TÜRKİYE Kültürel Yıkımın Eşiğinde: “‘YARATICI AVRUPA’ Programından Çıkılıyor!

Türkiye, kültür ve sanatı teşvik etmek amacıyla kurulan Yaratıcı Avrupa Programı’nda (Creative Europe) bundan böyle yer almayacak.

Bu kapsamda Türkiye, Yaratıcı Avrupa projelerine katılamayacak. Ayrıca Türkiye’deki kültür ve sanat projeleri Avrupa’dan mali veya enformasyona dayalı destek alamayacak.

Aynı şekilde Avrupa’yla sanat alanındaki kurumsal işbirlikleri de geçerliliğini yitirecek.

Bakanlık: Kararı Türkiye aldı

Diken’e bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanlığı kaynakları, Yaratıcı Avrupa Programı’ndan çıkma kararı alan tarafın Türkiye olduğunu söyledi.

Kararın henüz resmiyet kazanmadığını belirten yetkililer sürecin devam ettiğini söyledi.

Gerekçesi bilinmiyor

Konuyla ilgili karar, Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra resmiyet kazanacak ve Türkiye’nin programdan çıktığı açıklanacak.

Diken’e konuşan Yaratıcı Avrupa Programı Türkiye yetkilileri, kararın gerekçesiyle ilgili bilgi sahibi olmadıklarını, ancak süreçle ilgili gerekli açıklamanın önümüzdeki günlerde yapılacağını söyledi.

Türkiye 2014’te imzalamıştı

Yaratıcı Avrupa Programı, Türkiye adına AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yücel ile AB Komisyonu adına Xavier Prats Monnè tarafından 2014 yılında imzalanmıştı.

Anlaşmaya göre Türkiye, Avrupa genelindeki kültür, sanat, film, çeviri ve bilgisayar oyunları alanında hibe desteği sağlamak amacıyla kullanılan 1.46 milyar avroluk bütçeden pay alacaktı. Ancak Türkiye’nin aldığı karar sebebiyle Türkiye’deki kültür sanat faaliyetlerine ilişkin projeler bu destekten mahrum kalacak.

Avrupa genelinde 300 bin sanatçıya destek

Anlaşmayla birlikte Türkiye, Avrupa çapında 300 bin sanatçı ve kültür çalışanına sağlanacak destekten pay alıyordu. Programın en önemli amacı ise sanatçıların eserlerini kendi ülkeleri dışında sergileme imkanı bulmasını ve maddi destek almasını sağlamaktı.

Bu kapsamda Avrupa genelinde bini aşkın film dağıtım desteği, en az 2 bin 500 sinemaya finansman sağlanıyor. 5 bin 500’den fazla kitap ve edebiyat eseri için de çeviri desteği veriliyor.

Programın hedefi ise kültür organizasyonlarına destek çıkmak, sanatçı ve kültür çalışanlarına profesyonel olarak eğitim vermek ve uluslararası alanda çalışma becerisi kazandırmak.

Ancak Türkiye’nin programdan ayrılmasıyla birlikte bu desteklerin hiçbirinden faydalanılamayacak.

Sanat Eleştirmeni ve Life Art Sanat Yayın Yönetmeni Yaşam Kaya;

“Eğer bu karar resmi olarak hayata geçirilirse, Türkiye’de sanat adına üretim gerçekleştirmek artık hayal olacak. O, bu, şu olmaksızın sadece sanatçıların üretimlerine göre tarafsızca fondan pay alan isimler ülke içinde iyice yalnızlaşacak. 2014’te girdiğimiz süreçte, yüzlerce sanatçı binlerce Euro para ile hayal bile edemeyeceğimiz sergiler, üretimler gerçekleştirdiler. Peki bunlara kim fon sağlayacak? Türkiye’de zaten devlet desteği yıldan yıla azalıyor ve partizan tutumlar yüzünden proje desteğini hak edenler maalesef istediklerini alamıyor. Kültür Bakanlığı bir an önce bu yanlıştan dönmeli, yoksa sanat alanında daha çok karanlık günler bizleri bekliyor olacak”

Derken;

Life Art Sanat kurucusu Editör Suzanna Rood;

“İngiltere bile AB’den ayrılış öyküsü sonrasında böyle adım yapmadı. İmtiyazlı ortak olduğumuz AB ile sanat ilişkimiz ‘Yaratıcı Avrupa’ projeleriyle sürdü. Türkiye’yi anlamak güç. Neden böyle yapılıyor? Avrupa’dan koparılan, iyice Ortadoğu görünümlü ülke olarak gösterilmek istenen Türkiye imajı için mi? Hayretler içindeyim!”

Dedi.

Editör Notu: Life Art Sanat olarak böyle bir adımın atılmış olmasına inanmak istemiyoruz. Kültür Bakanlığı’ nın ne yapmak istediğini anlamak istiyoruz. Eğer gerçekten bu projeden vazgeçilecekse bunu sanatçılara sorarak yapmak mantık olan değil mi?

NOT: Haberin bir bölümü Diken.com.tr adlı internet sitesinden alınmıştır.