CAZ MÜZİĞE JOSS STONE AYARI / YAŞAM KAYA

Bundan 5 sene önce yine İstanbul Caz Festivali’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Joss Stone, geçtiğimiz akşam Zorlu Performans Sanatları Sahnesi’nde 23. İstanbul Caz Festivali için yeniden sahnedeydi. Ülke olarak yaşadığımız darbe travmaları sonrasında cazın eşsiz büyüsü etrafında toplanan müzikseverler olağanüstü bir gece geçirmekle kalmadı, sanatçının performansını sonuna dek ruhuna beynine kazıdı. 15 temmuz gecesinden bu yana konser değişiklikleriyle, iptal olan gösterilerle moral bozukluğu yaşayan İstanbul’un devasa organizasyonu bu konserle beraber müthiş moral yakalamış gözüküyor. Ne diyelim, sanatsal üretimler hızla kaldığı yerden devam edip, insanları gerilimli atmosferden hemen çıkarmalı ki, hepimizin hayatı normalleşsin. Ayrıca Stone öncesinde sahne alacak olan ABD’li R&B grubu Vintage Trouble konserini iptal ederken soulun bluesun cazın eşsiz sesinin sahneye çıkması her anlamda takdir edilmesi gereken bir durum.

Joss Stone’u takip edenler bilirler; 2003 sonrasında çıkış yapan albümü The Soul Sessions ile tanınan sanatçı, İkinci albümü Mind, Body, Soul ile İngiliz müzik listelerinde büyük başarı yakaladı. Albüm ve çıkış parçası 2005 Grammy ödüllerine aday gösterildi. 2007 yılında ise Introducing Joss Stone albümü ABD ve Avrupa müzik listelerinde zirveye yerleşti. İki BRIT ödülü, bir de Grammy ödülü kazan genç caz blues sanatçısı, 11 milyondan fazla albüm satarak elde edilmesi zor bir rekora imza attı.


Joss Stone üzerine kısa bir bilgi geçtikten sonra konser gecesine gelebiliriz. 2015 yılında çıkardığı ‘Water For Your Soul’ albümünün lansmanı için konser serilerine devam eden Stone, Türkiye’de olup biten olaylara duyarsız kalmayıp sahnesini daha çok eğlence atmosferi havasında değerlendirdi. Seyircileri sahne önüne çağırıp onlarla sıcak iletişim kurduktan sonra elindeki repertuarı bıraktı ve herkesin eğlenmesi adına kendi bestelerinden hareketli şarkıları seslendirdi. Super Duper Love şarkısını duymak bizler açısından harika olurken, Joss Stone hayranları o gece özel olarak davetli oldukları bir organizasyonda yer aldıklarını hissettiler. Son albümünün en mükemmel şarkısı olan Stuck on You bana kalırsa gecenin en iyilerinden diyebilirim. Beyonce, Rihanna gibi sanatçıların Reggae tarzına dönüş yapmasının ardından Stone’un da son albümle bu tarza yakınlaştığını anladık. Harry’s Symphony parçası söylediğim tarzın önemli örneği sayılır.

23. İstanbul Caz Festivali’nin moral bozukluğuyla devam eden gösterimleri Joss Stone konseri ardından büyük moral yakaladı. Toplumca psikolojik cinnet geçirmek üzere olduğumuz hesap edilirse eğer, Stone bilinçli ya da bilinçsiz hepimizi rahatlatan müzik terapistiydi iki gece önce. Dans edip rahatlayan, sahne önünde sanatçıyla beraber şarkı söyleyen soul caz blues tutkunları sanırım bu konseri uzun süre unutmayacak.

Festival son konserlerine doğru ilerlerken caz.iksv.org adresinden konser detaylarına bakabilirsiniz. Malum darbe teşebbüsü sonrasında birçok organizasyon iptal edildi ya da ertelendi.

Konserden küçük bir bölümü sizlere sunuyorum:

Reklamlar