Barış Cihanoğlu “DESENFORMASYON

Barış Cihanoğlu “DESENFORMASYON” solo sergisi 4 Hazirana kadar devam ediyor.

Çağdaş sanatın yeni adresi VİS sanat, 4 Mayıs akşamı Barış Cihanoğlu’nun ” DESENFORMASYON ” isimli solo sergisinin açılışını gerçekleştirdi, sanatseverlerden tam not alan sergide, sanatçının hemen her döneminden kağıt işler yer almakta.

Kendi kuşağı içinde ses getiren sergileri ile tanınan sanatçı, “Enformasyon Çağı”nda yaşanan dezenformasyona, ironik bir göndermeyle ‘’ Desenformasyon ‘’ ismini verdiği sergisinde, daha çok imge leke ağırlıklı çalışmalara yer vermiş.

‘’Desenformasyon’’ sergisinde, modelden kara kalem çizimlere, imgesel karalamalara, laviye, sulu boyaya, akriliğe kadar uzanan, gerek teknik gerekse malzeme açısından son derece geniş bir yelpaze dahilinde kotarılmış eserlere tanıklık ediyoruz.

Barış Cihanoğlu’nun önceki sergilerinden aşina olduğumuz, dekupe edilmiş figürler ve üst üste binen katmanlar, bu sergisinde kağıt kolajlara dönüşmüş. Sanat yazarı Özcan Türkmen, sanatçının son sergisi için şunları dile getirmekte: ‘’Barış, deseni hiç terk etmeyen ender sanatçılardan. Ciddi emek ve sabır isteyen desenin, geleneksel ustalığına ulaşabilmek için canlı modelden çalışma disiplinini aralıksız sürdürdüğü gibi, teknoloji fetişizmine de hiç kapılmadı.

Kendisini içinde bulunduğumuz dönemin birçok sanatçısından farklı bir yere taşıyan bu yönelimlerinin, “desenformasyon” sergisiyle birlikte semeresini vermiş olduğunu görüyoruz. Tamamı kağıt işlerden oluşan “desenformasyon” Barış’ın serbest kalem çizimlerindeki yetkinliğini sergilemekle kalmıyor, bize gelenekselin çağdaşla, tekniğin kurguyla, rastlantının yaratıcılıkla, bir sergi konsepti içinde nasıl harmanlanabileceğini gösteriyor”.

4 mayısta açılışı yapılan ‘’Desenformasyon’’ sergisi, 4 Hazirana kadar, Levent’teki VİS Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Reklamlar