AKTÜEL ARKEOLOJİ 51. Sayı: “Çağlar Boyu Şiddet”

Aktüel Arkeoloji, “Çağlar Boyu Şiddet” konu başlıklı 51. sayısında, şiddet kavramını arkeolojik ve tarihsel bir zeminde inceleyerek günümüze taşıyor. Dergi, modern dünya olarak adlandırdığımız Sanayi Çağı’nın en yoğun yaşandığı 21. yüzyılda çevreye yayılan şiddet sarmalının, insanlık tarihi boyunca nasıl aralıksız devam ettiğini anlatıyor. Günümüzde şiddeti belirli bölgelere dayandıranların zihinlerini açmak için, dünyanın birçok bölgesinde tarihin farklı dönemlerinde meydana gelen bireysel ve toplumsal katliamlara varan şiddet örneklerine yer veriyor.

Dergide yer alan yazılara göre, insanın insanlara ve hayvanlara uyguladığı şiddetin izleri arkeolojik olarak tespit edilebiliyor. Hitit riitüellerinde, kötülük, uğursuzluk ve hastalıktan arınmada sık başvurulan şiddet, adeta kutsallaştırılıyor. “Homo sapiens ile aynı zaman diliminde yaşayan Neanderthal soyunun tamamıyla yok edilmesi, şiddetin evrim zincirimizdeki yerini belirlemiş olabilir mi? İnsanlık neden şiddeti bu kadar yoğun kullanıyor? İnsanlık tarihi boyunca görülen binlerce şiddet türü, modern insanlığın benliğinde nasıl bir yer edindi?” gibi soruların cevapları, derginin sayfaları arasında yer alıyor.

Arkeoloji, mitoloji, tarih, sanat tarihi, kültür alanlarında seçilen özel çalışmaları; güncel, sade ve özgün bir dille okuyucuya anlatmayı benimseyen Aktüel Arkeoloji, ilk kez Temmuz 2007’de okuyucularla buluştu. Yılda yaklaşık 1.000 arkeolojik kazının yapıldığı Anadolu’yu odak alan dergi, Türkiye’nin bağımsız yayınlanan önemli yayınlarından biri olarak okurlarını sınırsız bir serüvenin tarihsel yolculuğuna çıkarıyor.

aktuelarkeoloji.com.tr