda yeni bakış açıları da kazanıldı. 2015 yılındaki kazılarımızda en büyük binayı ortaya çıkardık. Binanın Güney bölümünde yer alan en geniş odada ocak ve fırınlar bulunuyor. Bu odayı daha kalabalık olan gruplar için yemek hazırlama ve tüketme bölümü olarak düşünebiliriz. Bu özel binanın toplu aktiviteler için özel bir yer yoksa sadece sıra dışı bir alan olup olmadığını bulmak için bir sonraki kazı dönemini bekleyeceğiz. Ancak bu alan Çatalhöyük’ün eşitlikçi bir toplum olup olmadığını doğrulamak için gereken tartışmaları yüzeye çıkarıyor. Bina 132 içerisinde pek çok gömütün yer almasından dolayı, eskiden gömü yeri olarak kullanılan alanlar üstüne yeni binaların inşa edildiğini tahmin ediyoruz. Şu anki ekibimiz de dahil olmak üzere bir çok yorumcu Çatalhöyük’ü ‘gömütlerin yer aldığı evleri içeren yapı’ olarak tanımlıyor. Ancak belki de bu bakış açısını değiştirerek etrafında inşa edilen binalar yerine gömütleri öncelik olarak ele almamız gerekiyor” dedi.

2015 buluntuları

Çatalhöyük’te 2015 yılında bugüne kadar bulunanların en iyisi olan bir taş figürin, Güney alanında sıvalanmış boğa kafası, zengin bir şekilde geometrik desenlerle süslenmiş duvarlar, fırınlar, oturma köşeleri, boğa kafatasları bulundu. Ayrıca kırmızı boyalı bir el figürü ile iyi korunmuş ambarlar ortaya çıkarıldı.

2015 kazı sezonu boyunca Duke ve UC Merced Üniversiteleri’nden gelen ekipler ayrıca Çatalhöyük’te dronlar ile bölgeyi analiz ederek, kazı yapılan alanları kayıt altına aldı.

   
 

Reklamlar