AKTÜEL ARKEOLOJİ 52.SAYI: “İnsanlığın ve Uygarlığın Düşmanı IŞİD – ISIS

Aktüel Arkeoloji, “İnsanlığın ve Uygarlığın Düşmanı IŞİD” konulu 52. sayısında, IŞİD’in bir virüs gibi nasıl yayıldığını, milyonlarca masum insanı nasıl katlettiğini, diğer milyonları nasıl yurtlarından ettiğini, binlerce yıllık tarihi hafızayı nasıl yok ettiğini okuyucularına aktarıyor. Dergide, “İslam Devleti” ismini kullanıp kendine Kur’an-ı Kerim’i referans alan, ancak nereye girerse girsin ilk önce Müslümanların ibadet yerlerini yok edip yağmalayan IŞİD’in, kin ve nefretle yaptığı kültürel yıkım gözler önüne seriliyor. Bölgedeki tarihi eser kaçakçılarının IŞİD’i finanse ettiğine dair belgeleri gün ışığına çıkaran dergi, satılan eserleri kimin aldığının sorgulanması gerektiğine de dikkat çekiyor.

Dergide yer alan yazılarda, “IŞİD, bütün bu eylemleri neden yapıyor? Medyanın ilgisini çekmek için mi, ne kadar güçlü olduklarını göstermek için mi, yağmaladıkları eserleri daha pahalıya satabilmek için mi yoksa putperestliğe duydukları kuvvetli itaatten dolayı mı?” gibi soruların cevapları aranıyor. Terör örgütünün yok ettiği tarihi değerler arasında; 1.500 yıllık Mar Elian ve Mar Behnam manastırları, güneş tanrısının şehri Hatra, Antik dünyanın incisi Palmira, evliya ve sultanların türbeleri, Assur başkenti Nimrud, Ninova, Horsavad, Musul Müzesi ve Kütüphanesi, Baalşamin Tapınağı, kiliseler, camiler ve anıtlar yer alıyor.

Aktüel Arkeoloji’ye göre; IŞİD’in kültürel miras yıkımının ilk safhası, militan bir dindarlıktan çok güç gösterisi niteliğini taşıyor. Kendisine karşı olan her dini inanışın ve siyasi ideolojinin kanıtlarını silmek isteyen örgüt, “güce tutunma” istemiyle, İslamiyet öncesi antik yerleri hedefleyerek tapınakları havaya uçurdu, heykelleri ve kabartmaları balyoz ve buldozerle paramparça etti, müzeleri yağmaladı. Bütün hayatını Palmira’ya adayan arkeolog Halid Esad’ı öldürüp vücudunu Tadmor’daki bir sokak lambasından sallandıran IŞİD, binlerce insanı katletti, binlercesini köleleştirdi, kadınları seks kölesi olarak kullandı. Bu vahşi yıkımlar, profesyonel film ekipleri tarafından videoya alındı. Kısacası IŞİD, kendi faaliyetlerini bu propagandalarla meşrulaştırmaya çalıştı.

Arkeoloji, mitoloji, tarih, sanat tarihi, kültür alanlarında seçilen özel çalışmaları; güncel, sade ve özgün bir dille okuyucuya anlatmayı benimseyen Aktüel Arkeoloji, ilk kez Temmuz 2007’de okuyucularla buluştu. Yılda yaklaşık 1.000 arkeolojik kazının yapıldığı Anadolu’yu odak alan dergi, Türkiye’nin bağımsız yayınlanan önemli yayınlarından biri olarak okurlarını sınırsız bir serüvenin tarihsel yolculuğuna çıkarıyor.

aktuelarkeoloji.com.tr
Facebook: AktuelArkeoloji
Twitter: @AktuelArkeoloji
Instagram: aktuelarkeoloji


Reklamlar