SALONDA BU HAFTA (21-23 Nisan 2016)

Lokal cazın en değerli isimlerinden Okay Temiz farklı kültürlerle buluşturduğu caz müziğini sahneye taşıyor

Türkiye’nin önde gelen caz sanatçılarından, vurmalı çalgılar ustası, tek kişilik bir stüdyo ve bir eğitmen olan Okay Temiz, Afrika’dan Güney Amerika ve Hindistan’a kadar dünyanın birçok ülkesini dolaştı, farklı kültürleri ve müziklerini tanıdı. Seyahatleri esnasında dünya ritimlerinin duayenleriyle tanışan, karşılaştığı bütün enstrümanlara büyük bir tutkuyla bağlanan Okay Temiz, bunlardan birçoğunu kendisi de üretmiş ender bulunur isimlerden biri olarak adını müzik literatürüne yazdırdı. Quicca, berimbau, parmak piyano, konuşan davul gibi çok sayıda enstrümandan oluşan koleksiyonunu avangart caz müziği ile yeniden yorumladı. Dünyanın birçok şehrinde 3300’ü aşkın konser veren, 350 festivale katılan Okay Temiz, Amerikalı ünlü trompet ustası Don Cherry ile birlikte çalışmakla kalmadı, Afrikalı basçı Johnny Dyani ve Afrikalı trampetçi Mongezi Feza ile Xaba adlı grubu kurdu. Şimdi ise Türk müziğini cazla birleştiren, kendisi gibi Afrika, Hint ve Doğu Avrupa müzikal altyapılarına hakim, İsveç cazının en önemli bestecilerinden Lennart Åberg ile birlikte kuzey cazı örneklerini Türk folklörüyle birleştirdiği Kuzeyden Güneye projesiyle 21 Nisan Perşembe akşamı 21.30’da Salon’da cazseverlerle buluşuyor. Etkinlik biletleri oturmalı (numarasız) 40 TL, ayakta (tam) 30 TL, öğrenci 25 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Yazın sıcak günlerini hatırlatan synth pop melodileriyle Farfara sahnede

Yarı İstanbullu yarı Berlinli synth pop, indie electro grubu Farfara, müzik dünyasının kıyıda köşede kalmış cevherlerinin keşfedilmeye başlandığı 2010’ların başında rock severlerin hayatına girdi. Newcomers, Partapart’ın düzenlediği IndieCity, One Love ve Rock’n Coke gibi festivallerle iyiden iyiye akıllarda yer eden Farfara, yavaş ama emin adımlarla müzik camiasının gözde gruplarında bir tanesi haline geldi. Shoegaze, krautrock ve psychedelic öğelere duydukları tutku ile kendine özgü bir müzikal anlayış yakalayan grup, bağımsız sahnenin en orijinal projeleri arasında yer alıyor. Farfara ilk uzunçalarları Garden’ın ardından 23 Nisan Cumartesi akşamı 21.30’da Salon sahnesine konuk oluyor. Synth pop ve indie electro’nun en sıkı örneklerinin sahneden dinleyiciye ulaşacağı gecede Farfara’dan önce ve sonra Age Reform DJ setiyle Salon’da olacak. Etkinlik biletleri ayakta (tam) 35 TL, öğrenci 25 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Bilet Bilgileri

Etkinliklerin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir. İKSV ana gişesi Pazartesi’den Cumartesi’ye her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ve Salon’daki NT Live gösterimlerinin gerçekleştirileceği Pazar günlerinde 12.00-20.00 saatleri arasında açıktır. Etkinliğin olmadığı Pazar günleri gişe kapalı olacaktır. Ayrıca Salon etkinliklerinde Vodafone Red ve Vodafone FreeZone üyelerine bir bilet alana ikinci bilet hediye. Öğrenci biletleri yalnızca ana gişe İKSV’den temin edilebilir. Etkinlik kapasitesi el verdiği sürece öğrenciler sınırsız sayıda indirimli bilet satın alabilirler.

Lale Kart sahipleri %25’e varan indirimlerden yararlanabilirler. Ayrıca Lale Kart’ın en genç kategorisi Mavi Lale Kart ile siz de İKSV’yi destekleyebilir, tüm Salon İKSV etkinliklerinde %10 indirimden yararlanabilirsiniz. Mavi Lale Kart yalnızca 50 TL. Ayrıntılı bilgi için: lalekart.org

Reklamlar