SALONDA BU HAFTA (9-14 MART 2016)

Vurgulu sözleri ve vokalleriyle Cate Le Bon folk, rock ve pop’u bir arada sunuyor
10 Mart Perşembe, 21.30

Folk, rock ve pop’un yeni yüzlerinden Cate Le Bon, Galler’in yetiştirdiği yeni şarkıcı ve söz yazarları arasında yer alıyor. 2007’de Super Furry Animals’dan Gruff Rhys’ın turnesinde dikkatleri üzerine çeken Le Bon, yine bir Rhys projesi olan Neon Neon’un bir albümünde vokalleriyle yer aldı. Hardcore, screamo grubu Funeral for A Friend üyesi Matt Davies’in solo albümüne de katkıda bulunan Cate Le Bon, Manic Street Preachers’a da birçok konserlerinde eşlik etti, albümlerine vokaliyle dahil oldu. Los Angeles’ta yaşayan ve kariyerine burada devam eden Galli şarkıcı, The Fall, Ty Segall, White Fence gibi birçok projeyi kurmuş veya dahil olmuş Tim Presley ile DRINKS adında bir albüm yayımladı. Neşeli şarkı sözleri, mutlu vokaliyle tanınan Cate Le Bon, Disney çizgi filmlerinin de büyük hayranı.

Çocukken dinlediği karışık kasetlerle Neil Young, Velvet Underground gibi sanatçı ve gruplarla tanışan Cate Le Bon için müzik, hayatının değişmez bir parçası. Kafasında kurguladığı müzikleri stüdyoya kaydeden, izole olmuşluğun izine müziğinde şekil veren Cate Le Bon, Salon dinleyicisini vurgulu sözleri ve vokalleriyle mest etmeye geliyor. Etkinlik biletleri ayakta, tam 45 TL, öğrenci 35 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Shakespeare’in kahraman savaşçısı Coriolanus’un hikayesi Salon perdesinde
14 Mart Pazartesi, 19.30

Artistik direktörlüğünü Josie Rourke’nin üstlendiği, Shakespeare’in politik manipülasyon ve intikam konulu trajedisi, Coriolanus, Mart’ta Salon’da izleyici ile buluşuyor. Roma’yı tehdit eden açlık ve yoksulluk karşısında geri dönen, şehrin koruyucu ve savunucusu Coriolanus’un gerçeklerle ve öfkeli halkla yüzleştiği mücadelesini konu edinen ve baş kahramanıyla aynı ismi taşıyan oyun Domar Warehouse prodüksiyonuyla izleyiciyle buluşuyor.

The Guardian’ın, “Akıcı, esprili, dahice bir yapım’ olarak nitelendirdiği oyunun başrol oyuncusu Tom Hiddleston için Indipendent ‘Çarpıcı bir güce sahip… Muhteşem” sözlerini kullanıyor. The Avengers, War Horse ve The Hollow Crown’dan tanıdığımız Hiddleston’a oyunda Jacqueline Boatswain, Peter De Jersey, Alfred Enoch, Deborah Findlay, Hadley Fraser, Mark Gatiss, Birgitte Hjort Sørensen, Elliot Levey, Rochenda Sandall, Helen Schlesinger, Mark Stanley ve Dwane Walcott eşlik ediyor. National Theatre Live işbirliği ile Coriolanus’un yüksek çözünürlüklü kaydı, 14 Mart Pazartesi, 19.30’da Salon perdesinden izleyicilerle buluşacak.

Kemençe ve bağlamanın yeni ustası Mark Eliyahu Balkanların ruhunu Salon’a getiriyor
11-12-13 Mart Cuma-Cumartesi-Pazar, Cuma-Cumartesi 21.30 / Pazar 20.00

Dağıstan doğumlu kemençe ve bağlama üstadı, derin melodilerin adamı olarak tanınan Mark Eliyahu, müzikolojist, besteci ve tar sanatçısı babasından aldığı mirasla müzik kariyerine başladı. Kemanda aradığını bulamayıp Türk, İran ve Azeri müziğine yönelen ve böylece İrlandalı-Yunan Ross Dally ve Bakülü müzisyen Adalat Vazirov’ın öğrencisi olan Eliyahu, 1999’da İsrail’e yerleştikten sonra babasıyla birlikte The Spirit of the East adlı albümünü yarattı. Kudüs Piyor Festivali’nden Uluslararası Ud Festivali’ne, Krakow Yahudi Festivali’nden İtalya’daki prestijli Fabrica Festivali’ne dünya festivallerinde hayranlıkla izlenen ve Paris Pompidou Center’daki konseri ile bir şehir efsanesine dönüşen Eliyahu, doğu-batı sentezinin kendini belli ettiği müzik türünün en bilindik temsilcilerinden bir tanesi olarak öne çıkıyor.

Ünlü bağlama ustası ve müzisyen Erkan Oğur’un yakın takipçileri arasında yer alan Mark Eliyahu, Ortadoğu ve Balkanların ruhunu, gözyaşını, sevincini vurmalı ve yaylıların mükemmel birlikteliğiyle hissettiriyor. Biletleri kısa sürede tükenen konserinde Eliyahu, özgün müziğini İstanbul’da dinleyici ile buluşturmak üzere Salon’un konuğu oluyor.

Bilet Bilgileri

Etkinliklerin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir. İKSV ana gişesi Pazartesi’den Cumartesi’ye her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ve Salon’daki NT Live gösterimlerinin gerçekleştirileceği Pazar günlerinde 12.00-20.00 saatleri arasında açıktır. Etkinliğin olmadığı Pazar günleri gişe kapalı olacaktır. Ayrıca Salon etkinliklerinde Vodafone Red ve Vodafone FreeZone üyelerine bir bilet alana ikinci bilet hediye. Öğrenci biletleri yalnızca ana gişe İKSV’den temin edilebilir. Etkinlik kapasitesi el verdiği sürece öğrenciler sınırsız sayıda indirimli bilet satın alabilirler.

Lale Kart sahipleri %25’e varan indirimlerden yararlanabilirler. Ayrıca Lale Kart’ın en genç kategorisi Mavi Lale Kart ile siz de İKSV’yi destekleyebilir, tüm Salon İKSV etkinliklerinde %10 indirimden yararlanabilirsiniz. Mavi Lale Kart yalnızca 50 TL. Ayrıntılı bilgi için: lalekart.org

MasterCard da Salon etkinliklerine katkı veren kurumlar arasında yer alıyor.

Reklamlar