3. Belgesel Fotoğraf Günleri (20 Mayıs – 12 Haziran 2016)

Bu yıl Türkiye’nin farklı şehirlerine de yolcu olan etkinliğin İstanbul ayağı 20 Mayıs’ta başlıyor.

Fotoğraf Vakfı’nın düzenlediği III. Belgesel Fotoğraf Günleri, 20 Mayıs – 12 Haziran arasında fotoğraf gösterimleri, panel , kitap tanıtımları , portfolyo değerlendirmeleri ve atölyelerle izleyiciyi belgesel fotoğrafla buluşturacak.

Etkinlik ilk kez düzenlendiği 2012’den bu yana yüzlerce izleyiciye ulaşıyor; belgesel fotoğraf alanında ürün veren , akademik araştırma yapan ve yayın üreten pekçok fotoğrafçının yurtiçi ve dışından bakış açısını ve belgesel yaklaşımını çeşitli temalardaki çalışmaları ile aktarıyor. Hak temelli konular yanısıra kişisel hikayelerin ve izleklerin takip edildiği , farklı iklim ve yaşamlardan direnç, dayanışma ve ilham öyküleri paylaşılıyor. Bünyesinde düzenlenen atölyeler ve portfolyo değerlendirmeleri ile kolektif üretimlere de cansuyu veriliyor.

Bu yıl Belgesel Fotoğraf Günleri Nisan ayında Batman’a da yolunu düşürdü ve içeriğini yurdun farklı bölgelerinden fotoğrafçı ve izleyicilerle de paylaşmayı amaçladı. Mayıs İstanbul programının ardından ikinci durak ise Haziran ayında Mersin olacak. Belgesel Fotoğraf Günleri, 2016 bitmeden Adana, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır, Gaziantep, İzmir ve Mardin’e de uğramayı ve yolculuğunu İstanbul dışından fotoğrafçı ve fotoğraf kuruluşları ile ortaklaşarak genişletmeyi planlıyor.

Tamamı ücretsiz olan etkinlikler Salt Galata ve Galata Fotoğrafhanesi’nde yapılacak , 20 Mayıs akşamı 19:00’da Galata’daki sergi açılışı ile başlayacak. Program , Katılan fotoğrafçıların ve çalışmalarının detaylı bilgileri ve güncellemeler Fotoğraf Vakfı’nın websitesi http://www.fotografvakfi.com.tr ve Belgesel Fotoğraf Günleri’nin etkinlik sayfasından takip edilebilir.

MEKANLAR

20.Mayıs.2016

Açılış -Belgeler ‘14 Sergisi ve Kokteyl. (Sergi 12 Haziran’a kadar izlenebilir)
Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi / Fotoğraf Vakfı Galerisi
Adres: ​Serdar-ı Ekrem Cad., Hoca Ali Sok., No: 15/A Galata, Beyoğlu/İstanbul

21-22. Mayıs.2016

28-29. Mayıs.2016
Belgesel Fotoğraf Günleri (Gösterimler,Konuşmalar,Yan Oda Etkinlikleri)
Salt Galata ,2. Kat
Adres: ​Bankalar Cad. Sk No:11,Karaköy / İstanbul

23-27.Mayıs.2016

Belgesel Fotoğraf Günleri (Tekrar Gösterimler, Konuşmalar)
Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi / Fotoğraf Vakfı Galerisi
Adres:Serdar-ı Ekrem Cad., Hoca Ali Sok., No: 15/A Galata, Beyoğlu/İstanbul