METE TUNÇAY’a Saygı Toplantısı

80. Yaşında Mete Tunçay’a Saygı Toplantısı


Eserleriyle Mete Tunçay

Türkiye’nin hem sosyal bilimler alanında hem de tarih alanındaki en önemli isimlerinden biri hiç kuşku yok ki Mete Tunçay’dır.

Mete Hoca bir yandan “mektepli” bir yandan “alaylı” sayısız öğrenci yetiştirmekle kalmamış, eserleriyle de tarihle uğraşanlara örnek olmuş, yol göstermiş ve kaynaklık etmiştir. Dolayısıyla bizim tarihçi kuşağın Mete Tunçay’ın eserlerinden çıktığını söylemek mübalağa sayılmaz. Eserlerinin her biri akademik, etik, disiplin, yöntem ve ortak üretim konusunda da hem bir “ders” hem de örnek niteliğindedir.

Öte yandan 1983 yılında yayınlanmaya başladığı Tarih ve Toplum dergisi ve sonra da hala Vakfımızda yayını devam etmekte olan Toplumsal Tarih dergisi hem yeni bir tarihçilik anlayışının yerleşmesine katkı yapmış hem de yeni tarih meraklılarının ve tarihçilerin ortaya çıkmasına vesile olmuştur.

Tarih Vakfı olarak, Vakfımızın da kuruluşuna öncülük eden Mete Hocamızın 80. Yaşını, her biri kendi alanında ilk ve hâlâ birer temel kaynak olma niteliğini sürdüren eserleri üzerine yapılacak bir toplantıyla kutlayacağız.

Tarih: 15 Haziran 2016 Çarşamba
Saat: 18:00
Yer: Tarih Vakfı, Ragıp Gümüşpala Caddesi No: 10, Eminönü (Marmara Belediyeler Birliği Binası)

Konuşmacılar:
Zafer Toprak
“Tek Parti Yönetiminin Kurulması”
Erden Akbulut
“Türkiye’de Sol Akımlar – Eski Sol Üzerine Yeni Bilgiler”
Tanıl Bora
“Sosyalist Siyasal Düşünceler Tarihi” ve Çevirmenlik

Fatmagül Berktay
“Batıda Siyasal Düşünceler”
Murat Koraltürk
“Tarih ve Toplum” ve “Toplumsal Tarih” Dergileri
Mehmet Alkan (Moderatör)
Bilineceği Bilmek

Reklamlar