23. İSTANBUL CAZ FESTİVALİNDE HUGH COLTMANDAN NAT KING COLE Şarkıları

23. İstanbul Caz Festivali, gençlik yıllarında rock müzik ile müziğe başlamış olan fakat asıl ününü caz, blues, folk ve pop türlerinde önemli çalışmalara imza atarak kazanmış, İngiliz müzisyen Hugh Coltman’ı, 15 Temmuz Cuma akşamı Schindler Türkeli gösteri sponsorluğunda Uniq Açık Hava Sahnesi’nde ağırlıyor. Hugh Coltman konseri öncesinde ise festivale özel bir projeyle ilk defa bir araya gelen French Quarter, eşsiz caz ritimleriyle sahnede olacak.

Henüz 19 yaşındayken kurduğu ilk grubu The Hoax ile İngiliz basınında övgü toplamayı başaran Hugh Coltman, bu grubuyla Avrupa, Kanada ve ABD’de birçok kez sahne aldı. B.B. King ve Buddy Guy gibi en büyük blues sanatçılarının desteğini alan gruptan Coltman 7 yıl sonra ayrıldı. Fransa’da yaşadığı dönemde söz yazarı ve rapçi Spleen tarafından fark edildi ve Heez Bus grubunu kurdu. 2008 yılında ilk solo albümü olan Stories From the Safe House’u yayımlayan Coltman, Inrockuptibles ve Rolling Stone gibi müzik yayımlarından büyük ilgi topladı ve Paris’teki La Cigale’deki dahil olmak üzere 120’den fazla konser verdi.

Coltman, festival kapsamındaki konserinde, hayatında oldukça özel bir yer tuttuğunu belirttiği Nat King Cole’a ithafen yaptığı, Shadows-Songs of Nat King Cole (Gölgeler – Nat King Cole Şarkıları) adlı solo albümünden parçaları festival dinleyicileriyle buluşturacak.

Gece, caz ritimlerinin havada uçuşacağı özel bir projeyle başlayacak. Festival için ilk kez bir araya gelen yıldız müzisyenler Airelle Besson (trompet), Emile Parisien (saksofon), Vincent Peirani (akordeon), Thomas Encho (piyano), Thomas Brameris (bas) ve Anne Paceo’dan (davul) oluşan French Quarter sahne alacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 19 yıldır Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali 25 Temmuz’a kadar cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını İstanbul’un farklı mekânlarında ağırlayacak.

Festivali takip edin

İstanbul Caz Festivali ile ilgili tüm bilgiler, sanatçıların tanıtım videoları ve etkinliklerle ilgili anlık gelişmeler festivalin web sitesi ve sosyal medya hesaplarından takip edilebiliyor.

caz.iksv.org
facebook.com/istanbulcazfestivali
twitter.com/istanbulcazfest
instagram.com/istanbulcazfestivali
youtube.com/iksvistanbul
play.spotify.com/user/istanbulkultursanatvakfi
#istcazfest16
#cazbuketi

Reklamlar