PARKLARDA CAZ” ve “GECE GEZMESİ” Kadıköy’de Başlıyor!

23. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ ANADOLU YAKASI’NDA

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen 23. İstanbul Caz Festivali heyecanı devam ediyor. Festival kapsamında Vodafone FreeZone desteği ile gerçekleştirilecek “Parklarda Caz” ve “Gece Gezmesi” etkinlikleriyle festival enerjisi bu hafta Anadolu yakasına taşınıyor.
İstanbul Caz Festivali 17 Temmuz Pazar günü Fenerbahçe Khalkedon Parkı’nda
Festival haftasonu Anadolu yakasına taşınıyor ve 17 Temmuz Pazar günü 17.30’dan itibaren Fenerbahçe Khalkedon Parkı’nda ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konserlerle İstanbullulara açık hava şenliği yaşatacak. Etkinlikler aynı zamanda Vodafone FreeZone Facebook sayfasından canlı yayında izlenebilecek. Etkinlikler aynı zamanda Vodafone FreeZone Facebook sayfasından canlı yayında izlenebilecek.

Parklarda Caz” programında 17.30’dan 23.30’a kadar İstanbul Caz Festivali kapsamında 12 yıldır devam eden ve genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturan “Genç Caz” konserleri yer alacak. Bu yıl yapılan değerlendirme sonucunda festivalde sahne almaya hak kazanan 95th Jazz Ensemble, Hacettepe Jazz Band, Naimian Trio, Ersin Özer Quartet ve Geeva Fleeva toplulukları şenlik kapsamında sahne alacak isimler arasında yer alıyor.

Alto saksofonda Ömer Koşar, gitarda Efe Artun Yüksel, kontrbasta Anıl Deniz ve davulda Batuhan Toyhan’dan oluşan 95th Jazz Band kendi seçtikleri caz parçalarını standartların dışına çıkarmayı hedefleyen bir ekip. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Caz Ana Sanat Dalı’nda okurken tanışan Hacettepe Jazz Band caza kendi yorumlarını katerken, Engin Özşahin, Yağız Nevzat İpek ve Umut Oymak’tan oluşan Naimian Trio caz standartlarının farklı düzenlemeleri ve kendi bestelerini bir araya getiriyor. Ersin Özer Quartet, de caz standartları ve kendilerine has düzenlemelerini icra ediyor. Geeva Fleeva ise, caz, blues, pop, rock, ambient, elektronik, post-rock ve müziğin etiketlenemediği birçok deneysel alanda performans sergiliyor.

Gece Gezmesi”nde kendi rotanı kendin belirle: 13 farklı mekanda 33 konser
23. İstanbul Caz Festivali kapsamında Vodafone FreeZone desteğiyle bu yıl ikinci kez gerçekleştirilecek “Gece Gezmesi”, 21 Temmuz Perşembe günü 18.00’da başlayacak ve Kadıköy, Moda, Yel değirmeni rotasında yer alan çeşitli konser mekanları ve stüdyolarda gerçekleştirilecek. İzleyiciler tek bir bilet alarak “Gece Gezmesi” programında yer alan tüm mekanlarına giriş sağlayarak takip edebilecekler. Etkinlikler aynı zamanda Vodafone FreeZone Facebook sayfasından canlı yayında izlenebilecek.

Gece Gezmesi” etkinliklerinin mekanları arasında, Club Quartier (St. Joseph’liler Derneği), Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Moda Sahnesi, All Saints Moda Kilisesi, Arkaoda, Atölye Hangart, Dorock XL, Living Room, Moda Sahnesi, KargART ve The Badau, Zor, Noasis yer alıyor.

Etkinlik biletleri nerede: “Gece Gezmesi” etkinliğinin biletleri Biletix satış kanalları, Ana Gişe İKSV ve konser günü Club Quartier (St. Joseph’liler Derneği), Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Dorock XL ile Moda Sahnesi mekânlarından alınabilir. Bilet fiyatı 50 TL. Etkinlik günü biletler 60 TL’den satılacaktır.

Gece Gezmesi kapsamında Club Quartier, KargArt, Living Room ve Moda Sahnesi’nde gerçekleştirilecek konserlerde 18 yaş sınırı olduğunu önemle hatırlatırız. All Saints Moda Kilisesi, Atölye Hangart, The Badau ve Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’ndeki konserler ise her yaştan izleyicimize açıktır.
Ayrıntılı bilgi için: caz.iksv.org

Festivali sosyal medyada takip etmek için:
facebook.com/istanbulcazfestivali
twitter.com/istanbulcazfest
instagram.com/istanbulcazfestivali
youtube.com/iksvistanbul
#cazisigi

KADIKÖY GECE GEZMESİ SANATÇILARI

Efe Demiral & Akın Sevgör
20.00, All Saints Moda Kilisesi

All Saints Moda Kilisesi’nde bizi Künt, Adamlar, Can Kazaz, Cihan Mürtezaoğlu, Barış Demirel gibi birçok isimle olan çalışmalarından tanıdığımız, gitar hakimiyetiyle Marc Ribot’nun dahi hayranlığını kazanan Efe Demiral ve geleneksel, klasik ve elektronik öğeleri harmanlayan, içine kapanık bir ruh halinin müzik sanatındaki izdüşümü olan tarzıyla Akın Sevgör karşılıyor.

KAM
20.30, Arkaoda

Arkaoda’da deneysel folk-rock ve kuzey cazına dokunan parçaları ile KAM sahneye çıkacak.

