KARI IKONEN TRIO” Akbank Sanat’ta

Müzik otoritelerinin takip edilmesi gereken yeni bir Avrupalı üçlü olarak tanımladığı Finlandiya’nın son yıllardaki en prestijli caz trioları arasında yer alan Kari Ikonen Trio, 30 Mart 2016, Çarşamba günü saat: 20.00’de Akbank Sanat’ta müzik tutkunlarıyla buluşuyor.

Kuzey müziğini Afro-Amerikan ve Doğu müziğiyle orijinal bir şekilde harmanlayan Kari Ikonen Trio, tüm dünyada büyük ses getiren 2013 yılındaki ilk albümleri “Bright”ın ardından, Nisan 2015’te ikinci albümleri “Beauteous Tales and Offbeat Stories”i yayınladı. Albüm kısa sürede Avrupa Caz Medya Listesi’nde üst sıralara kadar yükseldi ve dünyaca ünlü caz dergilerinin 2015’in En İyi Albümleri listelerinde yer aldı.

Piyanoda Kari Ikonen, kontrbasta Ara Yaralyan ve davulda Markku Ounaskari’den oluşan Kari Ikonen Trio, yeni albümlerinin dünya turnesi kapsamında Akbank Sanat’ta gerçekleştirecekleri konserlerinde özgün besteleri ve enerjileri ile izleyenlere farklı bir deneyim yaşatacak.

Etkinlik: ​KONSERKari Ikonen Trio

Kari Ikonen – Piyano
Ara Yaralyan – Kontrbas
Markku Ounaskari – Davul

Tarih: ​30 Mart 2016, Çarşamba
Saat: ​20:00
Yer:​Akbank Sanat
Bilet Fiyatı: ​Tam: 20 TL Öğrenci: 10 TL

Kari Ikonen Trio hakkında

İngiliz Jazz Journal’in “Doğaçlama yapan piyanolu üçlüler arasında tamamen orijinal bir deneme” diye tanımladığı, Kuzey’in müziğini Afro-Amerikan ve Doğu müziğiyle orijinal bir şekilde harmanlayan ve Finlandiya’nın son senelerdeki en prestijli caz üçlülerinden olan Kari Ikonen Trio, tüm dünyada ses getiren ilk albümü “Bright”ı 2013 yılında yayınladı. İkinci albümleri “Beauteous Tales and Offbeat Stories” Nisan 2015’te yayınlandı ve hemen NDR’nin “Haftanın Caz Albümü” seçilerek The Europe Jazz Media Listesi’nde üst sıralara yükseldi. Albüm aralarında Something Else! Reviews (USA), Marlbank 2015 Piano Trio Choice (UK), Music is Good (USA), VicTim of Jazz (RO), Kauppalehti, Jazzkeittiö, Etelä-Suomen Sanomat, Valon Kuvia, Jazzpossu ve Keskisuomalainen (FI) gibi pek çok derginin 2015’in En İyi Albümleri listelerine girdi. Finlandiya’nın Grammy’si olarak gösterilen Jazz-Emma Ödülü’ne “Yılın Caz Albümü” kategorisinde aday gösterildi.

2013 Yrjö Ödülü sahibi piyanist, besteci Kari Ikonen; Bob Moses, Ingrid Jensen, Magnus Broo, Vincent Courtois, Ron McClure gibi isimlerle sahne aldı. Amerika’da Julius Hemphill Bestecilik Ödülleri’nde ve İtalya’da Scrivere’de birincilik ödülü kazandı. Kontrbas virtüözü Ara Yaralyan ise Vardan Ovsepian, Brian Melvin, Kristjan Randalu ve Karen Kocharyan gibi isimlerle pek çok projede yer aldı. ECM Firması kayıt müzisyeni olan davulcu Markku Ounaskari, Piirpauke ve Pekka Pohjola ile çalışmalarıyla tanındı. Günümüzde, Per Jørgensen, Anders Jormin, Arve Henriksen, Trygve Seim, Markus Stockhausen gibi önemli isimlerle çalışmaya devam eden sanatçı 2014 yılında Yrjö Ödülü’nü kazandı.

http://www.akbanksanat.com

Reklamlar