TÜRK CUMHURİYETLERİ’nin Bağımsızlığının 25. Yılı:TÜRKSOY 25. Yıl Gala Konserleri”

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı, 2015 yılında Türkmenistan’ın Merv şehrinde gerçekleştirilen Türkçe Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi’nin almış olduğu karar ile, 2016 yılı boyunca gerçekleştirdiği tüm etkinlikleri Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 25. Yılına ithaf etmektedir.

Bu vesileyle TÜRKSOY üyesi ülkelerin yanı sıra Amerika ve Avrupa kıtasında pek çok etkinlik gerçekleştiren teşkilat, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın Bağımsızlıklarının 25. Yılında, 10 ülkeden 40’a yakın sanatçının katılımıyla müzikal bir şölene imza atmaya hazırlanıyor.

Türk cumhuriyetlerinde yaşanan bağımsızlık coşkusunu geniş kitlelere aktaracak olan turne kapsamında Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde konserler gerçekleştirilecek.

‘’25. Yıl Gala Konserleri’’ isimli turne’nin ilk konseri, 27 Eylül 2016 tarihinde Kazakistan’ın Taldıkorgan şehrinde olacak. 2016 yılı Nevruz kutlamaları kapsamında Birleşmiş Milletler Genel Kurul Salonunda gerçekleştirilen tarihi kutlamalarda ilk kez sahne alarak büyük beğeni kazanan TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası’nın geleneksel Türk müziği ustalarının eşliğinde vereceği konserler ardından Kazakistan’ın Almatı, Kırgızistan’ın Bişkek, Türkiye’nin Ankara ve İzmir, KKTC’nin ise Girne şehirlerinde devam edecek.

Türk dünyası sanatçılarının Ankara konseri, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye arasında 2009 yılında imzalanan Nahçıvan Anlaşması ile Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Günü olarak ilan edilen 3 Ekim 2016 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Konsere katılmak isteyenlerin turksoy.org/etkinlikkayit adresinden ücretsiz olarak kayıt yaptırması gerekmektedir.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın Bağımsızlıklarının 25. Yılına ithafen gerçekleştirilecek olan ‘’25. Yıl Gala Konseri’’ Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı, Kırgızistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı, Türkmenistan Kültür Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilmektedir.

TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası

TÜRKSOY’un en yeni topluluğu olan Halk Çalgıları Orkestrası 2016 yılında kurulmuştur. İlk kez 28 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında ABD’nin New York ve Washington DC şehirlerinde gerçekleştirilen Nevruz kutlamaları kapsamında sanatseverlerin karşısına çıkan orkestra, dinleyicilerin büyük beğenisini kazanmıştır. Geleneksel, milli enstrümanlarla Türk bestecilerin eserlerini icra eden, Türk dünyasının tanınmış solistlerinin eşlik ettiği orkestra, Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlığın 25. yılı kutlamaları kapsamında bugüne kadar New York, Washington DC, Bakü ve Şeki şehirlerinde olmak üzere 4 konser gerçekleştirmiştir.

Konser Tarihleri

27 Eylül 2016 – Taldıkorgan Konseri – Kazakistan
28 Eylül 2016 – Almatı Konseri – Kazakistan
30 Eylül 2016 – Bişkek Konseri – Kırgızistan
3 Ekim 2016 – Ankara Konseri – Türkiye
5 Ekim 2016 – Girne Konseri – KKTC
7 Ekim 2016 – İzmir Konseri – Türkiye

Reklamlar