HARRY POTTER İLE BİR TANIŞMA SERÜVENİ! / MÜGE EREN

Editör Notu: 12 yaşındaki Türkiye’ nin en genç sinema yazarı Müge Eren’e Life Art Sanat ailesi olarak aramıza hoş geldin diyor, ilk yazısında başarılar diliyoruz. 

Harry Potter ile ilk olarak annemin önerisi olarak kitaplarını okuduğumda tanıştım. Kitaplarını okuduktan sonra seriye hayran kalıp araştırmalar yaptım. Daha sonra filmlerini de izlemem üzerine tam bir Harry Potter hayranı oldum. Harry Potter ile geçirdiğim koca bir yaz vardı; oyuncuları,oyuncuların hayatlarını,film hakkında bilinmeyenleri,setteki komik olayları ve daha birçok şeyi araştırmıştım, wattpadd’den fanfactionları okuyup videolar izledim ve koskoca bir yazın sonunda tam bir potterkafa olmuştum!

‘Harry Potter’ı gerçekten çok seviyorum’ bunu sizlere detaylı olarak anlatmalıyım. Filmlerin benim üzerimdeki etkiyi herkes bilmeli ki, benim gibi 12 yaşında bir eleştirmen ve yazar adayı bir ismin düşüncelerini detaylı olarak anlamalısınız.

Harry Potter Filmlerinin Tanıtımları:

Harry Potter Ve Felsefe Taşı: J.K Rowling tarafından yazılmış ve genç büyücü Harry Potter’ın takdim edildiği Harry Potter serisindeki ilk roman.

Harry Potter ve Sırlar Odası: J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin ikinci kitabıdır. İngiltere’deki ilk basımı 2 Temmuz 1998’de yapılmıştır.

Harry Potter Ve Azkaban Tutsağı: J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin üçüncü kitabıdır. İngiltere’deki ilk basımı

Ter Ve Ateş Kadehi: J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin dördüncü kitabıdır. İlk olarak 8 Temmuz 2000’de basılmıştır. Kitabın filmi 18 Eylül 2005’te vizyona girmiştir.

Harry Potter Ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı: Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling’in yazdığı Harry Potter serisininbeşinci kitabıdır. İlk basımı 2003’te yapılmıştır.

Harry Potter Ve Melez Prens: J.K. Rowling’in yedi kitaplık Harry Potter serisinin altıncı kitabı.

Harry Potter Ve Ölüm Yadigarları: J. K. Rowling’in yazdığı Harry Potter serisinin yedinci ve son kitabı. İngilizce baskısı 21 Temmuz 2007 tarihinde yayımlandı

Peki Harry Potter Karakterleri Benim İçin Ne Anlam İfade Ediyor?

Tabikide öncelikle Ron Weasley

Ron Weasley benim için çok büyük bir anlam ifade ediyor; çünkü tam benlik bir karakter; komik, farklı, dost canlısı ve bir dostu için elinden gelen her şeyi yapar. Her şekilde dostunu savunur ve dostlarına gerçekten bağlıdır. Fakat çabuk kırılır,içinde çok duygusal biri ama bunu dışarıya göstermiyor ve gerçekten çok iyi bir dostdur. Ben üzüldüğüm zamanlarda kitabı açıp okumaya başladığımda ve Ron’un olduğu kısımlara geldiğimde hep içimde bir mutluluk oluşur,o beni üzüntülerimden kurtardı ve kendi heyecanlı dünyasına aktardı ve bunlarda onu benim fovori karakterim yaptı.

Fred&George ikizleri

Daha sonra tabikide Fred&George ikizleri var. Gerçekten çok komikler, canım sıkıldığında kitapları okurken onların kısmına geldiğimde her zaman kahkaha atıyorum. Serinin 5.kitabında bütün Hogwarts öğrencilerinin nefret ettiği Miss.Umbridge okuldayken bile Fred&George öğrencileri eğlendirmişlerdi. Bu yüzden canım sıkıldığında, üzgün olduğumda onları okumayı/izlemeyi gerçekten çok seviyorum.

Neville Longbottom

Fovori karakterlerimden biri de Neville Longbottom. Neville, benim için bir rol modeli olmasa bile eminim bir çok insan için olmuştur. Neville çok utangaç, pek bir işe karışmayan bir karakter. Fakat serinin son kitabında Hogwarts saldırı altındayken Neville’nin içindeki cesareti gördük. Kan bağı olmasa bile ailesi, evi gibi gördüğü yeri ve insanları korumak için öne çıkması ve son hortkuluğu yok etmesi çok cesurcaydı ve bence gerçek hayatta Neville gibi utangaç olan insanlar için, o insanların da cesur olup korkmamaları adına çok iyi bir rol modeli olmuştur. Ben içimde utangaç olmasam bile Neville olduğumdan daha cesur olmamı sağladı.

Draco Malfoy

Diğer bir fovorim Draco Malfoy. Draco Malfoy benim gözdelerimden biri ve Ron Weasley gibi benim için büyük bir anlam ifade ediyor. Kendisinin üzerinde aile baskısı fazlaydı. Aslında çok iyi bir insan olacakken babası yüzünden kötü bir insan oldu, babasına benzemek istedi, ama içindeki iyilik her zaman bir şekilde kendini gösteriyordu. Örneğin serinin 6.kitabında bir kızı zehirlendiğinde çok üzüldüğünü ve ağladığını görmüştük. Voldemort’layken surat ifadesinden aslında ondan korktuğunu görmüştük.Serinin son kitabındaki Hogwarts savaşı sırasında Harry onu kurtardıktan sonra Voldemort onu kendi tarafına çağırdığında gitmek istemedi fakat ailesi için gitmek zorundaydı. Ben onun içindeki iyiliği görebiliyorum.

Hermione Granger

Daha sonra çoğu kişinin de fovori karakterlerinden olan Hermione Granger. Hermione bana herzaman bir çalışma azmi veriyor. Onun çalışkanlığı ve zekiliği benim için harika bir rol modeli oldu. Okula başladığımda kendime hep Hermione Granger gibi çalışıcam,onun gibi herzaman parmak kaldıracam gibi sözler verdim. Elimden geldiği kadar Hermione gibi olmaya çalıştım; bu yüzden Hermione benim rol modellerimden biri.

Ve tabiki olmazsa olmazlarımdan Harry Potter!

Harry’nin en çok sevdiğim özelliği güçlü olması. Gerçekten çok güçlü bir insan. Annesi ve babası o çok küçükken ölmüş ve Harry de sevgisiz büyüdü. Hatta çok kötü bir şekilde yaşamış, dolabın içinde uyuyordu! Ne kadar kötü bir şey.Ama Harry her şeye rağmen güçlü olmaya başarabilmiş. Dursley ailesine iyi davranabilmiş, onlara hizmet edebilmiş. O kadar çok güçlü ki bunların üstesinden gelebilmiş. Bu yüzden Harry’nin gücünü ve sabrını kendime örnek alıyorum ve zor zamanlarımda onun gibi güçlü olmaya çalışıyorum!

Harry Potter Devam Etmeli Miydi?

Bende çoğu potterkafa gibi Harry Potter’ın devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Beni kendi dünyamdan alıp başka bir dünyaya götüren bu harika seri benim için çok anlam ifade ediyor. Bazı insanlar buna anlam veremeyebilir ama anlatması çok zor.

Sizleri de başka dünyalara götüren filmler oldu mu, lütfen şimdi gözlerinizi kapatıp bir düşünün.