Sena Şener, Ahmet Ali Arslan
18.30, Atölye & Cafe Hangart

Bağlaması ve gitarıyla birlikte muhteşem bir indie ve doğu müziği sentezi yakalayan Ahmet Ali Arslan sahnede.

Focan & Şallıbel Bros, In Hoodies, Elif Çağlar
18.00, Club Quartier

Club Quartier’deki konserlerin açılışı DJ set ile başlayacak, ardından prodüktörlüğünü Richard Ashcroft, The Verve’den bildiğimiz Chris Potter ile yaptığı ilk albümüyle alternatif sahnenin göz bebeği olan In Hoodies sahneye çıkacak. Önder Focan ve Şallıel Bros’un Funkbook projesiyle hareketlendireceği gecede türler arası geçişler yapan kıpır kıpır eğlenceli şarkılarıyla Club Quartier’ın kapanışını yapacak isim caz müzisyeni ve besteci Elif Çağlar olacak.

Islandman, Palmiyeler, Yasemin Mori, Hey Douglas
20.30, Dorock XL

Dorock XL’de Farfara ile ismini duyuran Tolga Büyük’ün solo projesi olarak başlayıp, yine Farfara’dan Eralp ve Gece grubundan Erdem Başer’in katılmasıyla son halini alan, yeni ses diyarlarını keşfetmeyi amaçlayan bir müzik dizayn eden Islandman, afro beat’ten krautrock’a uzanan geniş müzik yelpazesiyle sahnede olacak. Ardından California sound’unu en iyi temsil eden lokal isimlerden Palmiyeler, neşesi, enerjisi ve surf rock melodileriyle dinleyiciyle buluşacak. Palmiyeler’den hemen sonra alternatif rock müzisyeni Yasemin Mori, özgün vokali ve eğlenceli şarkılarıyla sahneyi ele geçirecek. Mori’nin ardından sabahın ilk ışıklarına kadar VeYasin’in 70’li yılların psychedelic, funk ve soul şarkılarını tekrar düzenlediği projesi “Hey Douglas” DJ kabininin yönetimini devralıyor.
Glasxs ve Simba Roots Hi-Fi meets Barış

Demirel & Da Frogg
21.00, Kadıköy Sahne

Moda’dan biraz aşağı inip Kadıköy Sahne’ye giriş yaptığınızda sizi karşılayacak ilk isim indie elektronica sınırlarında zarif melodiler yaratan ikili, Thunderclap platformu aracılığıyla sesini duyuran Glasxs. Ardından ise Simba Roots Hi-Fi meets Barış Demirel & Da Frogg ile Kadıköy Sahne hiç duymadığı kadar dub ritimleri duyacak, “gece gezenler”in belki de en fazla dans edeceği dakikalar bu sırada gerçekleşecek.

The Cold Vibes, Kök
22.15, KargART

KargArt sahnesini 2015 Genç Caz finalistlerinden The Cold Vibes ile hemen ardından her biri başlı başına dev hayran kitlesine sahip Kaan Sezyum, Kerem Tüzün ve Cem Ömeroğlu’nun grubu Kök hareketlendirecek.

Efe Demiral, Çağrı Yılmaz Band, Alper Yılmaz
20.30, Living Room

Living Room’da misafir odasını gece gezenlere açanlar 2014 Nardis Jazz Club Genç Vokal Yarışması’nda performans ödüllerinden birini kapan Çağrı Yılmaz ve grubu ile ardından yeni albümü Different City ile bas gitarist, besteci ve aranjör Alper Yılmaz olacak.

Plaistow, She Past Away, DANdadaDAN
20.00, Moda Sahnesi

Moda Sahnesi kontrbas, piyano ve davulla birbirinden minimal deneysel melodilere imza atan İsviçreli üçlü Plaistow ile açılacak. Ardından ülkenin alternatif sahnesinin en veteran gruplarından She Past Away post-punk ve dark wave tınılarıyla The Cure, The Sisters of Mercy gibi gruplara şapka çıkaracak. Kült albüm Sen Bana Birini Android’in yaratıcıları, özlenen vahşi dörtlü DANdadaDAN ise yine sert, beklenmedik, pervasız, acımasız ve sarkastik performansıyla Moda Sahnesi’ni kapatacak.

Nilüfer Verdi Trio feat. İpek Göztepe & Can Bora Genç
22.00, Noasis

Kadıköy’ün nadide caz kulüplerinden Noasis’te Nilüfer Verdi Trio feat. İpek Göztepe & Can Bora Genç iki ayrı konserle izleyici karşısına çıkacak.

İpek Dinç Yüce Quartet & Şenova Ülker Quartet
18:30, The Badau

The Badau’da İpek Dinç Yüce Quartet ve sonrasında Şenova Ülker Quartet konserleri vuku bulacak.

Microtonal Guitar Duo & Cenk Erdoğan & İkiz “Lahza”
18.00, Yeldeğirmeni Sanat

Gecenin ilk ritimleri Yeldeğirmeni Sanat’ta önce Tolgahan Çoğulu & Sinan Cem Eroğlu yani Microtonal Guitar Duo, ardından da Cenk Erdoğan & İkiz’in “Lahza” projesiyle yükselecek.

Hünkar & Undomondo & Ocean vs Orientalis
21:00, Zor

Kadıköy gece hayatını son dönemde iyice renklendiren ve hareketlendiren kulüplerden Zor’da önce Hünkar, ardından Undomondo ve sonrasında ertesi gün işe rapor almanızı gerektirecek setiyle Ocean vs Orientalis kabine geçecek.

Reklamlar